تفریحات

پشم سنگ چیست و انواع آن

0

امروزه، عایق های حرارتی و صوتی پشم سنگ از بهترین عایق ها به حساب می آیند. تنوع موجود در ساخت این نوع عایق های آکوستیکی و حرارتی، آن ها را به گزینه ای مناسب برای عایق بندی ساختمان ها تبدیل کرده است.

پشم سنگ

پشم سنگ چیست؟

پشم سنگ چیست ، سنگ بازالت از خانواده سنگ های آذرین در اثر فوران آتشفشان ها به وجود می آید. اگر این سنگ در صنعت و تحت حرارت بالا (حدود ۱۵۰۰ درجه سانتیگراد) قرار گرفته و تغییر شکل یابد، در نهایت منجر به تولید نوعی الیاف می گردد. الیاف به دست آمده خاصیت ضد حریق داشته و در تهیه عایق های حرارتی و صوتی به کار می رود؛ این نوع عایق را پشم سنگ می نامند.

در اصل، بازالت در حرارت بالا ذوب می شود و به الیافی با ابعاد میکرون تبدیل می گردد. سپس یک ترکیب شامل ۹۷ درصد الیاف بازالت و ۳ درصد رزین و روغن های مخصوص منجر به تولید پشم سنگ خواهد شد.

پشم سنگ یک عایق حرارتی و در عین حال یک عایق صوتی عالی به حساب می آید که برای کاهش مصرف انرژی و کاهش آلودگی های صوتی ساختمان ها بسیار مفید خواهد بود. بنابراین، استفاده از این عایق در ساخت سازه های عمرانی و ساختمانی عملا هزینه های مرتبط با انرژی را کاهش خواهد داد. بیش از ۴۴ درصد از عایق های به کار رفته در مصالح ساختمانی از نوع پشم سنگ های مختلف هستند. برخی از ویژگی های بارز انواع پشم سنگ عبارت اند از:

 • راحتی در نصب
 • مقاومت در مقابل انتقال صوت
 • ضریب هدایت حرارتی پایین
 • مقاومت زیاد در مقابل آتش سوزی
 • قدرت جذب بالا در مقابل صوت
 • سمی نبودن و سازگاری بالا با محیط زیست
 • دارای خواص ضد آلرژیک

مناسب برای استفاده در ساخت و سازهای عمرانی و صنعتی

مزایای عایق حرارتی پشم سنگ چیست؟

پشم سنگ به عنوان یکی از بهترین عایق های حرارتی و عایق های صوتی به حساب می آید. حال این سوال مطرح می شود که چرا انواع پشم سنگ بهترین عایق در صنعت به شمار می روند؟ در زیر به برخی از مزیت های اصلی پشم سنگ اشاره خواهیم کرد:

 • کیفیت و عملکرد پشم سنگ در جذب صوت، کاهش انتقال صدا و جلوگیری از انتقال حرارت فوق العاده است.
 • نارسانا بودن و هدایت الکتریکی صفر پشم سنگ یکی از مزیت های ویژه آن محسوب می شود.
 • پشم سنگ با هر نوعی را می توان مطابق با اندازه مورد نظر برش داده و استفاده نمود.
 • از نظر رعایت بهداشت، پشم سنگ گزینه مناسبی است؛ زیرا از رشد باکتری، قارچ و حشرات جلوگیری می کند.
 • پشم سنگ، وزن بسیار سبکی داشته و در هنگام استفاده، بار اضافی برای سازه ایجاد نمی کند.
 • طول عمر پشم سنگ بالا است و در مقابل مواد شیمیایی مقاومت بالایی نشان می دهد.
 • تولید پشم سنگ با مواد اولیه بدون ضرر بوده و هیچ گونه آسیب زیست محیطی و یا خواص آلرژیک برای انسان در بر نخواهد داشت.

استفاده از پشم سنگ در محیط های ساختمانی باعث می شود تا در هنگام آتش سوزی آتش به قسمت های دیگر منتقل نشود؛ در نتیجه مهار آتش سوزی را ساده تر می کند.

