بیوگرافی سردار جهادگر مهدی ورشابی از سوابق تا درگذشت +عکس و علت درگذشت

3

مهدی ورشابی کیست؟ بیوگرافی سردار جهادگر مهدی ورشابی و همسر و فرزندانش +عکس و سوابق مهدی ورشابی بنیانگذار مهندسی جهاد سازندگی و علت دقیق درگذشت و فوت در ۷ آذر ۱۴۰۰ و مراسم تشییع و خاکسپاری حاج مهدی ورشابی و زندگی شخصی ایشان را در ادامه از مجله حرف تازه میخوانید.

بیوگرافی سردار جهادگر مهدی ورشابی از سوابق تا درگذشت +عکس و علت درگذشت

بیوگرافی مهدی ورشابی کیست

مهدی ورشابی, متولد مشهد است، او یکی از رزمندگان و بنیانگذاران مهندسی جنگ جهاد سازندگی در جنگ تحمیلی عراق علیه ایران و دوران دفاع مقدس است که در تاریخ ۷ آذر ۱۴۰۰ دار فانی را وداع گفت. او از جهادگران و فرماندهان مهندسی جنگِ جهاد سازندگی در دوران دفاع مقدس و از پیشتازان میدان جهاد و شهادت بود که در ۷ آذر درگذشت.

علت فوت و درگذشت حاج مهدی ورشابی

مهندس مهدی ورشابی یکی از مخلص ترین رزمندگان تأثیرگذار در پیروزی های جمهوری اسلامی ایران در دوران جنگ، در بامداد روز یکشنبه هفتم آذر ماه ۱۴۰۰ پس از یک دوره بیماری رنج آور، چشم از جهان فروبست

بیوگرافی سردار جهادگر مهدی ورشابی و همسر و فرزندانش

سوابق حاج مهدی ورشابی

از مهندس مهدی ورشابی به عنوان بنیانگذار مهندسی جنگ جهاد سازندگی یاد میشود که در طول هشت سال دوران دفاع مقدس و بعد از جنگ نیز به عنوان بازسازی مناطق جنگ زده، خدمات شایانی انجام داد.

همه فرماندهان ارتش و سپاه و فرماندهان میدانی در جبهه ها، حاج مهدی ورشابی را می شناختند. او از ابتدای شروع جنگ از مشهد به جبهه خوزستان رفت و در اهواز در کنار افرادی مانند شهیدان طرحچی، ناجیان و تقی رضوی قرار گرفت. آنها برای کمک به رزمندگان مدافع کشور، مهندسی جنگ جهاد را تأسیس کردند تا بتوانند در جبهه ها عملیات مهندسی انجام دهند و کمک های فنی به یگان های درگیر در مقابل دشمن متجاوز ارائه دهند.

حاج مهدی در اکثر عملیات های دوران دفاع مقدس حضور داشت، از جمله او در اواخر آذر ماه سال ۱۳۸۹ برایم تعریف می کرد که در عملیات نصر که در دی ماه سال ۱۳۵۹ انجام شد در کنار لشکر ۱۶ زرهی قزوین حضور داشته و توانسته است به عمق مواضع ارتش عراق برود و از نزدیک و با چشم خود استحکامات و انواع سنگرها و چگونگی آرایش واحدهای دشمن را ببیند و بر روی آنها مطالعه کند.

علت فوت و درگذشت مهدی ورشابی بنیانگذار مهندسی جنگ جهاد سازندگی

فرماندهی مهندسی جنگِ جهاد

او در عملیات “فرمانده کل قوا خمینی روح خدا” نیز که در ۲۱ خرداد ماه سال ۱۳۶۰ در دارخوین در نزدیکی آبادان انجام شد حضور داشت و با شهید تقی رضوی بسیار رفیق و دوست بود و همیشه در جبهه ها آنها را در کنار یکدیگر می دیدم. پس از شهادت رضوی، مهدی به جای او فرماندهی مهندسی جنگِ جهاد را بر عهده گرفت و تا آخر جنگ به یاری رزمندگان مشغول بود.

همچنین بخوانید: بیوگرافی شهید حسین شکرائیان از مفقود الاثری تا شناسایی پیکر + خانواده و نحوه شهادت

پیام های تسلیت چهره های نظامی و سیاسی برای درگذشت مهدی ورشابی

سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران و محسن رضایی و درگذشت ایشان را تسلیت گفت و برای خانواده و همسر و فرزندان ایشان آرزوی صبر و شکیبایی کرد .

متن پیام به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

مِنَ المُؤمِنینَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَیهِ فَمِنهُم مَن قَضیٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن یَنتَظِرُ وَما بَدَّلوا تَبدیلًا

هجران مردی از تبار جهادگران بی‌ادعا «مرحوم مهندس مهدی ورشابی» که در زمره بنیانگذاران مهندسی جنگ جهاد سازندگی در دوران دفاع مقدس و پیشتازان میدان جهاد و شهادت، آوازه‌ای بلند داشت، موجب اندوه و تأثر فراوان گردید.

اینجانب فقدان آن فقید سعید را به خاندان معزز آن عزیز سفر کرده، پیشکسوتان، جهادگران و یادگاران میدان‌های عزت و شرف و آحاد همرزمان گرانقدر آن مجاهد خستگی‌ناپذیر تسلیت عرض نموده و از درگاه خداوند رحمان و رحیم برای آن مرحوم غفران و رحمت واسعه الهی و برای بازماندگان محترم صبر و شکیبایی توأم با پاداش صابرین مسئلت می‌نمایم.

