arongroups

نحوه استفاده از خوشبو کننده

0

خوشبوکننده چیست

همه ما مطمئناً دوست داریم که در محیط‌ هایی باشیم که دارای بوی خوش و دل‌پذیر باشد و همیشه از محیط‌ هایی که دارای بوی نامطبوع هستند و یا افرادی که بوی بد می ‌دهند دوری می کنیم. به هر ماده‌ای که باعث تغییر بوی محیط موردنظر شود و این بو دارای رایحه خوش باشد خوشبو کننده می‌ گویند. که از این خوشبوکننده ها هم می‌توان برای بدن استفاده کرد هم برای محیطی که در آن قرار داریم.  شاید کسانی باشند که آن‌ ها را دوست داریم ولی همین بوی بد باعث می‌شود که از آن‌ ها فاصله بگیریم حتی گاهاً با یک بوی خوش باعث می‌شود که محیط یا فرد خاصی برای ما یادآوری شود پس نقش این بوها بسیار ماندگار و مهم می‌باشد.

 خوشبو کننده هوا

انتخاب خوشبو کننده مناسب

امروزه یکی از کاربردی ترین روش های حذف بوی بد استفاده از یک خوشبو کننده مناسب می باشد. ذائقه و حس بویایی افراد متفاوت است و انتخاب یک رایحه مناسب جهت جلوگیری از حساسیت ها و سردرد ها در محیط های مسکونی، اداری و تجاری بسیار اهیمت دارد. اسانس ها و عطر ها دارای سه نت می باشند: نت ابتدایی (تا ۱۵ دقیقه اول رایحه باقی می مانند)، نت میانی ( که تا ۴۰-۵۰ دقیقه باقی می ماند) و نت پایانی که تا چند ساعت و روز باقی می مانند. در ادامه با ما باشید تا در انتخاب اسانس ها، خوشبو کننده ها و عطر ها صحبت کنیم.

انواع خوشبو کننده هوا

در محیط اطراف مانند منزل، محل کار، سالن اجتماعات، باشگاه های ورزشی، مجتمع های آموزشی و … می توان از خوشبو کننده های هوا استفاد ه کرد. این خوشبوکننده ها می‌ توانند به ‌صورت دستی و یا دستگاهی باشند که گزینه‌های دستگاهی آن‌ها بیشتر برای مکان‌هایی که پر رفت‌ و آمد هستند و یا محیط خانه استفاده می‌شود. نکته‌ ای که باید قبل استفاده از خوشبوکننده ها به آن توجه کنیم این است که حتماً محیط منزل باید عاری از هر نوع آلودگی باشد و دلیل بوی نامطبوع در منزل را کشف کرده و سریعاً آن را برطرف کنیم در غیر این صورت استفاده از هرگونه خوش‌بو کننده‌ ای اثربخش نیست و حتی ممکن است که این بو را خشن ‌تر کند مثلاً ممکن است که ریختن زباله های تر در سطل زباله باعث شود که چون در محیط بسته هستند باعث ایجاد بوی گندیده در محیط شود بنابراین اولین کاری که انجام می‌ دهیم این زباله ها را از محیط دور می‌ کنیم و سپس اقدام به خوشبو سازی محیط می کنیم.

۱- استفاده از اسپری‌های خوشبوکننده

اکثر افراد از این روش برای خوش‌بو کردن استفاده می‌کنند چون به آسانی در دسترس می ‌باشد و سریعاً محیط را خوش بو می‌کند اما نکته‌ای که باید به آن توجه کرد که ماندگاری این خوشبوکننده ها بسیار پایین می‌باشد و در مدت ‌زمان کم از بین می‌رود پس بهتر است که راه‌هایی را انتخاب کنیم که ماندگاری بیشتری دارد.

خوشبو کننده هوا

۲- روش قطره‌ای

در این روش چند قطره از اسانس مورد نظر را بر روی پنبه ریخته و آن را در جاهای مختلف منزل، خودرو و یا محل کار قرار می ‌دهند و یا این ‌که آن را در دریچه کولر می ‌گذارند تا با روشن ‌شدن کولر این رایحه در محیط پخش شود .

