زمان و ساعت خورشید گرفتگی ۱۳ آذر ۱۴۰۰ + زمان آخرین خورشید گرفتگی ۲۰۲۱

0

زمان و ساعت خورشید گرفتگی ۱۳ آذر ۱۴۰۰ + جزئیات آخرین خورشید گرفتگی سال ۲۰۲۱

زمان و ساعت خورشید گرفتگی ۱۳ آذر ۱۴۰۰ + جزئیات آخرین خورشید گرفتگی سال ۲۰۲۱ را در ادامه از مجله حرف تازه میخوانید

۴ دسامبر ۲۰۲۱ آخرین خورشید گرفتگی سال ۲۰۲۱ رخ می دهد که مقارن با ۱۳ آذر ۱۴۰۰ است و مردم در نیم‌کره جنوبی می‌توانند این خورشید گرفتگی را به صورت کامل یا جزئی مشاهده کنند.

زمان و ساعت خورشید گرفتگی 13 آذر 1400 + جزئیات آخرین خورشید گرفتگی 2021

ناسا اعلام کرده است که این پخش زنده در ساعت ۱۰ صبح شنبه ۱۳ آذر به وقت ایران آغاز خواهد شد و خورشید گرفتگی نیم ساعت پس از آن آغاز می‌شود و مرحله خورشید گرفتگی کامل در ساعت ۱۱:۱۴ آغاز می‌شود. مدت زمان و طول خورشید گرفتگی کامل یک دقیقه و ۵۴ ثانیه خواهد بود.

خورشید گرفتگی زمانی اتفاق می‌افتد که ماه در یک خط مستقیم بین خورشید و زمین قرار می‌گیرد. این نحوه قرارگیری به ماه اجازه می‌دهد تا با مسدود کردن کامل یا جزئی از نور خورشید روی زمین سایه بیاندازد. افرادی که در مرکز سایه ماه زندگی می‌کنند، مشاهده می‌کنند که آسمان تاریک می‌شود و شاهد یک خسوف کامل هستند.

اما تنها مکان روی زمین که خورشید گرفتگی کامل در آن در چهارم دسامبر قابل مشاهده خواهد بود، قطب جنوب است.

مردم فقط در چند مکان از جمله سنت هلنا، نامیبیا، لسوتو، آفریقای جنوبی، جزایر جورجیای جنوبی و جزایر هاوایی(ساندویچ)، جزایر کروزت، جزایر فالکلند، شیلی، نیوزیلند و استرالیا می‌توانند آخرین خورشید گرفتگی امسال را به صورت جزئی مشاهده کنند.

از آنجایی که منطقه تحت پوشش این خورشید گرفتگی، بزرگ و وسیع خواهد بود، این خورشید گرفتگی قبل، در حین و بعد از طلوع یا غروب خورشید در مناطق ذکر شده رخ خواهد داد. این بدان معناست که بینندگان برای دیدن این خورشید گرفتگی باید دید واضحی از افق در هنگام طلوع یا غروب خورشید داشته باشند.

پخش زنده آخرین کسوف ۲۰۲۱

گفتنی است که ناسا تمهیداتی را برای پخش زنده این رویداد آسمانی از قطب جنوب و از یخچالی طبیعی به نام “یونیون”(Union) انجام داده است. این واقعه در یوتیوب و وب‌سایت ناسا به صورت زنده پخش خواهد شد.

 

نظرات