تفاوت مبلمان کلاسیک و مدرن و پارچه مبلی مناسب برای هر کدام

0

در دنیای مبلمان ۲ نوع هستند که از دیگر سبک های مبلمان محبوب تر و معروف تر هستند. این دو سبک مبل عبارتند از مبلمان کلاسیک و مدرن که در این مقاله بیشتر به تفاوت این دو مبل و همچنین پارچه مبلی مناسب آن ها می پردازیم.

 مبلمان کلاسیک یا مدرن

امروزه مبلمان یکی از عناصر اصلی در دکوراسیون به شمار می رود. هنگامی که تصمیم به انتخاب چیدمان دکوراسیون میگیرید، سلیقه شما ملاک انتخاب سبک آن خواهد بود. در این مقاله می خواهیم شما را با مبلمان کلاسیک و مبلمان مدرن و نکات خرید پارچه مبلی برای آن ها آشنا کنیم.

مبل کلاسیک چیست؟

مبل کلاسیک یکی از لوکس ترین مبل ها به شمار می رود که طرفداران زیادی نیز دارد. در چوب دسته و تاج این مبل نقش و نگار و منبت کاری های بسیاری به کار رفته که همین باعث شده این سبک از مبل تبدیل به یکی از خاص ترین سبک ها و لاکچری ترین ها شود. معمولا از این مبل برای محیط های رسمی و مکان های کم رفت و آمد استفاده می شود.

ویژگی های مبل کلاسیک

۱٫ ظرافت در مبل کلاسیک

مبلمان کلاسیک یکی از ظریف ترین سبک های مبلمان است. این ظریف بودن به معنای شکنندگی نیست، بلکه به معنای ظرافت در طراحی و هماهنگی با تمامی اعضای مبل است.

۲٫ چوب مبل کلاسیک

در ساخت مبل کلاسیک امروزه بیشتر از چوب هایی مانند نراد، راش و… استفاده می شود و از موادی مانند پلی اورتان نیز در قسمت هایی که نیاز به منبت کاری دارد استفاده می شود. چوب هایی که در مبل کلاسیک استفاده می شود علاوه بر حفظ زیبایی و ظرافت، به استحکام و کیفیت آن نیز کمک می کند.

۳٫ منبت کاری

منبت کاری یکی از مهم ترین ویژگی ها در مبل کلاسیک است. مبل کلاسیک با داشتن پشتی و تاج هایی بلند و منبت کاری شده حسی سلطنتی و کلاسیک را منتقل می کنند. علاوه بر پشتی ها پایه های این مبل نیز منبت کاری و کنده کاری شده است.

۴٫ کیفیت مبل کلاسیک

یکی از ویژگی های شاخص مبل کلاسیک عمر و کیفیت بالای آن است. به همین دلیل می توان گفت که عمر و کیفیت آن ارزش هزینه کردن را دارد. البته این نکته را باید در نظر گرفت که کیفیت و ماندگاری هر مبلی به جنس پارچه مبلی آن نیز بستگی دارد. در ادامه به جنس پارچه مبلی مناسب این سبک از مبل نیز اشاره خواهیم کرد.

مبلمان کلاسیک یا مدرن

مبل مدرن چیست؟

امروزه علایق مردم در دکوراسیون به سبک سادگی رفته است به نحوی که دکوراسیون و اجزای آن را به شکل ساده انتخاب می کنند. مبل مدرن یکی از محبوب ترین سبک های مبل در دنیای امروز است. این مبل معمولا دسته ها و پشتی هایی با لبه گرد دارد.

ویژگی های مبل مدرن

۱٫ طراحی ساده

یکی از اصلی ترین ویژگی های اصلی در مبل مدرن، طراحی ساده است. در طراحی این مبل برخلاف مبل کلاسیک از تزئینات و جزئیات اضافی و همچنین منبت کاری استفاده نمی شود. اما در عوض  تزئیناتی اصلی این مبل یعنی فرم بدنه آن به شکلی خلاقانه و امروزی طراحی می شود.

۲٫ طراحی کاربردی

دومین ویژگی برای مبلمان مدرن طراحی کاربردی آن است. این موضوع به این معنی است که در طراحی این سبک سعی می شود تا با ساده ترین طراحی، بیشترین استفاده را بتوان از آن برد.

۳٫ متریال مدرن

برخلاف مبلمان کلاسیک در طراحی مبل مدرن از چوب کمتر استفاده می شود، اما پارچه ی بیشتری برای تولید آن نیاز است. به همین علت مهم ترین عامل تاثیرگذار در کیفیت و عمر مبل کلاسیک، پارچه مبلی آن است. شما می توانید برای خرید آنلاین پارچه مبلی به nasajit.com مراجعه کنید.

