آیا فردا یکشنبه ۱۱ اریبهشت ۱۴۰۱ روز کارگر تعطیل است؟| + وضعیت تعطیلی کارگران فردا

0

وضعیت تعطیلی روز کارگر فردا یکشنبه ۱۱ اریبهشت ۱۴۰۱ روز کارگر و آیا فردا روز کارگر تعطیل است؟| + وضعیت تعطیلی کارگران فردا یکشنبه ۱۱ ادریبهشت ۱۴۰۱ روز کارگر و آیا فردا روز کارگر تعطیل رسمی برای کارگران است که در ادامه میخوانید

آیا فردا یکشنبه 11 اریبهشت 1401 روز کارگر تعطیل است؟| + وضعیت تعطیلی کارگران فردا

آیا فردا یکشنبه ۱۱ اریبهشت ۱۴۰۱ روز کارگر تعطیل است؟| + وضعیت تعطیلی کارگران فردا

فردا ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ روز کارگر است که در تقویم شمسی در ایران تعطیل رسمی است و روز کارگر بر اساس قانون کار، روز تعطیل رسمی برای کارگران محسوب می شود و کارفرمایان حق ندارند در این روز کارگران را وادار به کار کنند.

بر اساس ماده ۶۳ قانون کار جمهوری اسلامی ایران، علاوه بر تعطیلات رسمی کشور، روز کارگر ( ۱۱ اردیبهشت) نیز جزء تعطیلات رسمی کارگران به حساب می آید. بنابراین کارگران در این روز مانند جمعه ها، تعطیل هستند و می توانند از تنها روز خود در سال استفاده کنند.

هر چند کارفرمایان و پیمانکاران، این روز را به مثابه ی روز کاری برای کارگران تلقی کرده و آنها را بعضا مجبور به کار می کنند اما قانون کارتأکید بر تعطیل رسمی برای کارگران است.

همچنین اداره کل ارتباطات و امور بین‌الملل شرکت مخابرات ایران، به منظور ارج نهادن به جایگاه رفیع کارگر، همانند سال های قبل، یکشنبه ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ که مصادف با روز کارگر است، شرکت مخابرات ایران و شرکت‌های تابعه، به جز واحدهای شیفت تعطیل هستند.

شایان ذکر است، کارکنان مراکز شیفتی و خدمت‌رسان به مردم کماکان در این روز مشغول به کار هستند.

روز جهانی کارگر بر اساس قوانین قانون کار برای کارگرانی که تابع این قانون هستند روزتعطیل محسوب می شود که مزد آن نیز مطابق ایام تعطیل سال باید به کارگران پرداخت شود و اگر به هر دلیلی کارخانه ای تعطیل نشود، اولاً باید حضور در کار گارگران با توافق بین کارگران و کارفرما باشد و ثانیاً و مطابق اضافه کاری در روز تعطیل برای کارگران محاسبه شود.

همچنین علی خدایی (نماینده کارگران در شورایعالی کار) در ارتباط با روز کارگر می‌گوید: طبق قانون کار، یازدهم اردیبهشت هر سال، روزکارگر وتعطیل رسمی است؛ به عبارت دیگر، همه مشمولان قانون کار، یازدهم اردیبهشت تعطیلند

در قانون کار، دقیقاً یازدهم اردیبهشت، به عنوان روزکارگر تعیین شده است. ماده ۶۳ قانون کار می‌گوید: «علاوه بر تعطیلات رسمی کشور، روز کارگر (۱۱ اردیبهشت) نیز جزو تعطیلات رسمی کارگران به حساب می‌آید.»

خدایی در ارتباط با اینکه در برخی از تقویم‌های سال جاری، دوازدهم اردیبهشت (روزجمعه) روز کارگر در نظر گرفته شده، می‌گوید: اینکه در برخی تقویم‌ها ۱۲ اردیبهشت (جمعه) روز کارگر تعیین شده به علت مصادف بودن اول ماه می‌ روز جهانی کارگر است. بنابراین ملاک عمل برای کارگران و کارفرمایان باید روز پنج شنبه ۱۱ اردیبهشت باشد.

نظرات