۳- عطرهای آویزی

همان گونه که از اسم آن نیز پیداست این عطرها با آویزان شدن در جاهای مختلف باعث پخش بوی خوش در محیط می ‌شوند که این عطرها هم جنبه تزئینی دارند هم باعث ایجاد رایحه ی خوش می ‌شوند.

۴- استفاده از خوشبو کننده های طبیعی

اما بعضی از افراد نسبت به این خوشبوکننده ها حساس می ‌باشند و ترجیح می ‌دهند که از خوشبو کننده هایی استفاده کنند که همه افراد نسبت ‌به آن حس خوب داشته باشند و باعث ایجاد آلرژی و حساسیت در افراد مختلف نشود بنابراین ترجیحا از خوشبو کننده های طبیعی استفاده می کنند یکی از این خوشبو کننده‌ هایی که به ‌راحتی در دسترس می‌ باشد قهوه می ‌باشد. می توان قهوه را در کیسه ‌هایی که از جنس پلاستیک نباشند ریخته و آن را در زیر جاهای مختلف قرار دهیم.

می توان از صابون‌های رنده شده  با عطر ملایم نیز در استفاده کرد و آن‌ها را در کیسه‌های پارچه ‌ای و در قسمت‌ های مختلف قرار داد تا باعث پخش رایحه خوب در محیط شود.

یکی دیگر از مواردی که بسیار جالب است استفاده از گیره‌ های چوبی برای خوش ‌بو کردن است. بدین‌ صورت که این گیره‌ های چوبی را با اسانس‌ های روغنی با عطر خوش آغشته می‌ کنند و تاکید بر این است که حتما این گیره ها باید از جنس چوب باشند چون این اسانس‌ها بر روی چوب ماندگاری بیشتری دارد بعد از این‌که این اسانس‌ ها بر روی چوب خشک شدن آن را در دریچه کولر قرار می ‌دهیم و باعث پخش بوی معطر در محیط می‌ شود.

و اما علاوه‌ بر مواردی که در بالا ذکر شد می‌ توان از روش‌ های دیگری برای خوش‌بو کردن محیط استفاده کرد مانند استفاده از عود و اسپند و یا استفاده از اسماج‌ ها است که این اسماج‌ ها از گیاهان و مرکبات مختلف استفاده می ‌شود و تا زمانی ‌که دود خوش‌بو از آن‌ ها منتشر می ‌شود باعث ایجاد حس و حال خوب و آرامش در محیط می‌ شود.

گزینه دیگری که برای خوش‌بو کردن منزل می‌توان از آن استفاده کند شمع‌ های وارمردار هستند که به ‌خاطر اسانس‌ هایی که در آن ‌ها استفاده می ‌شود باعث ایجاد رایحه خوش می ‌شود با استفاده از وانیل نیز می‌ تواند به خوش‌بو کردن محیط کمک کرد.

محلول آب و اسانس نعنا : این محلول نیز می ‌تواند باعث ایجاد رایحه دل‌ نشین در منزل شود و خود نعنا باعث ایجاد حس آرامش در منزل می ‌شود.

اسپری کردن گلاب در منزل : گلاب خاصیت ضد عفونی ‌کننده دارد و باعث ایجاد بوی خوش و آرامش در منزل می‌شود.

استفاده از گیاه اکالیپتوس : می‌ توانیم از برگ های خشک ‌شده اکالیپتوس در منزل استفاده کنیم بدین‌ صورت که چند برگ از آن را در کیسه‌ هایی قرار می ‌دهیم و در چند جای منزل آن را آویزان می‌ کنیم.

استفاده از گل ‌و گیاه :نگه‌ داشتن گلدان‌ های گل‌ طبیعی در منزل که منجر به ایجاد هوای تازه و پاک ‌سازی محیط می ‌شود.

خوشبو کننده هوا

نحوه استفاده از خوشبو کننده ها به چه صورت است؟

۱- اگر از خوشبو کننده های اسپری استفاده می کنید بهتر است در مسیر اسپیلت اسپری کرده یا اگر دارای گیاهان مصنوعی در منزل هستید می توانید بر روی آن ها اسپری کنید تا مدت زمان بیشتری رایحه خوش باقی بماند.

