بیوگرافی پروفسور ابوالقاسم صالح جهرمی و همسر و فرزندانش +عکس درگذشت و سوابق

0

بیوگرافی پروفسور ابوالقاسم صالح جهرمی و همسر و فرزندانش +عکس درگذشت و سوابق

پرفسور ابوالقاسم صالح جهرمی چهره برجسته فیزیک اتمی و از پژوهشگران رشته فیزیک متولد سال ۱۳۱۳ در جهرم در ۱۹ فروردین ۱۴۰۱ در سن ۸۸ سالگی درگذشت. در ادامه بیوگرافی پروفسور ابوالقاسم صالح جهرمی استاد و دانشمند فیزیک اتمی و همسر و فرزندانش همراه با سوابق شغلی و علمی ابوالقاسم صالح جهرمی در از تحصیلات تا تیم دانشمندان فیزیک نوکئیک آمریکا و پروفسوری رشته هسته ای با عکس ها و تصاویر شخصی و علت فوت و علت درگذشت دکتر ابوالقاسم صالح جهرمی دانشمند هسته ای ایران را در ادامه از مجله حرف تازه میخوانید.

بیوگرافی پروفسور ابوالقاسم صالح جهرمی و همسر و فرزندانش +عکس درگذشت و سوابق

بیوگرافی ابوالقاسم صالح جهرمی استاد فیزیک اتمی

پروفسور ابوالقاسم صالح جهرمی (زاده ۱۳۱۳ در تهران – درگذشته ۱۹ فروردین ۱۴۰۱) در جهرم، از چهره های برجسته فیزیک اتمی ، دانشمند و پژوهشگر فیزیک هسته ای  اهل ایران بود که ۱۹ فروردین ۱۴۰۱ در سن ۸۸ سالگی درگذشت. او از اساتید برجسته رشته فیزیک اتمی در ایران و عضو سابق تیم دانشمندان فیزیک نوکئیک آمریکا بود

سوابق شغلی و علمی

پروفسور صالح جهرمی، در یک خانواده ۹ نفره در شهرستان جهرم متولد شد و پس طی دوران تحصیلی ابتدایی و تحصیل به صورت جهشی، با توجه به هوش زیادی که داشت، در ۱۵ سالگی دیپلم ریاضی فیزیک گرفت، سپس به استخدام بانک ملی ایران درآمد و همزمان با کار در بانک ملی، در رشته فیزیک دانشگاه تهران نیز پذیرفته شد.

او پس از احراز رتبه اول در دوره لیسانس و فوق لیسانس رشته فیزیک دانشگاه تهران پذیرفته شد و در سال ۱۳۴۶ با رتبه ممتاز دانش‌آموخته شد و پایان نامه فوق لیسانس ایشان با عنوان طیف سنجی عملی گاما در آن زمان در نوع خود بی نظیر بود.

بیوگرافی ابوالقاسم صالح جهرمی استاد فیزیک اتمی

تحصیل در لندن

سپس در مقطع دکترا دانشگاه لندن پذیرفته شد و پس از کسب دکترای فیزیک هسته‌ای که با درجه A و با دفاع از پایان نامه‌ای تحت عنوان The intraction of hyperons with light nuclei صورت گرفت در سال ۱۹۷۹ به عنوان استاد تمام دانشگاه جندی شاپور اهواز و پس از رئیس دانشکده علوم آن دانشگاه انتخاب شد.

پروفسور صالح با آغاز انقلاب فرهنگی به آمریکا رفت و مجدد در دوره‌های پسادکتری به تحصیل و تدریس پرداخت و با ارائه ده‌ها مقاله برجسته و مؤثر به عنوان پروفسوری فیزیک هسته‌ای دست یافت.

عضو تیم دانشمندان فیزیک نوکئیک آمریکا

وی در سال ۱۹۹۱ به تیم دانشمندان فیزیک نوکئیک آمریکا پیوست و به عنوان استاد تمام دانشگاه UCLA ایالت کالیفرنیا مدت‌های مدیدی به تدریس و تحقیق پرداخت، کتاب ها و مقاله‌های وی به چندین زبان دنیا ترجمه و در دسترس قرار داد.

علت فوت و علت درگذشت پروفسور ابوالقاسم صالح جهرمی

علت فوت و علت درگذشت پروفسور ابوالقاسم صالح جهرمی

دکتر صالح جهرمی پس از یک دوره بیماری طولانی و بر اثر بیماری نارسایی کلیه در سن ۸۸ سالگی در ۱۹ فروردین ۱۴۰۱ در جهرم درگذشت.

مراسم تشییع و تدفین پروفسور صالح جهرمی، از ساعت ۱۷ و ۳۰ دقیقه عصر جمعه ۱۹ فروردین‌ماه جاری در آرامستان رضوان جهرم برگزار شد

نظرات