راههای خانگی درمان سینوزیت با گیاه درمانی و طب سنتی

0

راههای خانگی درمان سینوزیت با گیاه درمانی و طب سنتی

سینوزیت : سینوس‌ها حفره‌های مملو از هوا در استخوان‌های جمجمه و صورت هستند. هر عاملی مانند موکوس یا عفونت که موجب پر شدن و گرفتگی آن‌ها شود، موجب بروز عارضه سینوزیت می‌شود.

بسیاری از ما تا زمانی که تجربه زجرآور درد شدید زیر گونه و اطراف ابروها، همراه با سردرد و گرفتگی بینی ناشی از مسدود شدن سینوس ها سراغمان نیاید، از وجود این حفره ها آگاه نمی‌شویم.

عفونت سینوس یا سینوزیت می تواند در هر سن و سالی سراغ افراد بیاید. در اغلب موارد، عفونت های سینوسی را می توان با داروهای خانگی درمان کرد اما نباید از این بیماری غفلت کرد زیرا این کار می تواند عوارض جدی به همراه داشته باشد.

عفونت سینوسی اغلب ویروسی است، اما گاهی ممکن است باکتریایی یا قارچی باشد. سرما باعث تحریک سینوزیت و التهاب و تورم سینوس‌ها، افزایش ترشحات و بسته‌شدن سینوس‌ها می‌شود.

سینوزیت

علائم سینوزیت

علائم شایع عفونت های سینوسی اغلب به صورت سردرد، حساسیت صورت به لمس، درد یا فشار، گرفتگی بینی، تغییر رنگ ترشحات بینی، گلو درد، سرفه و تب بروز کرده و در برخی افراد با خم شدن سر به جلو سر دردها تشدید می شود.

راههای خانگی درمان سینوزیت

درمان سینوزیت با طب سنتی

۱- کمپرس گرم

این درمان خانگی سینوس در کاهش درد و التهاب گونه ها و مناطق اطراف ابرو بسیار موثر است.

این دردها اغلب با خم کردن سر و یا دراز کشیدن بیشتر احساس می شود. برای تسکین دردها کافی است که یک حوله را در آب داغ قرار داده و حوله را فشار دهید تا آب آن خارج شود. سپس آن را روی گونه ها و پیشانی خود به مدت سه دقیقه قرار دهید.

گفتنی است؛ کمپرس گرم به تخلیه مخاط از بینی و باز شدن سینوس ها و رفع درد و التهاب کمک شایانی می کند.

۲- شست‌وشوی بینی

شست‌وشوی بینی با سرم استریل از درمان های خانگی موثر برای باز شدن سینوس ها به شمار می‌رود.

این درمان به عنوان یکی از امن ترین و ارزان ترین راهکارها برای کاهش عفونت سینوس شناخته شده است. کافی است تا یک سرنگ را از سرم پر کرده و محلول محتوی آن را با فشار وارد یکی از سوراخ های بینی کنید. در همین حالت نفس عمیق کشیده و با خروج هوا از بینی مایع از سوراخ دیگر بینی‌تان خارج شود.

سینوزیت

۳- استفاده از بخور

استفاده از بخور یکی از درمان‌های خانگی موثر برای التهاب و عفونت سینوس ها است.

محققان دانشگاه مرکز پزشکی مریلند توصیه می کنند که به منظور باز شدن سینوس‌ها سه تا چهار بار در روز از بخور بهره گرفته شود.

کافی است آب را در یک ظرف کوچک جوشانده و سر خود را با یک حوله بپوشانید و بخار آن را به طور مداوم برای ۱۰-۱۵ دقیقه استنشاق کنید.

بخور به شل شدن مخاط های ضخیم شده مجرای تنفسی و باز شدن راه بینی و کاهش درد و التهاب سینوس ها کمک زیادی می کند.

سینوزیت

۴- سرکه سیب

بخش اصلی سرکه سیب یعنی اسید استیک مانع از رشد باکتری ها شده و می تواند برای درمان عفونت سینوسی بسیار موثر باشد.