تفاوت قیمت مبل کلاسیک و مبل مدرن

در تعیین قیمت مبلمان مدرن و کلاسیک عوامل زیادی تاثیر گذار است. اما معمولا قیمت مبل کلاسیک نسبت به مبل مدرن بالاتر است. در ادامه قیمت این دو مبل را به شکل دقیق تر بررسی خواهیم کرد.

مبلمان کلاسیک یا مدرن

عوامل موثر در قیمت مبل کلاسیک

 1. همانطور که گفته شد در تولید مبل کلاسیـک از چوب های مختلفی مانند راش، گردو و… استفاده می شود که هرکدام از این چوب ها قیمت متفاوتی داشته و تاثیر مستقیمی را بر روی قیمت مبل می گذارند.
 2. دومین عامل در تعیین قیمت مبل کلاسیـک فوم آن است. هر چه فوم استفاده شده در مبل کلاسیـک مرغوب تر باشد قیمت آن نیز بالاتر می رود.
 3. همانطور که گفته شد یکی از مشخصه های اصلی مبل کلاسیـک منبت کاری های آن است. مقدار و کیفیت منبت کاری های روی مبل کلاسیـک تاثیر مستقیمی بر روی قیمت آن داد.
 4. یکی از مهم ترین عامل تاثیر گذار بر روی قیمت مبل کلاسیـک جنس و کیفیت پارچه مبلی آن است. انواع مختلفی از پارچه می توان برای مبلمان کلاسیـک استفاده کرد که هر کدام از آن ها کیفیت و قیمت مختلفی را دارا هستند.

عوامل موثر در قیمت مبل مدرن

 1. مبلمان مدرن در مدل های مختلفی تولید می شود مانند چستر، راحتی و… قیمت مبل مدرن نسبت به مدل آن ها تغییر می کند. هر مدل از مبلمان مدرن دارای قیمت های متفاوتی است.
 2. در قیمت مبلمان مدرن مواد اولیه و کیفیت ساخت مهم ترین عوامل تاثیر گذار هستند. در تولید مبل مدرن از مواد اولیه مختلفی استفاده می شود که نسبت به آن قیمت مبل نیز تغییر میکند.
 3. همانند مبل کلاسیک، در مبلمان مدرن نیز تاثیر گذار ترین عامل برای قیمت آن، کیفیت و قیمت پارچه مبلی استفاده شده است.

مبلمان کلاسیک یا مدرن

پارچه مبلی مناسب مبل کلاسیک و مبل مدرن

پس از خواندن مطالب بالا می توان متوجه شد که مهم ترین عامل در هر مبلی، پارچه مبل آن است. امروزه پارچه مبلی ها را می توان در طرح ها، رنگ ها و جنس های متفاوتی در بازار پیدا کرد. پارچه مبلی تاثیر گذارترین عامل در ظاهر و کیفیت مبلمان است که در ادامه به پارچه مبلی های مناسب مبل مدرن و کلاسیـک اشاره خواهیم کرد.

پارچه مبلی مناسب مبل کلاسیک:

 • پارچه مبلی مخمل
 • پارچه مبلی چرم
 • پارچه مبلی گل دار
 • پارچه مبلی طرح دار

پارچه مبلی مناسب مبل مدرن:

 • پارچه مبلی مسکو
 • پارچه مبلی مخمل
 • پارچه مبلی ملیتا
 • پارچه مبلی مایا
 • پارچه مبلی مازراتی

رنگ پارچه مبلی

بعد از انتخاب پارچه نوبت به انتخاب رنگ آن می رسد. معمولا انتخاب رنگ پارچه مبلی متناسب با سلیقه خریدار است، اما به هنگام انتخاب رنگ پارچه مبلی توجه داشتن به چند نکته می تواند کمک کند تا انتخابی بهتر داشته باشیم.

 • اولین نکته در انتخاب رنگ پارچه مبلی این است که باید با رنگ کلی دکوراسیون همخوانی داشته باشد.
 • دومین نکته در انتخاب رنگ پارچه مبلی این است که برای فضا های کوچک نباید از رنگ ها و طرح های شلوغ استفاده کرد زیرا باعث می شود تا فضای شما کوچک تر به نظر برسد.
 • در صورتی که از مبلمان خود در فضاهای پر رفت و آمد قرار است استفاده کنید بهتر است رنگ آن را از رنگ های تیره انتخاب کنید.

منبع: بازرگانی آنلاین پارچه نساجیت nasajit.com

نظرات