تاریخ اول ماه رجب در سال ۱۴۰۰ چه روزی و چند شنبه است + اول ماه رجب ۱۴۰۰

0

تاریخ دقیق اول ماه رجب در سال ۱۴۰۰ چه روزی است؟ و چند شنبه است؟, ماه رجب کی است ۱۴۰۰ , ماه رجب ۱۴۰۰ کی شروع میشه در ادامه تاریخ و روز دقیق شروع و اول ماه رجب در تقویم سال ۱۴۰۰ به شمسی و میلادی را در ادامه میخوانید

تاریخ اول ماه رجب در سال 1400 چه روزی و چند شنبه است + اول ماه رجب ۱۴۰۰

تاریخ دقیق اول ماه رجب در سال ۱۴۰۰ چه روزی و چند شنبه است

با توجه به نزدیک شدن به حلول ماه رجب ۱۴۰۰، تاریخ و روز اول این ماه رجب را برای شما در این بخش قرار دادیم

تاریخ اول ماه رجب ۱۴۰۰ در تقویم شمسی در ایران برابر با روز پنجشنبه ۱۴ بهمن ۱۴۰۰ است که در تقویم میلادی برابر است با ۳ ماه فوریه سال ۲۰۲۲

ماه رجب هفتمین ماه در تقویم قمری است و یکی از ماه های حرام در اسلام محسوب می شود. در این ماه مناسبت های زیادی وجود دارد و اعمال خاصی در روز و شب ماه رجب توصیه شده است.

از پیامبر(ص) نقل است: “رجب ماه خداست، شعبان ماه من است و رمضان ماه مردم من است.” هم‌چنین: “هرکس یک روز در ماه رجب روزه بگیرد مانند آن است که یک ماه روزه گرفته است.” نخستین شب جمعه ماه رجب را لیلة الرغائب می‌گویند و اعمال و آدابی برای آن در روایات آمده است. سنت اعتکاف در روزهای ۱۳ تا ۱۵ این ماه، که به ایام البیض معروفند، انجام می‌شود.

زیارت معصومین به خصوص زیارت امام حسین(ع) در اول و وسط ماه (که به سبب غفلت مردم از فضیلت آن غفیله نام گرفته است) و نیز زیارت امام رضا (ع) و خواندن دعای یا من ارجوه در ماه رجب تاکید شده است.

از جمله مناسبت هایی که در ماه رجب قرار دارد عبارتند:

ولادت امام حضرت محمد باقر ع
شهادت امام علی النقی ع
ولادت امام جواد ع
ولادت امام علی ع و روز پدر (در ایران)
آغاز ایام البیض (ایام سه روزه اعتکاف: ۱۳، ۱۴ و ۱۵ رجب)
وفات حضرت زینب کبری
تغییر قبله مسلمین، (۲ قمری)
شهادت امام موسی کاظم ع
عید مبعث، سالروز بعثت پیامبر اسلام ص

همچنین بخوانید: آشنایی با فضائل ادعیه و اعمال ماه رجب به همراه ذکرها و نماز

اعمال مشترک ماه رجب از شب اول تا پایان ماه

این اعمال که مخصوص روز معینى نیست، بلکه در تمام ماه انجام مى‌شود، بسیار است؛ از جمله:

**در تمام ماه رجب، این دعا را بخواند: «یا مَنْ یَمْلِکُ حَوآئِجَ السّآئِلینَ، ویَعْلَمُ ضَمیرَ الصّامِتینَ، لِکُلِّ مَسْئَلَة، مِنْکَ سَمْعٌ حاضِرٌ وَجَوابٌ عَتیدٌ، اللّـهُمَّ وَمَواعیدُکَ الصّادِقَةُ واَیادیکَ الفاضِلَةُ، وَرَحْمَتُکَ الواسِعَةُ فَاَسْئَلُکَ اَنْ تُصَلِّىَ عَلى مُحَمَّد وَآلِ محمد، واَنْ تَقْضِىَ حَوائِجى لِلدُّنْیا وَالاْخِرَةِ، اِنَّکَ عَلى کُلِّ شَىْء قَدیرٌ».

**صد مرتبه بگوید «أَسْتَغْفِرُ اللّهَ الَّذِی لا إلهَ إِلاّ هُوَ، وَحْدَهُ لا شَرِیکَ لَهُ وَأَتُوبُ إِلَیْهِ» و در پایان صدقه‌اى بدهد که خداوند کارش را به رحمت و مغفرت پایان دهد و هر کس ۴۰۰ مرتبه آن را بگوید فضیلت شهیدان را دارد

**گفتن هزار مرتبه «لا اِلهَ اِلاَّ اللّه» که خداوند براى او حسنات فراوانى مى‌نویسد.

** گفتن ۷۰ مرتبه و شبانگاه نیز ۷۰ مرتبه اَسْتَغْفِرُ اللّهَ وَأَتُوبُ اِلَیْهِ و پس از آن، دست‌ها را بلند کند و بگوید أَللّهُمَّ اغْفِرْلی وَ تُبْ عَلَىَّ اگر در همان ماه رجب بمیرد، خداوند از او راضى خواهد بود…».

**در طول این ماه هزار مرتبه بگوید «اَسْتَغْفِرُ اللّهَ ذَاالْجَلالِ وَالاْکْرامِ مِنْ جَمیعِ الذُّنُوبِ وَالاْثامِ» تا خداوند رحمان وى را بیامرزد.

**خواندن سوره «توحید» در ماه رجب

**روزه گرفتن

نحوه خواندن نماز ماه رجب

** چهار رکعت نماز بگزارد (هر دو رکعت با یک سلام) و در رکعت اول صد مرتبه «آیة‌الکرسى» بخواند و در رکعت دوم دویست مرتبه «توحید»، پیش از مردن جاى خود را در بهشت مى‌بیند و یا دیگرى جاى او را ببیند (و براى او توصیف کند)».

نظرات