تفریحات

بیوگرافی و عکسهای محمد فیلی بازیگر و همسرش

0

بیوگرافی و عکسهای محمد فیلی بازیگر و همسرش

محمد فیلی از بازیگران پیشکسوت در سینما , تلویزیون و تئاتر ایران است. یکی از مهمترین نقشهای که محمد فیلی در آن نقش خوب درخشید ایفای نقش شمر در سریال مختارنامه بود.

محمد فیلی

بیوگرافی محمد فیلی

محمد فیلی متولد سال ۱۳۲۹ در شیراز است. نزدیک به دو دهه قبل در سریال روزی روزگاری، دو نقش را بازی کرد که بین عموم مردم به شهرت رسید.
وی درباره نقش شمر در سریال مختارنامه میگوید : وقتی برای بازی در سریال مختارنامه دعوتم کردند، خیلی خوشحال شدم که قرار است با آقای میرباقری همکاری کنم به فرزندانم هم گفتم که قرار است در مختارنامه بازی کنم اما هنوز مشخص نیست کدام نقش را. به دفتر تولید رفتم، آقای میرباقری تا مرا دید، ‌گفت: «شمر من آمد!». اول باورم نمی‌شد که این نقش را برای من درنظر گرفته‌اند. تا آن زمان هم نقشی جدی و منفی مثل شمر را بازی نکرده بودم اما کارگردان مختارنامه با بررسی همه جوانب نقش شمر را به من پیشنهاد داد و من با اکراه پذیرفتم!

محمد فیلی

همسر محمد فیلی

متاسفانه اطلاعاتی از همسر و خانواده محمد فیلی در دسترس نیست.

شروع فعالیت محمد فیلی

وی میگوید : زمانی که سربازی تمام شد، دوست داشتم ساز و گیتار کار کنم و با انگیزه کار موسیقی وارد خانه فرهنگ شماره ۳ شیراز شدم. آنجا عباس افشاریان یکی از دوستانم که در سربازی کار تئاتر انجام می داد را دیدم و منو برد پیش کارگردانی و گفت اینم نقشی که کم داشتید. محمد فیلی براتون بازی می کنه با وارد شدن به این اتاق کار من در تئاتر شروع شد. بازی‌هایم مورد توجه قرار گرفت و تا قبل از انقلاب مدت ۸ سال تئاتر کار کردم.

شباهت چهره زیاد محمد فیلی و مسعود کرامتی که هیچ نسبتی با هم ندارند .

محمد فیلی

آثار محمد فیلی

سینما

شام عاشقانه سه نفره (۱۳۹۵)
مالیخولیا (۱۳۹۵)
ع ش ق (۱۳۹۳)
پایان خدمت (۱۳۹۲)
روز شیطان (۱۳۷۳)
تابستان ۵۸ (۱۳۶۸)
گشتی‌ها (۱۳۶۵)

تلویزیون

هاتف (۱۳۹۶ )
گسل (۱۳۹۶ )
پرستاران، فصل دوم (۱۳۹۵–۱۳۹۶ )
هشت و نیم دقیقه (۱۳۹۵ )
مینی سریال غیرعلنی (۱۳۹۴ )
مراقب! باشم، باشی، باش (۱۳۹۳ )
تله فیلم چقدر وقت داری؟ (۱۳۹۳ )
دولت مخفی (۱۳۹۲)
جلال‌الدین در نقش سلطان محمد خوارزمشاه (۱۳۹۳)
پشت کوه‌های بلند (۱۳۹۱)
چاردیواری (۱۳۸۸ )
روزی بود، روزی نبود (۱۳۸۸)
شب هزارویکم (۱۳۸۸–۱۳۸۷)
پنهان، اما آشکار (۱۳۸۷ )
عملیات ۱۲۵ (۱۳۸۷ )
مختارنامه در نقش شمر (۸۸–۱۳۸۳ )
روزهای به یاد ماندنی (۱۳۸۲ )
نوعروس (۱۳۸۱)
آخرین روزهای شاد بودن (۱۳۸۰ )
آخرین روزهای شاد بودن (۱۳۸۰ )
پرونده‌های مجهول (۱۳۸۰ )
روزی روزگاری (۱۳۷۰–۱۳۷۱)
روزهای مهتابی (۱۳۷۹ )
تفنگ سرپر
سریال بانوی عمارت

عکسهای محمد فیلی

محمد فیلی

محمد فیلی

محمد فیلی

محمد فیلی

محمد فیلی

محمد فیلی

محمد فیلی

محمد فیلی

مصاحبه با محمد فیلی

به تئاتر علاقه داشتید؟

خیلی هم علاقمند شده بودم به خصوص زمانی که پوسترهای نمایشی را در خیابان زده بودند و اسم خودم را می دیدم فکر می‌کردم الان همه منو می شناسند و این ادامه داشت تا در سازمان فرهنگ و هنر شیراز استخدام شدم.

کار تئاتر چقدر به بازیگر کمک می کند؟

سختی تئاتر زیاد است اما هر بازیگری که از تئاتر شروع کند خیلی راحت می تواند با نقش کنار بیاید به نظرم بدنسازی و بیان خیلی در کار بازیگری مهم است و یک ورزش پایه لازم است و برای بازی در نمایش خیلی کمک می کند. همچنین تئاتر کمک زیادی به بیان بازیگر می کند.

نظر خانواده در خصوص کارهای شما؟

خانواده به من اعتماد داشتند، ورزشکار بودم و با این اطمینان سختگیری نمی‌کردند و تنها مشتری که من در خانواده پیدا کردم مرحوم مادر بود که اجرا داشتم می‌گفت محمد بگو بیام نمایش تو رو ببینم.

بعد از انقلاب چیکار کردید؟

بعد از اینکه انقلاب شد از خانه فرهنگ به تلویزیون شیراز منتقل شدم و کارهای نمایشی می‌کردیم و مورد توجه مردم قرار گرفت و آن موقع بود که مردم تیکه کلام منو می گفتند.

اولین کار شما چی بود؟

یک کار سینمایی در ارتباط با جنگ سال ۶۴ انجام دادم که در جشنواره فجر پخش شد و در سینما آفریقا اکران شده بود که آقای احمد جو بازی منو دیده بود و برای فیلم سینمایی «شاخه‌های بید» انتخابم کرد و به خاطر اینکه شناخته شده نبودم یک نقش کوتاهی را بازی کردم به من گفتند جبران می کنم این کلمه را خیلی شنیده بودم، اما احمدجو جبران کردند.

چه زمانی به تهران آمدید؟

باید تلاش می کردم تا کارهایم ادامه داشته باشد از طرفی دلم نمی‌خواست شیراز را رها کنم و تقاضا کار در تهران داشتم . طوری شد که سال ۷۷ قید ۲۱ سال خدمت در سازمان شیراز را زدم و به تهران آمدم.

عاشق کار کردن بودم و باید یک اثر ماندگاری می گذاشتم که قابل تامل باشد. ضمن اینکه بحث مالی هم مطرح بود از سال ۷۸ کار کردم و بعد از سال ۹۱ مجبور شدم به خاطر تامین زندگی، ‌هزینه ۳ دانشجو و اجاره نامه هر کاری حضور پیدا کنم.

حرف پایانی

از شما تشکر می‌کنم چرا که خبرنگاران ما را حمایت می‌کنند امیدوارم موفق باشید.

نظرات