تفریحات

عملکرد سیستم برق خورشیدی – تک اینورتر

0

امروز در خدمت شما هستیم تا درباره موضوع مهم برق خورشیدی صحبت کنیم. اگر شما قصد داریم تا از سیستم های برق خورشیدی استفاده کنید یا بدانید این سیستم های چگونه کار میکنند. حتی اگر سوال هایی درباره راه اندازی و هزینه های استفاده از این نوع برق را دارید تا انتها مقاله همراه ما باشید.

 پنل خورشیدی - تک اینورتر

برق خورشیدی چیست؟

همه ما در عصری زندگی میکنیم که انرژی حرف اول و آخر را میزند. از حرکت خودرو ها گرفته تا گرم شدن خانه؛ تمام این ها نیازمند انرژی هستند. از زمان گذشته تا به حال در دنیا بیشتر از سوخت های فسیلی استفاده میشود. اما امروزه به دلیل آلودگی بالا سوخت های فسیلی و کمبود منابع این سوخت ها بشر به فکر جایگزین کردن سوختی جدید برای این سوخت های فسیلی است. شاید با خودتان بگوید سوخت فسیلی چه ربطی به برق دارد؟ در جواب شما باید بگوییم که در بیشتر نیروگاه های برق سوخت فسیلی میسوزد آب را بخار میکند و توربین را به چرخش می اندازد. با پایین سوخت های فسیلی قطعا تمامی نیروگاه ها از چرخه تولید خارج میشوند. اما امروزه نیروگاه ها منابع تجدید پذیر جایگزین تمامی منابع سوخت های فسیلی شده است.

انرژی های خورشیدی از قدیم مورد استفاده بشر قرار می‌گرفته است. اما به علت هزینه های بالا در آن زمان و کاربرد کم آن کسی به سراغ این انرژی نمیرفت. در سال ۱۹۹۳ کشور های صنعتی با مشکلی بزرگ روبرو شدند. گرانی نفت در آن زمان موجب شد تا این کشور ها مجبور شوند سراغ انرژی ها پاک و تجدید پذیر بروند. امروزه در بازار نوعی ماژول های فوتوولتائیک موجود است که انرژی خورشید را به انرژی برق تبدیل میکند. اگر بخواهیم به زبان ساده این موضوع را شرح دهیم تبدیل انرژی خورشیدی به برق را برق خورشیدی میگویند. این روش تبدیل انرژی به دو صورت انجام میپذیرد. روش اول که در بالا به آن اشاره کردیم روش ماژول های فوتوولتائیک بوده است.

اما روش دوم متمرکز کردن نور در یک نقطعه و جمع آوری گرما است که از آن گرما برای تولید برق استفاده میکنند. سیستم فوتوولتائیک در اوایل فقط در کار های کوچک مانند استفاده در ماشین حساب ها، خانه های دور افتاده و….. مورد استفاده قرار میگرفت. نام دیگر فوتوولتائیک سلول خورشیدی یا PV نیز هست. نام PV  از تبدیل انرژی فوتون به ولتاژ گرفت شده است. البته در بعضی مواقع به آن اثر PV نیز میگویند. این اثر اولین بار در سال ۱۹۵۴ در ایستگاه تلفن بل کشف شد. در ادامه میخواهیم ساز و کار برق خورشیدی را شرح دهیم.

پنل خورشیدی برای منزل

عملکرد سیستم برق خورشیدی

این نوع سیستم ها معمولا با تغییرات شیمیایی انرژی خورشیدی را به برق تبدیل میکنند. یعنی تبدیل واحد انجام میدهند. همانطور که معلوم است برای تولید برق از پنل های خورشیدی نیاز  به تابش مکرر خورشید است. میزان تابش خورشید بسته به عواملی در هر منطقه متفاوت است. با دانستن یکسری مشخصه ها شما میتوانید تولید برق خوبی داشته باشید که عبارت اند از: شرایط جغرافیایی، تغییرات زمانی، پوشش ابری، نوع زمین و…. که در ادامه هر کدام را به صورت مختصر شرح میدهیم.