نوشیدن یک لیوان آب گرم که به آن یک قاشق مرباخوری سرکه سیب و یک قاشق مرباخوری عسل اضافه شده باشد، توصیه می‌شود. بهتر است این درمان را به مدت یک هفته ادامه دهید.

علاوه بر این می توانید یک یا ۲ قاشق مرباخوری از سرکه سیب را در آب داغ ریخته و بخور آن را استنشاق کنید.

۵- نوشیدن مایعات داغ

برای درمان عفونت های سینوس و کاهش انسداد بینی در طول روز مایعات گرم بیشتر بنوشید. آب گرم یکی از بهترین مایعاتی است که می تواند به باز شدن راه بینی و خروج عفونت از سینوس ها کمک کند.

۶- سوپ مرغ

شما می توانید سوپ مرغ گرم را سه تا چهار بار در روز و در وعده‌های کم بخورید. برای اثر بهتر فلفل را به سوپ اضافه کنید.

۷- چای زنجبیل

چای زنجبیل داغ یکی دیگر از درمان های خانگی موثر برای عفونت سینوسی است.

مقداری زنجبیل تازه را در یک فنجان آب جوش به مدت پنج دقیقه بجوشانید. سپس مقدار کمی آب لیمو و یک قاشق مرباخوری عسل را به این چای اضافه کنید تا طعم و مزه آن دلچسب شود.

این نوشیدنی را ۲ تا سه بار در روز بنوشید. چای زنجبیل خواص ضد باکتری و ضد التهابی زیادی داشته و در درمان بیماری های بسیاری موثر است.

۸- پیاز

به عنوان یک ماده ضدالتهاب بسیار قوی برای سینوس‌ها کار می‌کند. علاوه بر این حاوی سولفور است که ضد باکتری و قارچ است. به این منظور یک پیاز را خورد کنید و در یک ظرف آب جوش بریزید و به مدت ۵ دقیقه بجوشانید، و بخار آن را به مدت ۵ دقیقه تنفس کنید. سپس محلول را صاف کنید و بنوشید. این درمان را چند بار در روز و به مدت یک هفته انجام دهید تا التهاب سینوس‌ها کاملاً از بین برود.

۹- ترب کوهی

به رفع عفونت از مجرای بینی کمک می‌کند. حاوی سولفور است و به عنوان آنتی‌بیوتیک طبیعی کار می‌کند. به این منظور یک برش باریک از ترب کوهی تازه را در دهانتان بگذارید و بمکید تا مزه‌ی آن کاملاً در بیاید و سپس آن را بجوید و بخورید. این کار را چندبار در روز تکرار کنید و به مدت یک هفته ادامه دهید تا عفونت کاملاً رفع شود.

۱۰- سیر

سیر دارای خواص آنتی باکتریال بوده و می تواند برای درمان عفونت سینوس مورد استفاده قرار گیرد.

این درمان برای افراد مبتلا به سینوزیت مزمن بسیار مفید بوده و جویدن یک یا ۲ حبه سیر خام با معده خالی بدون شک یکی از داروهای خانگی موثر برای درمان عفونت سینوس‌ها است.

همچنین می‌توانید مقداری سیر تازه خرد شده را در آب جوش ریخته و بخور آن را استنشاق کنید.

سیر در طبیعت یک ضد احتقان طبیعی شناخته می‌شود و با پاکسازی مخاط ها به باز شدن بینی گرفته کمک می کند.

درمان سینوزیت با گیاه درمانی

سینوزیت

۱- چای شنبلیله

نوشیدن چای داغ شنبلیله می تواند در تسکین احتقان بینی بسیار موثر بوده و موجب بهبود عفونت سینوسی شود.

۲ قاشق چایخوری از دانه شنبلیله را در یک کاسه کوچک آب به مدت ۱۰ دقیقه بجوشانید و اجازه دهید دانه ها نرم شود. حال چای شما آماده شده و یک قاشق مرباخوری عسل به آن اضافه کنید.

