بیوگرافی و سوابق ستوده فروتن از هرات تا شهرت +عکس و سخنرانی و اینستاگرام

0

بیوگرافی و سوابق ستوده فروتن از هرات تا شهرت جهانی در روزنامه فایننشل تایمز به عنوان ۲۵ زن تاثیرگذار جهان در سال ۲۰۲۱ +عکس اینستاگرام و الان کجاست و خانواده و علت شهرت ستوده فروتن دختر نوجوان افغانستانی اهل هرات همراه با پیج اینستاگرام ستوده فروتن دانش آموز افغانی تبار در فهرست ۲۵ زن تاثیرگذار جهان سال ۲۰۲۱ در روزنامه فایننشل تایمز لندن را در این صفحه کامل بخوانید

بیوگرافی و سوابق ستوده فروتن دانش آموز هراتی +عکس و علت شهرت و اینستاگرام

بیوگرافی ستوده فروتن دانش آموز هراتی

ستوده فروتن, دختر دانش آموز پانزده ساله هراتی, متولد هرات و اهل افغانستان که در یکی از مکتب‌های خصوصی هرات سرگرم فراگیری دانش است، نامش در فهرست ۲۵ زن تاثیر گذار سال ۲۰۲۱ در روزنامه فایننشل تایمز منتشر شده است.

علت شهرت و سخنرانی ستوده فروتن

ستوده دختر نوجوان افغان بعد از سخنرانی در محفلی در هرات که مقام‌های حکومت تازه نیز (طالبان) حضور داشتند، در سخنرانی کوتاه پُر شور مسوولان امارت اسلامی را تشویق کرد که اجازه ادامه تحصیل و آموزش را به دختران بدهند.

ستوده فروتن که خودش نیز دانش آموز است در محفل بزرگداشت از سالروز تولد پیامبر اسلام، از بسته ماندن دروازه‌های مکاتب دخترانه انتقاد کرد.

او گفت: «امروز من منحیث نماینده دختران، می‌خواهم پیام دل مان را به شما برسانم. ما همه می‌دانیم که هرات شهر علم است، چرا مکاتب دخترانه بسته بمانند؟»

حدود دو صد تن در این محفل شرکت داشتند و ستوده از امارت اسلامی خواست که دروازه‌های مکاتب دخترانه را باز کند.

بیوگرافی ستوده فروتن دانش آموز هراتی +عکس و علت شهرت و اینستاگرام

نوار تصویری ستوده به گونه گسترده در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی دست بدست شد و کاربران از وی بخاطر سخنرانی جسورانه اش ستایش کردند

اکنون روزنامه فایننشل تایمز ستوده را ازبهر سخنرانی پُر شور و ترغیب مقام‌ها به بازگشایی مکاتب دخترانه، در فهرست زنان تاثیر گذار سال جا داده است.

روزنامه فایننشل تایمز همه ساله فهرست بیست و پنج زن تاثیرگذار جهان را که در بخش‌های صلح و فعالیت‌های سودمند برای بانوان کارکرده اند، را پخش می‌کند.

ستوده فروتن کیست

ستوده فروتن کیست

همچنین بخوانید: بیوگرافی ملاله یوسف زی و ازدواج با اسر ملک همسرش + عکس عروسی و شغل همسرش

ملاله یوسف زی، برنده جایزه صلح نوبل، در توصیف ستوده، در روزنامه فایننشل تایمز نگاشته است: «او به اقدامات طالبان اعتراض کرد و خواستار بازگشایی مکتب‌ها برای دختران در هرات شد. نترسی و قدرت او رهبران طالبان در هرات را وادار کرد تا به دختران اجازه دهند به مکتب‌های متوسطه بازگردند.»

ملالی یوسف‌زی هم‌چنان افزوده است که ستوده جرأت کرد از حق دختران برای تحصیل دفاع کند و جهان باید به صدای او و دختران سراسر جهان گوش دهد.

۲۵ زن تاثیرگذار جهان در سال ۲۰۲۱

به این ترتیب نام ستوده فروتن در کنار نام‌ زنان مشهوری مانند نانسی پلوسی، رییس کانگرس امریکا، اوکونجو لویلا، رییس سازمان تجارت جهانی، اسکارلت جوهانسون، بازیگر سینما ‌و برخی زنان نام‌دار دیگر در فهرست ۲۵ زن تأثیرگذار جهان قرار گرفته است.

نظرات