بیوگرافی آیت الله سید مهدی بجنوردی و همسر و فرزندانش + عکس درگذشت و آثار

0

بیوگرافی آیت الله سید مهدی بجنوردی و همسر و فرزندانش + عکس درگذشت و آثار

آیت الله سید مهدی بجنوردی از اساتید فقه و اصول حوزه علمیه، متولد سال ۱۳۱۳ در نجف در سن ۸۸ سالگی درگذشت. در ادامه بیوگرافی آیت الله سید مهدی بجنوردی و همسرش و فرزندان آیت الله سید مهدی بجنوردی همراه با سوابق و سال های فعالیت او و علت فوت و علت درگذشت آیت الله سید مهدی بجنوردی در ۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ را در ادامه با عکس مشاهده می نمایید

بیوگرافی آیت الله سید مهدی بجنوردی و همسر و فرزندانش + عکس درگذشت و آثار

بیوگرافی آیت الله سید مهدی بجنوردی

آیت الله سید محمد مهدی موسوی بجنوردی متولد ۱۳۱۳ شمسی در نجف، استاد حوزه علمیه و فقیه ، مجتهد ، عالم و روحانی شیعه بود که در ۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ درگذشت. او فرزند ارشد آیت‌الله العظمی میرزا حسن بجنوردی، از مراجع نجف بود و مادرشان نیز، نوهٔ آیت‌الله العظمی سید ابوالحسن اصفهانی، مرجع عام شیعیان جهان بود.

خانواده

ایشان در خانواده ای مذهبی و روحانی در نجف پای به عرصه وجود گذاشت. پدر بزرگوارش، آیت‌الله العظمی میرزا حسن بجنوردی از مراجع نجف بود که در دوره حکومت پهلوی بعد از یک سفر از ایران ممنوع الخروج شد و مادرشان نیز، نوهٔ آیت‌الله العظمی سید ابوالحسن اصفهانی، مرجع عام شیعیان جهان بود.

آیت‌الله سید محمد بجنوردی، عضو پیشین شورای عالی قضایی و دکتر سیدمحمدکاظم بجنوردی، رئیس دائرةالمعارف بزرگ اسلامی و رهبر حزب ملل اسلامی، برادر این عالم فقیه می باشند.

همسر و فرزندان آیت الله سید مهدی بجنوردی

همسر و فرزندان آیت الله سید مهدی بجنوردی

وی داماد مرحوم آیة الله حاج میرزا علی آقای نایینی ، فرزند ارشد مرحوم آیة الله العظمی میرزای نایینی بشمار می آمد.

سوابق و فعالیت ها

سید مهدی بجنوردی از کودکی تحصیلات حوزوی را آغاز کرده و در ۸ سالگی به دست جدش، سید ابوالحسن اصفهانی معمم شد. مقدمات و سطح را نزد پدر و دیگر اساتید حوزه از جمله شیخ صدرا بادکوبه‌ای بهره برد و پس از آن در درس خارج فقه و اصول مراجع تقلید نجف حضور یافت.

ایشان از ابتدای جوانی، کتب مختلف فقهی و اصولی را برای طلاب و فضلای حوزهٔ نجف تدریس کرد و برخی از مراجع معاصر از شاگردان آن دوران وی می‌باشند.

سوابق و آثار آیت الله سید مهدی بجنوردی

آن مرحوم از محضر اساتیدی همچون آیات عظام حسین حلی، سید محسن حکیم و سید محمود شاهرودی بهره برد

همچنین در سال ۱۳۴۹ به تهران مهاجرت کرده و ضمن اقامهٔ نماز جماعت، به تدریس و تألیف همت گمارد. درس خارج او در تهران از مشهورترین دروس به‌شمار می‌رفت.

وی با بیش از شش دهه تدریس سطوح مختلف و خارج، شاگردان بسیاری را تربیت نمود. مجلس درس او مملو از عالمان حوزوی و دانشگاهی بود که از جمله شاگردانی که در محضر ایشان تربیت یافتند می توان به آیات بشیر نجفی، شمس الدین واعظی و عبدالنبی نمازی اشاره داشت.

آثار و کتب

از مرحوم آیت الله حاج سید مهدی بجنوردی آثار ارزشمندی به جای مانده که از جمله آنان می توان به کتاب‌های تحریر الأصول، الطهارة و البیع اشاره کرد.

او از شاگردان برجستۀ آیات عظام حکیم، شاهرودی، بجنوردی و حلًی بود و از چهارتن از مراجع نجف اجازۀ اجتهاد داشت.

علت فوت و علت درگذشت آیت الله سید مهدی بجنوردی

علت فوت و علت درگذشت آیت الله سید مهدی بجنوردی

آیت الله سید محمدمهدی بجنوردی از علمی دین و از اساتید برجسته حوزه علمیه در تهران بود که ۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ دارفانی را وداع گفت و به دیدار حق شتافت و مراسم تشییع پیکر آیت الله سید محمد مهدی بجنوردی روز شنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ برگزار میشود

پیکر آیت الله بجنوردی روز شنبه همزمان با شهادت امیرمؤمنان علی علیه‌السلام ساعت ۱۰ صبح در تهران از مسجد الجلیل واقع در خیابان شهید نامجو تشییع و سپس در روز یکشنبه در جوار مرقد مطهر حضرت ثامن‌الحجح علی بن موسی الرضا علیه‌السلام به خاک سپرده خواهد شد.

پیام های تسلیت

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی درگذشت فقیه عالیقدر مرحوم آیت‌الله حاج سیدمهدی بجنوردی را تسلیت گفتند.

متن پیام رهبر انقلاب به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

درگذشت فقیه عالیقدر و متعبّد مرحوم آیةالله آقای حاج سیدمهدی بجنوردی رضوان الله علیه را به خاندان مکرّم ایشان و بیت شریف مرحوم آیةالله حاج میرزا حسن بجنوردی اعلی الله مقامه و دیگر وابستگان و ارادتمندان و مستفیدان از محضر ایشان تسلیت عرض میکنم و علوّ درجات این عالم جلیل القدر را که عمری با سلامت نفس و تقوا و طهارات در نجف و تهران گذرانیدند از خداوند متعال مسألت میکنم.

نظرات