ماجرای تنظیمات جدید جستجوی گوگل در ایران و قابلیت safe search گوگل

0

ماجرای تنظیمات جدید جستجوی گوگل در ایران و قابلیت safe search گوگل

از ساعاتی پیش برخی از کاربران اینترنت از قفل شدن تنظیمات جستجوی گوگل در ایران و تنظیمات جستجوی بینک، دو موتور جستجوی پرکاربرد جهانی، روی حالت ایمن و فیلتر بسیاری از نتایج، در برخی اپراتور‌ها خبر داده‌اند.

تنظیمات جستجوی گوگل

تنظیمات جستجوی گوگل به صورت اینترنت ایمن

این روزها بحث اینترنت کودکان بسیار داغ است. بسیاری از مسئولان خواهان ایجاد یک فضای امن در اینترنت برای کودکان و کنترل آن‌ها توسط خانواده در این فضا هستند. اما با جدی‌تر شدن موضوع، این شبهه برای کاربران ایجاد شده که طرح صیانت و اینترنت طبقاتی در حال اجرا شدن است

اگر از اینترنت اپراتور‌های همراه اول یا ایرانسل استفاده کرده و قصد جستجوی محتوا در گوگل را داشتید، نتایج موتور جستجو گوگل برای شما فیلتر می‌شد و محتوا‌های غیراخلاقی و خشونت برایتان نمایش داده نمی‌شد. تصویر زیر جستجو این کلمات در ساعت ۱۲.۲۰ ظهر امروز را نشان می‌دهد.

روزنامه هفت صبح در صفحه نخست شماره امروز خود واکنش متفاوتی به اجرای چراغ خاموش طرح جنجالی صیانت از فضای مجازی نشان داد و نوشت: «یک گوگل مودب و اطو کشیده»

تنظیمات جستجوی گوگل در ایران

میلاد نوری، فعال حوزه IT، با انتشار توییتی از محدودیت جستجو در گوگل روی اپراتور‌های موبایل خبر داده است. به نظر می‌رسد اعمال این محدودیت‌ها تا به این لحظه در برخی اپراتور‌ها کم و زیاد می‌شود، اما کماکان ادامه دارد.

ماجرای تنظیمات جدید جستجوی گوگل در ایران و قابلیت safe search گوگل

اینترنت ایمن برای کودکان

براساس گزارش‌ها، یکی از هدف‌هایی که در طرح صیانت از کاربران در فضای مجازی دنبال می‌شود، مساله اینترنت طبقاتی است. به این صورت که هر یک از طبقات جامعه به سطح مشخصی از این فضا دسترسی داشته باشند.

اپراتورهای بزرگ کشور سیم‌ کارت‌هایی را ارائه دادند که استفاده از هر یک از سرویس‌ های اینترنت، براساس سن افراد تعیین می‌شود. به این معنی که سرویس‌ های گوگل و ویکی‌پدیا برای کودکان تا سنین ۱۵ سال در دسترس نیست. یا در سرویس بومینو همراه اول سرویس‌ های آپارات، دیجی‌ کالا و اسنپ مارکت در دسترس کودکان زیر ۱۵ سال قرار نمی‌گیرد.

ماجرای تنظیمات جدید جستجوی گوگل در ایران و قابلیت safe search گوگل

طرح صیانت اجرا شد؟

بسیاری از کاربران گمان می‌کنند که در حقیقت طرح صیانت به آرامی در حال اجراست. چرا که برخی از کاربران ادعا کردند که دو اپراتور بزرگ کشور در اقدامی ناگهانی با فرض اینکه همه مشترکین آن‌ها کودک هستند، قابلیت safe search گوگل را قعال کردند.

میلاد نوری، کارشناس آی‌ تی در این‌باره در توییتر نوشت:

* «همراه اول و ایرانسل با فرض کودک بودن همه مشترکین خود، قابلیت safe search گوگل رو به شکل قفل شده (بدون امکان غیرفعال‌سازی) فعال کردن. ‌با این دستکاری، شما با هر سن و سالی فقط به محتوایی در گوگل دسترسی دارید که یک کودک دسترسی دارد.»

به‌نظر می‌رسد که این روزها محدودسازی و فیلترینگ اینترنت به‌طور جدی پیگیری می‌شود. چرا که طبق گزارش‌ها، از یک سو اینترنتی طبقاتی در حال اجراست و از سوی دیگر بیشتر فیلترشکن‌ها و VPN‌ها از کار افتاده‌اند. همچنین، کندی سرعت و کیفیت پایین اینترنت در چند وقت اخیر صدای بسیاری از کاربران را در آورده‌است.

منابع: شهرآرا ، ویجیاتو ، تجارت نیوز

 

نظرات