اکسکینو
mrchoobi

استرچ فیلم چیست و چه کاربردی دارد؟

0

استرچ فیلم از جمله بهترین گزینه‌های موجود برای بسته‌بندی کالاها است. صنعت بسته‌بندی از جمله صنایع مهمی است که در همه کسب‌وکارها اهمیت ویژه‌ای دارد. چرا که تقریباً تمامی کارگاه‌ها و کارخانه‌های تولیدی از آنجایی که برای عرضه محصولات خود به بازار، نیاز به بسته بندی کردن آنها دارند؛ به صنعت بسته بندی وابسته هستند. استرچ فیلم یکی از انواع متنوع پلاستیک‌های بسته‌بندی است که از ویژگی‌هایی همچون چسبندگی، شفافیت و کشش برخوردار بوده و با توجه به این ویژگی‌ها از آن می‌توان جهت بسته‌بندی کردن انواع محصولات مختلف استفاده کرد.

استرچ فیلم

استرچ فیلم یک محصول از جنس پلیمر است که از آن برای بسته‌بندی کردن و ایمن ساختن محصولات، هنگامی که در انبار هستند و یا زمانی که قرار است به محل مورد نظر ارسال شوند؛ استفاده می‌شود. همچنین این فیلم‌های کششی از محصولاتی که به وسیله آن بسته‌بندی شده در برابر هرگونه آسیب‌های محیطی احتمالی همچون گرد و خاک، ریزش و یا باران محافظت می‌کند. همانطور که از نام این محصول و واژه‌ استرچ پیداست؛ استرچ فیلم دارای قابلیت کشسانی است  که باعث می‌شود بتوان آن را به دور محصول موردنظر پیچید. این ویژگی موجب می‌شود که محصولات بسیار مقرون به صرفه‌تر، محکم‌تر و راحت‌تر از روش‌های قبلی بسته بندی و ایمن سازی شوند.

ویژگی‌های استرچ فیلم

یک فیلم استرچ با کیفیت باید ویژگیهایی را داشته باشد که در ادامه آن‌ها را به‌طور مختصر شرح خواهیم داد.

  •  تعداد لایه‌ها: نایلون استرچ اکثراً به صورت لایه لایه تولید می‌شود تا کیفیت نهایی محصول بالاتر رفته و قابلیت‌های مکانیکی آن نیز افزایش پیدا کند.
  •  ضخامت: یک استرچ فیلم اصولا ضخامتی بین ۱۰ تا ۵۰ میکرون باید داشته باشد.
  • چسبندگی: یک فیلم استرچ مرغوب برای اینکه وظیفه خود یعنی ایمن‌سازی و بسته‌بندی محصول را به درستی انجام دهد؛ باید چسبندگی متعادلی داشته باشد تا به‌طور قابل قبولی دور تا دور محصول را احاطه کرده و یک بسته‌بندی و ایمن‌سازی مستحکم را شکل دهد.
  •  کشسانی: استرچ فیلم‌ها حداقل باید تا ۳۰۰ درصد کش بیایند تا علاوه بر اینکه این ویژگی موجب صرفه‌جویی در هزینه‌های مصرف نایلون شود؛ در حین فرآیند کشش، پاره نشده و وظیفه خود یعنی ایمن‌سازی را به نحو احسنت انجام دهد. فیلم‌ها درواقع باید چندین برابر ابعاد اصلی خود، بدون اینکه هیچگونه پارگی و آسیبی در آنها ایجاد شود کش بیایند.

 انواع فیلم استرچ‌ها

فیلم استرچ‌هایی که جهت بسته‌بندی محصولات استفاده می‌شوند، دارای انواع مختلفی هستند که این انواع با توجه به کاربردی که دارند و محصولاتی که توسط آن‌ها بسته بندی می‌شوند؛ تشخیص داده می‌شوند.