این نوشیدنی داغ ضد التهاب بوده و موجب کاهش احتقان بینی و درد از روی گونه ها و پیشانی ها می شود.

۲- روغن هایی در قالب مسکن‌های طبیعی

مناطق دردناک صورت مانند گونه ها، پیشانی و ناحیه اطراف ابرو را با روغن زیتون و آویشن یا مرزنجوش ماساژ دهید.

کارواکرول موجود در روغن آویشن به عنوان یک ماده ضد اسپاسم در طبیعت شناخته شده که در درمان سینوزیت بسیار موثر است.

چند قطره روغن آویشن را با نصف فنجان روغن زیتون ترکیب کرده و آن را به آرامی بر روی گونه، بینی و پیشانی‌تان به آرامی ماساژ دهید تا از شر دردهای سینوزیت رها شوید.

همچنین بخوانید : زالو درمانی

۳- فلفل قرمز هندی

فلفل قرمز هندی در درمان عفونت سینوس ها موثر است. کپسایسین ماده تشکیل دهنده قوی، موجود در فلفل قرمز بوده که با ایجاد حرارت و گرما در بدن به باز شدن گرفتگی سینوس ها و بینی کمک می کند.

می توانید مقداری از فلفل قرمز را به غذا و سوپ خود اضافه کنید. نوشیدن یک فنجان آب گرم حاوی یک قاشق چای خوری پودر فلفل قرمز هندی نیز در درمان سینوزیت موثر است.

۴- روغن اوکالیپتوس

روغن معطر و فرّار اوکالیپتوس در درمان عفونت‌های سینوس بسیار مفید است.

روغن اوکالیپتوس به عنوان یک ضد احتقان عمل کرده و موجب کاهش التهاب می شود. اضافه کردن هفت تا هشت قطره از این روغن معطر در مخزن دستگاه بخور یا یک فنجان آب جوش و استنشاق با کاهش التهاب به باز شدن انسداد مجاری تنفسی و سینوس ها کمک فراوانی می کند.

علاوه بر استنشاق بخور، ماساژ چند قطره از روغن اوکالیپتوس بر روی بینی و پیشانی قبل از خواب به دلیل خاصیت آرام بخشی و ضد التهابی آن موجب کاهش درد و از بین رفتن سنگینی ناشی از عفونت سینوس ها در صورت شده که در نتیجه آن خواب راحتی در تمام شب خواهید داشت.

۵- زردچوبه

ضد ویروس، ضد باکتری و ضد التهاب است و دارای ترکیبی به نام کورکومین است که تورم سینوس‌ها را کاهش می‌دهد و راه تنفسی را باز می‌کند. به این منظور به اندازه یک دانه‌ی عدس پودر زردچوبه را در یک لیوان آب گرم بریزید و دوبار در روز با این محلول قرقره کنید. همچنین می‌توانید یک قاشق چایخوری از پودر زردچوبه را با یک لیوان شیرگرم مخلوط کنید و کمی عسل به آن بیافزاید و روزانه به مدت یک هفته بنوشید تا عفونت رفع شود.

۶- عصاره‌ی هسته‌ی گریپ فروت

در میان بهترین درمان‌های خانگی طبیعی برای سینوزیت، عصاره‌ی هسته‌ی گریپ فروت از قدرت درمانی بسیار بالایی برخوردار است؛ به خصوص اگر مدت زیادی باشد که با سینوزیت دست و پنجه نرم می‌کنید. می‌توانید با استفاده از هسته و گوشته‌ی گریپ فروت خشک و خرد شده عصاره‌ی هسته‌ی گریپ فروت را به دست آورید.

گریپ فروت دارویی طبیعی است که می‌تواند به طور موثر عفونت را کاهش دهد. عصاره‌ی هسته‌ی گریپ فروت را می‌توان به شکل‌های مختلف استفاده کرد.
عصاره‌ی هسته‌ی گریپ فروت به شکل اسپری می‌تواند به رفع مخاط غلیظ در بینی، و هم‌زمان، به پیشگیری از رشد آلودگی‌های میکروبی در بافت‌های ملتهب و ضعیف سینوس کمک کند.