شرایط جغرافیایی

به عنوان مثال اگر ما دو پنل خورشیدی را در دو منطقه جغرافیایی نصب کنیم آن که با خط استوا نزدیک تر است برق بیشتری را تولید میکند. علت اینکه برق بیشتر تولید میشود این است که تشعشات خورشیدی بیشتر است.

تغیرات زمانی

در مناطق حاشیه نصف النهار مبدا به دلیل اینکه شب و روز یکسان است میزان تولید برق همیشه یکسان است. اما مکان هایی مانند ایران که در فصول مختلف طول شب و روز متفاوت است میزان تولید برق در فصل ها متفاوت است. تشعشات خورشیدی در شب بسیار کم هستند و به همین علت تولید برق در شب بسیار کم است.

پوشش ابر

پوشش ابر میتواند مانند یک عینک آفتابی عمل کند و مانع تابش مستقیم نور خورشید به پنل های ما شود. یعنی ابر ها مانند سدی در راه نور قرار میگیرند و مانع حرکت نور و انرژی خورشید میشوند.

نوع زمین

شما در زمان انتخاب محل نصب پنل های خورشیدی باید بسیار دقت کنید. زیرا اگر مکان نامناسبی را انتخاب کنید که نور کافی را جذب نکند یا بلا استفاده نباشد شما نمیتوانید به خوبی از آن پنل ها بهره وری داشته باشید.

در بالا به صورت مختصر نحوه عملکرد این پنل ها را برای شما شرح دادیم. البته راه های افزایش بهره وری را نیز به صورت کوتاه و مفید برای شما توضیح دادیم. در ادامه با ما همراه باشید تا با نحوه عملکرد این سیستم ها آشنا شوید. قبل از هر چیز باید بگوییم که عملکرد این سیستم ها به چه صورت است. مرحله اول نور به سطح پنل خورشیدی تابیده میشود. پنل ها نیرو خورشیدی انرژی دریافتی را به برق DC تبدیل میکنند و این انرژی به قطعه ای به نام معکوس کننده منتقل میشود در آنجا از DC تبدیل به AC میشود. لوازم مورد نیاز برای راه اندازی یک سیستم برق خورشیدی عبارت اند از: پنل خورشیدی، باتری، کنترلر شارژ، اینورترخورشیدی، سازه نگهدارنده و…. البته که ممکن است هر کدام از این قطعات نام های دیگری نیز داشته باشد

قیمت راه اندازی سیستم برق خورشیدی

هزینه راه اندازی پنل های خورشیدی نسبتا بالا است اما این هزینه برای یک بار است یعنی شما با یکبار هزینه درآمدی مادام العمر دارید. در مرحله اول هزینه برق شما کاملا رایگان میشود. در مرحله دوم میتوانید برق اضافی خود را به شرکت برق بدهید و بابت آن هزینه ای دریافت کنید. البته شما برای قیمت گذاری یک سری مشخصه ها را باید رعایت کنید. برای قیمت گذاری شما باید متراژی که قرار است سیستم در آنجا نصب شود را محاسبه کنید. بعد از آن باید میزان برق مصرفی خود را محاسبه کنید. حالا میتوانید هزینه ها خود را حساب کنید. البته که نوع لوازم مصرفی نیز بسیار در هزینه های نهایی مهم است. اگر شما قصد راه اندازی سیستم برق خورشیدی را دارید حتما با کارشناسان برق خورشیدی تک اینورتر در تماس باشید.

برق خورشیدی تک اینورتر (takinverter.com)

به عنوان کلام آخر میگویم سعی کنید اگر هزینه های برقی زیادی دارید حتما از سیستم برق خورشیدی استفاده کنید تا هزینه ها شما کاهش یابد. اگر هم قصد راه اندازی هر نوع سیستم برق خورشیدی را دارید میتوانید با مهندسان و کارشناسان ما در تماس باشید.

نظرات