همه جا با فرادرس

پربازده ترین سرمایه گذاری در کشور چیست؟

0

یکی از سوالاتی که همواره ذهن افراد جامعه را درگیر خود کرده این است که چرا افراد مختلف جامعه سطح ثروت متفاوتی دارند؟ جواب این سوال می‌تواند متفاوت باشد اما یک گزینه هم در آن نقش مهمی ایفا می‌کند: سرمایه گذاری هوشمندانه. سرمایه گذاری مناسب یکی از کلیدی ترین عامل کسب ثروت به حساب می‌آید. اما در شرایط تورمی، سرمایه گذاری اهمیتی دوچندان پیدا خواهد کرد. زیرا بدون انجام سرمایه گذاری دارایی های یک فرد در طول زمان ارزش خودرا از دست می دهند. از طرف دیگر، با شرایط تورمی قدرت خرید افراد در طول زمان کاهش می‌یابد. برای جلوگیری از چنین اتفاقی سرمایه گذاری  https://kiandigital.com/investment  بهترین راه حل است. اگر سرمایه گذاری هوشمندانه باشد، فرد علاوه بر پوشش تورم موجود، می‌تواند بازدهی بالاتری نیز کسب کند.

سرمایه گذاری چیست؟

به زبان ساده سرمایه گذاری به این معنی است که فرد منابع مالی خود را به یک یا چند دارایی اختصاص دهد. این کار به امید افزایش صروت و قدرت خرید در آینده انجام می‌شود. در واقع سرمایه گذاری در اقتصاد این مفهوم را دارد که فرد سرمایه گذار از مطلوبیت دارایی خود در حال حاضر صرف نظر می‌کند به امید آنکه در آینده مطلوبیت به مراتب بالاتری را از دارایی خود کسب کند. با توجه به این که سرمایه گذاری به قصد سود و افزایش ارزش دارایی صورت می‌گیرد، همیشه با سطحی از ریسک همراه است. افراد باتوجه به ویژگی‌های منحصر بفرد خود در زمینه پذیرش ریسک، به چند دسته تقسیم می شوند.

پربازده ترین سرمایه گذاری

ریسک گریز

رفتارهای اقتصادی این افراد به گونه‌ای است که توانایی پذیرش ریسک را ندارند یا ریسک‌پذیری آنها اندک است، به نحوی که همواره به سرمایه گذاری هایی فکر می کنند که دآمد ثابتی داشته باشند.

ریسک پذیر

این گونه افراد در جامعه در صورتی که دانش خوبی از وضع بازار داشته و کمی هم شانس داشته باشند، به موفق‌ترین سرمایه گذاران بدل می‌شوند. علت هم این است که ریسک و بازدهی معمولا هم جهت هستند. از سوی دیگر، اگر آنها انتخاب اشتباهی کنند، با زیان بیشتری هم مواجه خواهند شد.

ریسک خنثی

سرمایه گذارانی که این ذهنیت را دارند، نسبت به ریسک سرمایه گذاری در یک گزینه مشخص تقریبا خنثی هستند. یعنی برایشان فرقی نمی‌کند در آن سرمایه گذاری کنند یا خیر.

مزایای سرمایه گذاری

سرمایه گذاری دارای مزایایی است، ازجمله اینکه در طول زمان ریسک تورم و از دست دادن ارزش سرمایه پوشش داده خواهد شد. همچنین با توجه به پوشش ریسک تورم، باعث افزایش دارایی و کسب سود می‌شود. همین موضوع باعث افزایش توان مالی و قدرت خرید در آینده و کم تر شدن دغدغه‌های مالی در دوران بازنشستگی خواهد شد.

پربازده ترین سرمایه گذاری

بازارهای سرمایه گذاری

در ایران چند بازار برای سرمایه گذاری وجود دارند، از جمله این بازارها می‌توان به بازار ارز، بازار طلا، بازار مسکن و بازار سهام اشاره کرد. هرکدام از این بازارها دارای ویژگی های خاص خود هستند. در ادامه به ویژگی و بازدهی هر کدام از این بازارها خواهیم پرداخت.