۲- اگر از خوشبو کننده های چوبی استفاده می کنید ابتدا باید بخشی از چوب را درون شیشه عطر همراهش کرده و سپس چوب را برعکس کرده و قسمت تر شده چوب بیرون بماند. این خوشبو کننده ها بعد از گذشت زمانی تبخیر شده و فضا را خوش عطر می کنند. از انواع این خوشبو کننده ها به خوشبو کننده ایفل می توان اشاره کرد. انواع مختلفی از این خوشبو کننده ها را می توان در فروشگاه آسو کالا تهیه کرد.

۳- دستگاه های خوشبو کننده هوا به گونه‌ای در مکان‌ها نصب می‌شوند که با اسانس‌هایی که در درون آن‌ها ریخته می‌شود  به‌صورت مداوم باعث پخش رایحه خوش در محیط می‌شود و تهویه محیط را انجام می‌دهد یکی از مکان‌هایی که باید دارای بوی خوش باشد و امروزه اکثراً از آن استفاده می‌کنند خودروها می‌باشد. که به‌ خصوص اتوبوس‌هایی که طولانی‌ مدت در مسیرهای بین شهری هستند و حتی مسافرها مجبورن که شب‌ها در این اتوبوس‌ها به خواب روند پس باید هوای آن به گونه‌ای باشد که باعث حس و حال بد در مسافران نشود که می توان از این دستگاه ها بهره برد.

خوشبو کننده هوا

انواع خوشبو کننده دهان

مطمئناً همه ما دوست نداریم با افرادی هم‌ صحبت شویم که دهان آن‌ها بوی نامطبوعی دارد. راهکارهایی برای از بین بردن این بوی بد وجود دارد که در ادامه برای شما معرفی می‌کنیم اما دلیل اولیه این بوی بد در دهان مربوط به مشکلات دندان می‌باشد که اگر این دندان‌ها خرابی دارد باید درصدد رفع آن‌ها باشیم یا ماندن غذا در بین دندان‌ها می‌باشد که با مسواک زدن باید آن‌ها را برطرف کنیم و همچنین نوع استفاده از ادویه‌ جات و غذاهای مختلف مانند سیر و پیازباعث ایجاد بوی نامطبوع می‌شود اما برای برطرف کردن این بوی بد می‌توانیم از آدامس‌های خوشبوکننده  و اسپری های مخصوص  دهان که در فروشگاه آنلاین آسو کالا موجود می باشد استفاده کنیم و یا این‌که قرص‌های خوشبوکننده که با مکیدن این قرص‌ها باعث می‌شود که بوی بد از بین برود و یا اسپری‌های خوشبوکننده‌ی دهان  که در داروخانه‌ها موجود می‌باشد می‌توانیم این بوی بد را از بین ببریم اما نکته‌ای که باید به آن توجه کنیم اینست چون‌که اینه خوشبوکننده ها به‌صورت خوراکی می‌باشند باید  آن‌ها را ازداروخانه‌های معتبر تهیه کنیم .

خوشبو کردن سرویس بهداشتی

یکی دیگر از مکان‌هایی که خوش‌بو کردن آن برای ما خیلی اهمیت دارد سرویس بهداشتی می‌باشد. در منزل اگر سرویس ها بوی نامطبوعی داشته باشند باعث می‌ شود که این بو به تمام فضای منزل منتشر شود و باعث ایجاد نارضایتی در افراد منزل شود و حس بدی را ایجاد کند. بنابراین خوش‌بو کردن این مکان حائز اهمیت است. برای خوشبوسازی سرویس بهداشتی اولین اقدامی که انجام می ‌دهیم این است که علت ایجاد بوی نامطبوع مشخص شود و اگر سیفون دست‌شویی و یا تهویه آن مشکلی نداشته باشد باید لوله‌ های فاضلاب آن بررسی شود که دچار گرفتگی نباشد و اگر گرفتگی دارند باید در مرحله اول این مشکل را برطرف کرد اما سرویس از این نظر مشکلی نداشته باشد برای اقدامات بعدی باید از خوشبوکننده های متفاوتی استفاده کرد.