انواع عایق پشم سنگ

پشم سنگ در انواع مختلفی وجود دارد که در ادامه به بررسی برخی از آن‌ها می‌پردازیم:

پشم سنگ لحافی یا فنوفلت

پشم سنگ لحافی ، از کاربردی ‌ترین انواع پشـم سنگ است. در تهیه پشـم سنگ فنوفلت، از الیافی با جنس رزین فنوفلت استفاده می‌شود. این نوع الیاف، به دلیل داشتن ویژگی‌هایی مانند مقاومت و انعطاف پذیری بالا و همچنین سبک بودن آن، مورد استفاده قرار می‌گیرند. با وجود این ویژگی‌ها، پشـم سنگ از مقاومت بالایی در برابر رطوبت و حرارت برخوردار است. پشـم سنگ در مدل‌های مختلفی از جمله پشم سنگ لحافی با روکش آلومینیمی، پشـم سنگ فنوفلت با روکش کاغذ کرافت و یا بدون روکش و به صورت رولی تولید می‌شود. از پشم سنگ‌هایی که دارای پوششی از جنس آلومینیم است، می‌توان در مکان‌هایی که در معرض رطوبت بالا قرار دارند، استفاده کرد. اگرچه پشـم سنگ مزایای قابل توجهی دارد، اما از نظر اقتصادی، جز محصولات به صرفه است و می‌توان آن را در صنایع مختلف استفاده کرد. . برخی از اصلی ترین کاربرد های پشـم سنگ لحافی عبارت اند از:

 • عایق کردن سقف ساختمان
 • عایق کردن انواع دیوار
 • عایق کاری انواع کانال تهویه هوا
 • استفاده به عنوان عایق سوله
 • عایق کردن سقف های کاذب

پشم سنگ خام

پشـم سنگ خام با نام ‌های دیگر مانند پشـم سنگ فله ای و ایزوترم نیز شناخته می‌شود. در طول فرایند تولید پشـم سنگ، ماده مذاب حاصل از سنگ طبیعی را طی مراحلی، به الیاف تبدیل می‌کنند. الیاف حاصل که در یک جا جمع شده اند، به عنوان پشـم سنگ خام در نظر گرفته می‌شود. از پشـم سنگ خام در تجهیزات صنعتی، سردخانه، فرهای تولید شیرینی، تنورهای نانوایی، عایق کاری بین دوجداره که دارای فضای خالی و نامنظم است، به کار می‌رود. همچنین می‌توان پشـم سنگ خام را با افزودن مواد دیگر و با حلاجی آن در یک یا دو مرحله، آن را به پشـم سنگ مورد نظر برای صنایع مختلف مانند بویلرهای نیروگاهی، سازه‌های گرانیتی، لنت ترمز و صفحه کلاج و جداره‌ های حرارتی در صنعت ماشین سازی استفاده کرد.

پشم سنگ تخته ای

پشم سنگ تخته ای ،پس از تهیه پشـم سنگ، بنابر سفارش مشتریات، آن را در قالب‌ های مخصوصی برای تولید تخته ‌هایی از پشـم سنگ قرار می‌دهند. پشـم سنگ تخته ای یا فنوپانل از پرکاربردترین محصولات پشـم سنگ است و در زمینه‌های گوناگونی از آن استفاده می‌شود. از پشـم سنگ تخته ای نیمه سخت برای سطوح غیر مسطح و از نوع سخت آن برای سطوح مسطح به کار می‌رود. پشـم سنگ تخته ای را می‌توان در استودیو صدابرداری و یا سالن‌های کنفرانس، سیستم‌های تهویه مطبوع، درب‌های ضدحریق، سقف و دیواره‌های کناف ساختمان‌ها به کار برد.

پشـم سنگ لوله ای

پشـم سنگ لوله ای یا همان پشـم سنگ ایزوپایپ، برای عایق بندی در لوله‌های حاوی سیالات در تاسیسات صنعتی و صنایع نفت و گاز استفاده می‌شود. پشـم سنگ لوله ای از نظر ضخامت، طول و قطر این عایق‌ها، استاندارد است. تنها بر اساس نیاز مشتری، این نوع پشـم سنگ در مدل‌های گوناگونی مانند پشـم سنگ لوله ای با روکش آلومینیم و پشـم سنگ لوله ای با روکش کرافت تولید می‌شود. باید توجه باشید که هنگام انتخاب پشـم سنگ لوله ای، در مورد سایز لوله، دمای داخلی و محیط مورد نظر اطلاعاتی کسب کنید تا دانسیته و ضخامت مناسب از پشـم سنگ لوله ای را انتخاب کنید.