بازار مسکن

بازار مسکن یکی از بازارهای سنتی برای سرمایه گذاری در ایران محسوب می شود. بیایید این بازار را در بازه زمانی پنج ساله از فروردین سال ۱۳۹۵ تا فرودین ۱۴۰۱ بررسی کنیم. در این بازه زمانی مورد بررسی قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران بصورت متوسط ۸٫۱ برابر شده است. در حالی که در همین مدت تورم ۴٫۳ برابر شده است. با توجه به این آمار و ارقام می‌توان به این نتیجه رسید که سرمایه گذاری در بازار مسکن علاوه بر پوشش نرخ تورم موجب افزایش دارایی نیز شده است.

بازار مسکن دارای ویژگی‌های خاصی است. از جمله اینکه مسکن خریداری شده دارای استهلاک است و بعد از چند سال نیاز به نوسازی و یا بازسازی دارد. همچنین این کالای سرمایه‌ای ویژگی خود مصرفی نیز دارد یعنی خریدار علاوه بر خرید و سرمایه گذاری می‌تواند از خود ملک استفاده نماید. اما این کالای سرمایه گذاری ممکن است به مدت چند سال وارد رکود شود و علاوه بر این یکی از ویژگی‌های منفی آن، نقدشوندگی پایین آن است که برای فروش آن باید چند ماه زمان صرف کرد.

بازار ارز و طلا

بازار ارز و طلا یکی دیگر از بازارهای شناخته شده در میان سرمایه گذاران ایرانی است که افراد سنتی هم به آن به خصوص طلا علاقمندند. این دوبازار ارتباط تنگانگی با یکدیگر دارند. به این صورت که رشد و کاهش هرکدام از آن‌ها بر دیگری تاثیر خواهد گذاشت. در بازه شش ساله و از فروردین سال ۱۳۹۵ تا فروردین ۱۴۰۱ قیمت سکه طلای بهار آزادی طرح جدید بیش از ۱۲٫۷ برابر شده و قیمت هر دلار آمریکا در بازار آزاد در این بازه مقایسه شده حدودا ۸ برابر شده است. پس سرمایه گذاری در این دو بازار نیز بازدهی بالاتر از افزایش تورم را تجربه کرده است.

این دوبازار ویژگی‌هایی همچون نقدشوندگی بالا را داراهستند. به این صورت هرگاه سـرمایه گذار اراده کند که دارایی خود را به وجه نقد تبدیل نماید به آسانی در بازار بصورت آنی می‌تواند این کار را انجام دهد. اما این کالاها از لحاظ امنیتی بسیار ریسکی هستند. چون حمل و نقل آن ها اسان است ممکن است مورد سرقت قرار بگیرند. به علاوه، این دو بازار به دلیل واکنش سریع به اخبار سیاسی و اقتصادی برای افراد ریسک پذیر مناسبند، زیرا هر لحظه امکان تغییر قیمت آنها وجود دارد.

بازار سهام

تا اینجا چندتا بازار را باهم مرور کردیم و نتیجه گرفتیم که هرکدام از آن‌ها در بازه شش ساله بازدهی مناسبی داشته و توانسته‌اند تورم را پوشش دهند. اما در این میان بهترین بازار برای سـرمایه گذاری کدام بازار است؟ در این قسمت به بازار سهام و اوراق بهادار اشاره می‌کنیم. شاخص کل بازار سهام از فروردین ۱۳۹۵ تا فروردین ۱۴۰۱ بیش از ۱۹ برابر شده است. این نشان می‌دهد که بازار سهام نسبت به سایر بازارهای سودده دیگر بازدهی بالاتری داشته است.

این بازار مناسب افراد ریسک پذیر است زیرا دارای نوسان است و به تبع این ریسک، بازدهی بالاتری نیز خواهد داشت. در بازار سهام صندوق‌های سـرمایه گذاری https://kiandigital.com/fund  بازدهی خوبی داشته‌اند. ارزش صندوق آوای سهام کیان https://kiandigital.com/ در بازه زمانی کوتاه‌تری یعنی پنج سال و ۴ ماه نزدیک به ۳۱ برابر شده و از بازارهای نام برده شده در بالا بازدهی بیشتری داشته است.

جمع بندی

با توجه به اهمیت سـرمایه گذاری به ویژه در شرایط تورمی، اهمیت سـرمایه گذاری بیشتر مشخص خواهد شد. برای انجام سـرمایه گذاری خوب و پربازده ابتدا باید بازارهای سـرمایه گذاری را شناخت. با توجه به آنچه گفتیم، صندوق‌های سهامی معتبر را باید بیش از پیش مورد توجه قرار دهیم.

نظرات