۱- یکی از این خوشبوکننده ها خوش‌بو کننده‌های ژلی می‌باشند که در محفظه‌هایی قرار می‌گیرند که دارای چند روزنه می‌باشد و بسته به این‌که میزان پخش این رایحه چقدر باشد باید این روزنه‌ها را باز کرده و در محیط سرویس بهداشتی قرار داد

۲-  دستگاه‌ هایی هستند که امروزه در بازار موجود می‌ باشد که این دستگاه‌ ها بر روی در دست‌شویی نصب می ‌شوند و در درون آن‌ها از خوشبوکننده های مختلف که حالت محلول می‌ باشند استفاده می‌ کنند این محلول را در درون محفظه این دستگاه‌ها ریخته و بر روی در آویزان می‌ کنند با باز و بسته شدن درب دست‌شویی فشاری که به درب وارد می ‌شود باعث می‌ شود که این محلول به محیط دست‌شویی اسپری شود و باعث ایجاد بوی خوش در محیط دست‌شویی شود.

۳- بهتر است که از مایع‌های دست‌شویی با رایحه‌های خوش استفاده کرد که همین رایحه باعث ایجاد بوی خوب در محیط دست‌شویی می‌شود

اما ممکن است استفاده از این خوشبو کننده های هوا به‌ خاطر این‌ که سریعاً تمام می‌ شود از نظر اقتصادی به‌ صرفه نباشد و یا این‌ که دستگاه‌ های خوشبو کننده به ‌خاطر قیمت‌ های بالایی که دارد خیلی از خانواده‌ها نتوانند این دستگاه‌ها را تهیه کنند در اینجا ما طریقه درست کردن چند خوشبو کننده طبیعی را به شما پیشنهاد می‌دهیم تا با وسایلی که به‌ راحتی در منزل در دسترس‌تان هست بتوانید محیط سرویس بهداشتی خود را خوش بو کنید.

یکی از این خوشبو کننده ها استفاده از جوش ‌شیرین می‌ باشد به این صورت که با شیشه‌ های مربایی که در سایزهای کوچک هستند می ‌توان به ‌راحتی خوشبوکننده را برای دست‌شویی فراهم که این شیشه‌ها را تا نیمه از جوش ‌شیرین پر کنید و با مقداری از ادویه‌ جات خوش ‌بو مثل دارچین و پودر مرکبات یا چند قطره از اسانس‌ های روغنی معطر این جوش‌ شیرین را مخلوط می‌ کنیم و درب شیشه را با یک پارچه نخی یا کتان می ‌پوشانیم و می‌ توانیم آن را به گونه‌های مختلف تزیین کنیم تا علاوه‌بر این‌که باعث جذب بوی نامطبوع می‌شود جنبه تزئینی برای دست‌شویی نیز داشته باشند.

راهکار دیگری که برای خوش‌بو کردن دست‌شویی وجود دارد استفاده از اسانس‌های روغنی و معطر کردن دستمال توالت با این اسانس‌های روغنی می‌باشد بدین‌ صورت که اسانسی که مدنظر ماست بنا به سلیقه‌ای که داریم چند قطره از آن را در درون رول دستمال ‌کاغذی می‌ ریزیم به‌ طوری ‌که رول دستمال‌ کاغذی به این اسانس آغشته شود اما باید دقت کنیم که این اسانس به خود دستمال‌ها نریزد چون به دلیل ترکیباتی که دارد باعث ایجاد مشکلاتی در افراد می‌شود بعد از این‌که این رول دستمال‌کاغذی خشک شد آن را در  جا دستمالی قرار می‌ دهیم زمانی‌که از این دستمال‌ها استفاده می‌ کنیم با غلت خوردن  دستمال‌ توالت این بو در محیط پخش می‌شود .

خوشبو کننده هوا

انواع خوشبوکننده بدن

خوشبو کننده های بدن به چند دسته تقسیم می ‌شوند که بنا به سلیقه فرد و به نسبت موادی که در آن‌ها به کار برده شده‌ است متفاوت می‌ باشد.

عطر ها و ادکلن ها : عطر ها و ادکلن ‌ها دارای رایحه‌ های متفاوتی می ‌باشند که این رایحه ها از نوع تلخ، گرم و سرد می ‌باشد که بنا به سلیقه‌ای که فرد دارد و فصول مختلف متفاوت است. خیلی از افراد از بوهای تلخ خوششان می‌آید و خیلی‌ها رایحه های سبک‌تر را می پسندند حتی کسانی هستند که برای میهمانی‌ های مختلف از رایحه های متفاوت استفاده می‌کنند.