سرلشکر پاسدار حسین سلامی

*****

تسلیت محسن رضایی درپی درگذشت حاج مهدی ورشابی

مهدی ورشابی از فرماندهان مهندسیِ جنگِ جهاد سازندگی در دوران دفاع مقدس بود

محسن رضایی در این پیام نوشت: مجاهد خستگی ناپذیر و یادگار گرانقدر دوران دفاع مقدس، مهدی ورشابی، پس از عمری مجاهدت و فداکاری در راه خدا، به یاران شهیدش ملحق شد.

فرمانده پیشین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افزود: ورشابی از بنیانگذاران و فرماندهان مهندسیِ جنگِ جهاد سازندگی بود که پابه پای فرماندهان دفاع مقدس در عملیات های گوناگون، نقش آفرینی کرد و بارها تا مرز شهادت پیش رفت.

رضایی خاطرنشان کرد: بی تردید مجاهدت‌های ورشابی و فرماندهان مهندسی جنگ جهاد سازندگی، بخش مشعشعی از تاریخ پرافتخارِ دفاع مقدس است.

رضایی در این پیام تاکید کرد: اینجانب سوگمندانه، عروج این عبد صالح وخدمتگزارِ مخلص و بی‌ریا را به محضر فرماندهی معظم کل قوا و قاطبه فرماندهان و رزمندگان و یادگاران دفاع مقدس و به عموم همرزمان، دوستان، همکاران و بازماندگان او به ویژه به همسر صبور و فرزندان عزیزش تسلیت عرض کرده و از درگاه حضرت حق برای روح والای آن مجاهد گرانمایه، حشر با سالار شهیدان و برای عموم مصیبت‌دیدگان، صبر و اجر طلب می‌کنم.

****

پیام تسلیت حسین علایی به مناسبت درگذشت مهدی ورشابی

متن پیام تسلیت حسین علایی بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

ضایعه درگذشت تأسف بار دوست عزیز جناب آقای مهندس مهدی ورشابی را به همه رزمندگان دوره دفاع مقدس و به خانواده محترم و فرزندان ایشان تسلیت عرض می کنم.

مهندس ورشابی از بنیانگذاران مهندسی جنگ جهاد سازندگی در جبهه ها بود و نقش بزرگی در پیروزی ها و مقاومت های رزمندگان اسلام در طول دوره دفاع مقدس داشت.

از خداوند متعال برای آن انسان مخلص و پرتلاش و فعال، رحمت واسعه و برای همسر مکرمه و فرزندان عزیزشان و نیز خاندان معزی، صبر جمیل و اجر جزیل مسئلت می نمایم.

یکشنبه هفتم آذرماه ۱۴۰۰

حسین علایی

*****

پیام تسلیت وزیر جهاد کشاورزی به مناسبت درگذشت جهادگر خستگی ناپذیر

متن پیام سیدجواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی به این شرح است:

انالله و اناالیه راجعون

با نهایت تالم و تاسف درگذشت جهادگر خستگی ناپذیر جناب آقای مهندس مهدی ورشابی را به خانواده، همکاران و همه جهادگرانی که خاطره همنشینی با این مجاهد فی سبیل الله را در یاد دارند تسلیت عرض میکنم.

ایشان از بنیانگذاران و فرماندهان مهندسیِ جنگِ جهاد سازندگی بودند که در طی مسئولیت در سنگر فرماندهی پشتیبانی مهندسی قرارگاه کربلا با رشادت ، فروتنی و مدیریت کم نظیر افتخارات زیادی را برای ایران اسلامی آفریدند و نقش بزرگی در پیروزی ها و مقاومت های رزمندگان اسلام در د‌وران دفاع مقدس داشتند.

برای این عبد صالح و خدوم بی ریا که سراسر عمر خویش را در جهت آبادانی ایران اسلامی صرف نمودند از خداوند منان همنشینی با سید و سالار شهیدان را مسالت دارم.

سیدجواد ساداتی نژاد

وزیر جهاد کشاورزی

3 دیدگاه در “بیوگرافی سردار جهادگر مهدی ورشابی از سوابق تا درگذشت +عکس و علت درگذشت

 1. علي اصغر كريمي گفت:

  سلام و درود بي پايان خداوند بر جهادگران مخلص و ايثارگران و شهداي عزيز دفاع مقدس و انقلاب اسلامي باد.
  به اميد احيا شيوه جهادي در كشور ان شاءالله

 2. جانباز جنگ گفت:

  از اینکه از بچه های جبهه و جنگ حمایت می کنید متشکریم .
  زیرا انجمن های جانبازان دشمن رزمندگان و جانبازان هستند

 3. جانباز جنگ گفت:

  جانباز ۷۰ % که یک روز شاید جبهه بوده و ظاهرش بسیار سالم است ماهیانه ۱۵ ملیون تومان حقوق می گیرد.
  و جانبازان عزیز زیر ۲۵ % که شاید همه ۸ سال جبهه بوده باشند ماهیانه ۲ ملیون حقوق می گیرند .
  درصد ها معنی ندارند همه باید حقوق یکسان بگیرند .
  مگر جانباز ۷۰ % روزی ۷ بار صبحانه و ۷ بار ناهار و ۷ بار شام می خورد که ۷ برابر جانباز ۲۴ % حقوق می گیرد .
  این رانت و فساد و تبعیض را پایان دهید .

نظرات