استرچ فیلم

  •  فیلم استرچ پالت بند: این استرچ فیلم‌ها برای پالت‌ بندی محصولات تولیدشده و بسته‌بندی نهایی آنها، جهت اینکه محصولات در زمان حمل‌ونقل و رسیدن به مقصد آسیبی نبینند؛ استفاده می‌شود.
  •  استرچ غذایی: از این استرچ فیلم برای بسته‌بندی کردن محصولات غذایی برای  حفظ بهداشت، تازگی و بالا بردن مدت ماندگاری آن‌ها استفاده می‌شود.
  • فیلم استرچ علوفه: از این مدل استرچ برای اینکه از تابش مستقیم آفتاب به علوفه جلوگیری شود و نیز برای اینکه طول عمر و ماندگاری علوفه مورد استفاده دامداران و کشاورزان افزایش یابد؛ استفاده می‌شود.
  •  استرچ فیلم‌های فرودگاهی: از این فیلم استرچ برای بسته‌بندی کیف، ساک، چمدان و سایر محموله‌هایی که مسافرین در فرودگاه‌ها از آنها استفاده می‌کنند؛ برای جلوگیری از آلودگی، کثیف شدن و باز شدن آنها در اثر تکان‌ها و فشارهای شدیدی که در حین جابه‌جایی وارد می شود؛ در دفاتر خدمات حمل‌ونقل، باربری و فرودگاه‌ها استفاده می‌کنند. از دیگر موارد مصرف این نوع استرچ‌ فیلم بسته‌بندی کارتون‌ها، جعبه‌ها و بسته‌های پستی است تا در مسیر انتقال از مبدا به مقصد محفوظ باقی بمانند.
  •  فیلم استرچ‌های مبلی: از این محصول برای جلوگیری از آسیب دیدن تاج مبل و همچنین حفظ مبل از نفوذ گرد و خاک به درون پارچه آن و جلوگیری از ایجاد لکه بر روی آن در کارگاه‌های تولیدی و نیز در حین حمل‌ونقل مبل استفاده می‌شود. از دیگر موارد مصرف این نوع استرچ به استفاده از آن در اسباب کشی‌ها می‌توان اشاره کرد.
  • فیلم استرچ‌های صنعتی: استرچ پالت صنعتی از جمله استرچ‌هایی هستند که در مواد تولیدی آنها از مواد پتروشیمی استفاده می‌گردد. به همین دلیل به آنها استرچ‌های صنعتی گفته می‌شود. استرچ فیلم صنعتی نیز از شفافیت، چسبندگی و کشسانی بالایی برخوردار هستند و مهمترین دلایل استفاده از آنها قیمت پایین و کیفیت بالای آنها نسبت به نمونه‌های مشابه است‌. چرا که استرچ فیلم صنعتی علاوه بر قیمت کم از بازدهی بالایی نیز برخوردار است. استرچ فیلم صنعتی نیز خود به دو نوع دستی و ماشینی تقسیم می‌شود که دلیل این تقسیم‌بندی نحوه استفاده و بسته‌بندی محصولات با این مدل استـرچ فیلم است. در واقع برای بسته‌بندی محصول با استرچ فیلم صنعتی مدل دستی از نیروی کار استفاده می‌شود؛ اما  بسته‌بندی محصولات با استرچ فیلم صنعتی مدل ماشینی به‌طور مکانیکی توسط دستگاه انجام می‌شود.

استرچ فیلم

‌کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم شما را با استـرچ فیلم و کاربرد آن آشنا کنیم. اگر شما نیز صاحب یک کارگاه تولیدی هستید و یا به هر صورتی در کسب‌وکار شما نیاز به بسته‌بندی محصولات تولیدی و یا محصولاتی که به فروش آنها می‌پردازید، وجود دارد و به دنبال یک محصول مناسب و مقرون به‌ صرفه جهت بسته بندی محصولات خود هستید‌؛ توصیه ما به شما تهیه استـرچ فیلم است. البته این محصول نیز مانند هر محصول دیگری در بازار با کیفیت‌های متفاوتی عرضه می‌شود. برای تهیه فیلم  با کیفیت  باید آن را از تولید کننده استرچ فیلم معتبر تهیه کنید. توصیه ما به شما شرکت پارس پلاستیک آناهیتا به آدرس اینترنتی parsplasticanahita.ir است. این شرکت از سال ۱۳۶۵ به تولید فیلم‌های پلی اتیلنی و پلی پروپیلنی می‌پردازد و یک تولید کننده استرچ پی وی سی معتبر است.

نظرات