بادی اسپلش: این نوع خوشبو کننده به‌ صورت اسپری می ‌باشد و به نسبت ادکلن‌ ها دارای ماندگاری پایین‌تری می ‌باشند. اکثراً دارای  الکل هستند و به‌خاطر همین سریعاً پخش می‌شوند طریقه استفاده از آن‌ها هم به گونه‌ای است که حتما باید بدن فرد مرطوب نباشد تا ماندگاری آن‌ها حفظ شود و اگر بدن فرد عرق کرده باشد نه‌ تنها باعث ایجاد بوی خوش نمی‌شود. حتی بوی نامطبوعی که ایجاد می‌شود از بوی عرق نیز بدتر است پس اگر این نکته رعایت نشود نتیجه دلخواه را از این بادی اسپلش ها به دست نمی‌آوریم.

روغن و اسانس : اسانس هاهم دارای ماندگاری بالایی هستند و طریقه مصرف آن‌ها باید به‌ گونه‌ای باشد که چند قطره از آن را بر روی بدن یا لباس فرد استفاده شود و اگر بر روی نبض ریخته شود زمانی که نبض زده می‌شود این رایحه نیز پخش می‌شود.

نکات مهم برای استفاده از خوشبو کننده ها

۱- افرادی هستند که دارای پوست ‌های حساسی می ‌باشند که باید در حین استفاده مراقب باشند اسپری با پوست آنها تماس نداشته باشد.

۲- کسانی که دارای بیماری‌ های تنفسی هستند بهتر است که از این خوشبو کننده ها با احتیاط استفاده کنند.

۳- خانم‌ های باردار بهتر است که از این نوع خوشبوکننده ها استفاده نکنند چون ممکن است که روند رشد جنین با اختلال مواجه شود و نسبت ‌به این خوشبو کننده ها حساس باشند.

۴- برای استفاده از خوشبو کننده های هوا بهتر است در مسیر اسپیلت ها اسپری شود تا رایحه خوب در تمام فضا پخش کردد.

۵- برای استفاده از خوشبو کننده های بدن کسانی که دارای پوست‌های خشک می باشند باید قبل‌ از استفاده از این خوشبو کننده ها از لوسیون یا روغن‌ های بدن استفاده کنند که استفاده از این لوسیون‌ ها باعث می ‌شود که اثر بخشی این خوشبو کننده ها بیشتر باشد و بدن آن‌ها دچار عارضه نشوند.

فواید استفاده از خوشبوکننده ها چیست

شاید برای شما پیش ‌آمده است که با افرادی رو به ‌رو شده‌ اید که دارای بوی خوش و دل‌ پسند می‌باشد و یا در محیطی که قرار گرفته اید دارای رایحه خوبی است و همین باعث شده‌ است که همیشه یک حس خوب نسبت‌ به فرد و محل مورد نظر داشته باشید پس استفاده از این خوشبو کننده باعث می‌ شود که یک حس رضایتی در طرفین ایجاد شود. بعضی از رایحه ‌ها باعث احساس آرامش در فرد می‌ شود بنابراین بهتر است که اگر نسبت به یک رایحه ‌ای حس خوبی دارید همیشه از آن رایحه استفاده کنید تا احساس آرامش همراه شما باشد.

یکی دیگر از فوایدی که این خوشبو کننده ها دارد دور کردن اضطراب و استرس از فرد می‌باشد  با اینکه این خوشبو کننده ها اکثراً باعث ایجاد حس خوب در فرد می شود و محیط دلپذیری را فراهم می ‌کند اما گاهی بعضی از افراد نسبت‌ به این بوها حساسیت نشان می‌ دهند.

عوارض استفاده کردن از خوشبوکننده ها چیست

گاهی ترکیبات خوش‌بو کننده‌ ها به گونه‌ ای است که یک ماده ترکیبی از آن‌ ها باعث آلرژی می‌ شود یا کیفیت آن خوشبو کننده به گونه ‌ای است که باعث ایجاد سردرد در افراد مختلف می ‌شود پس بهتر است که از این خوشبو کننده ها استفاده نشود.

افرادی که دارای بیماری ‌های آسم و بیماری‌ های تنفسی می ‌باشند نباید از این خوشبو کننده ها استفاده کنند و برای معطر کردن محیط بهتر است که از خوشبو کننده های طبیعی استفاده کنند.

نظرات