پشـم سنگ پتویی

پشم سنگ پتویی (ایزوبلانکت) به عنوان حرارتی و صوتی به برای عایق کاری تجهیزات صنعتی به کار می‌رود. به دلیل استفاده از مواد مقاوم به حرارت، این نوع پشـم سنگ می‌تواند دمای زیادی در حدود ۷۵۰ سانتی گراد را در خود نگه دارد، در نتیجه از برون دهی دما جلوگیری می‌کند. عایق پشـم سنگ پتویی به منظور سهولت در نصب به بر اساس نیاز، به صورت تاشو و یا  رولی تهیه می‌شود. این نوع پشـم سنگ را هم می‌توان با روکش‌هایی از توری سیمی، پارچه نسوز، کاغذ کرافت و یا روکش آلومینیم یافت. از خواص دیگر پشـم سنگ پتویی می‌توان به مقاومت بالای آن در برابر خوردگی، دافع رطوبت، عدم انتشار گازهای سمی، خواص شیمایی پایدار سازگار با محیط زیست اشاره کرد.

کاربرد پشم سنگ در کشاورزی چگونه است؟

صنعت کشاورزی نیز به عنوان یکی از مصرف کنندگان عمده پشـم سنگ به حساب می آید. روش جدیدی از کاشت گیاهان که در سال های اخیر به کار گرفته شده، کاشت گیاه بدون استفاده از خاک های کشاورزی است. این روش که در اصطلاح هیدروپونیک نامیده می شود، با استفاده از پشـم سنگ به خوبی قابل اجرا خواهد بود.

ویژگی های ساختاری عایق های پشـم سنگ چیست؟

پشـم سنگ به عنوان یک ماده معدنی به حساب می آید که به عنوان ماده اولیه عایق های صوتی و حرارتی به کار می رود. حال این سوال مطرح می شود که چرا پشـم سنگ برای عایق بندی ساختمان ها مناسب است؟

عایق های صوتی و حرارتی پشـم سنگ به اندازه ای محکم هستند که به راحتی در بین تیرچه دیوار و سقف قرار می گیرند. این عایق ها به خوبی در محل مورد نظر قرار گرفته و هیچ گونه خللی برای ادامه کار ایجاد نخواهند کرد. این عایق ها با ایجاد اصطکاک کافی، سالیان طولانی می توانند بدون افتادگی در محل خود باقی بمانند. برخی از ویژگی های ساختاری پشـم سنگ عبارت اند از:

 • دارای خاصیت ضد حریق
 • مقاوم در برابر رطوبت
 • قابلیت محافظت در برابر آفات

چگالی بالا و دارای خاصیت جذب صوت و عایق بندی آکوستیک

شرکت پشـم سنگ آسیا ؛ عرضه کننده انواع پشم سنگ در ایران

افزایش آگاهی در مورد کاربرد انواع پشـم سنگ باعث شده تا این ماده ارزشمند در بسیاری از صنایع و تجهیزات از جمله تجهیزات ساختمانی و صنعتی به کار گرفته شود. تلاش برای جلوگیری از اتلاف انرژی و حرارت و همچنین، پیشگیری از انتقال آلودگی های صوتی به محیط زندگی و کار باعث شده تا عایق بندی این محیط ها از اهمیت بالایی برخوردار گردد. از این رو، خرید پشـم سنگ از یک مرجع و تولید کننده مطمئن نظیر شرکت پشم سنگ آسیا می تواند بسیار مفید باشد.

به منظور اطلاع از نحوه ثبت سفارش و خرید از شرکت پشم سنگ آسیا می توانید به وبسایت https://www.asiarockwool.co مراجعه نمایید.

نظرات