استفاده‌ی مرتب از عصاره‌ی هسته‌ی گریپ فروت باعث می‌شود سینوزیت‌تان تحت کنترل قرار بگیرد و شما نیز احساس آسایش و راحتی بیش‌تری را تجربه کنید. ادامه‌ی این بخش را بخوانید تا اطلاعات بیش‌تری راجع به عصاره‌ی هسته‌ی گریپ فروت به دست آورید:

الف. ابتدا حدود ۱۸۰ میلی‌لیتر آب آماده کنید.
ب. سپس ۵ قطره عصاره‌ی هسته‌ی گریپ فروت را در آن بچکانید.
پ. این دو را به خوبی با هم مخلوط کنید و روزی دو بار از آن بنوشید.

۷- روغن ارگانو

این روغن با خواص ضد باکتریایی‌اش معمولا برای بهبود وضعیت سلامتی عمومی و هم‌چنین رفع گرفتگی مجرای بینی به کار می‌رود. برای پی بردن به خواص این روغن از دستورالعمل زیر پیروی کنید:

الف. چند قطره روغن ارگانو را در آب بریزید و آن‌ها را برای چند دقیقه بجوشانید.
ب. بعد از آن، شعله را خاموش کنید و بخار متصاعد شده از آن را استنشاق نمایید.
پ. برای چند دقیقه با چشمان بسته این کار را ادامه دهید.
ت. این فرایند را آن‌قدر تکرار کنید تا به طور کامل از شر سینوزیت خلاص شوید.
ث. در واقع، روغن ارگانو نه تنها می‌تواند سینوزیت را درمان کند، بلکه برای بهبود کارکردهای بیولوژیک بدن و مبارزه با عفونت نیز مفید است.

۸- عصاره‌ برگ فرنجمشک

فرنجمشک نیز از دیگر درمان‌های خانگی طبیعی عالی برای سینوزیت به شمار می‌رود زیرا برگ‌های این گیاه حاوی خواص مفید فراوانی هستند که می‌توانند با ویروس‌های عامل عفونت سینوس مبارزه کنند.

برای تسکین عفونت‌تان از دستورالعمل زیر پیروی کنید:

الف. ابتدا، مقداری برگ خشک شده‌ی فرنجمشک آماده کنید.
ب. سپس، آن‌ها را به مدت ۱۰ دقیقه در آب بجوشانید.
پ. محلول را صاف کنید و سپس آن را غرغره نمایید.
ت. این کار را حداقل روزی دو مرتبه انجام دهید تا به سرعت از شر عفونت سینوس خلاص شوید.

درمان سینوزیت با ویتامین C

به منظور تقویت دستگاه ایمنی برای پیشگیری از بروز علائم غیر منتظره‌ای در سینوس‌های‌تان، باید ویتامین C بیش‌تری در بدن جذب کنید.

این ویتامین به شکل‌های مختلفی نظیر کپسول، شربت، قرص روکش‌دار و غیره در دسترس‌تان قرار دارد و به عنوان یکی از داروهای بدون نسخه‌ی عالی برای تقویت دستگاه ایمنی شناخته می‌شود.

از این رو، بدون شک برای تکمیل رژیم غذایی‌تان باید از مکمل‌های ویتامین C استفاده کنید. برخی مطالعات ثابت کرده‌اند این ویتامین در تقویت دستگاه ایمنی و بهبود سطح سلامتی‌تان واقعا موثر است. در نهایت،‌ وقتی دستگاه ایمنی‌تان تقویت شود، سینوزیت‌تان نیز درمان خواهد شد. برای دستیابی به بهترین نتیجه، باید مکمل ویتامین C‌ را انتخاب کنید که محتوی اسرولا باشد.

نظرات