تفریحات

کشف رسالت زندگی

4

کشف رسالت زندگی

مطمئناً نام استیوجابز را شنیده‌اید. اگر او را نمی‌شناسید باید بگویم استیو جابز بنیان گذار شرکت اپل است. استیو جابز مظهر ثروث و تلاش و موفقیت است، با این حال در آخرین لحظات زندگیش، از عملکرد خود در طول زندگی، رضایت ندارد. استیو جابز بیان کرد که با وجود این همه ثروت و موفقیت، شادی واقعی را در زندگیش تجربه نکرده است. کشف رسالت زندگی و گام نهادن در مسیر آن، شادی واقعی را به انسان منتقل می‌کند. استیو جابز بیان می‌کند که اگر قادر به بازگشت بود، اینگونه زندگی نمی‌کرد. اگر رسالت زندگی را در نظر نگیریم، حتی موفق‌ترین افراد در زمان مرگ احساس رضایت ندارند.

 رسالت زندگی

رضایت از زندگی

مهم نیست چه شغلی داریم و میزان درآمد ما چقدر است. مهم این است که در انتهایی‌ترین لحظات زندگی‌، از عملکردمان راضی باشیم و این جز با کشف رسالت زندگی و گام نهادن در راستای ارزش‌های وجودیمان امکان پذیر نخواهد بود.

استفان آر کاوی در رابطه با کشف رسالت زندگی در کتاب هفت عادت مردمان موثر می‌گوید: خیلی از افراد با تلاش فراوان از نردبان زندگی بالا می‌روند، اما زمانی که به بالای نردبان می‌رسند متوجه می‌شوند نردبان را به دیوار اشتباهی تکیه داده بودند.

آیا مسیر زندگی شما درست است؟

کشف رسالت زندگی به شما کمک می‌کند، هدف اصلی زندگی‌تان را پیدا کنید و برای رسیدن به آن، برنامه‌ریزی کنید. کشف رسالت زندگی به شما کمک می‌کند درست و غلط را از از یکدیگر تشخیص دهید و اشتباهاتتان به حداقل برسد. اگر هنوز رسالت خود را پیدا نکرده‌اید تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

 

رسالت به چه معناست؟

پیش از پاسخ به پرسش چگونه رسالت شخصی خود را پیدا کنیم، بهتر است ابتدا ببینیم که معنی خود رسالت فردی چیست و چرا یکی از مهم‌ترین مسائلی است که هر انسان باید آن را بداند.

در این دنیای بزرگ، حتی کوچک‌ترین موجودی که خلق می‌شود یک رسالت بزرگی دارد، یعنی وظیفه‌ای که از ابتدای خلقتش با آن خلق شده است. حتی کوچک‌ترین موجودات هستی نیز با یک هدف خلق شده‌اند. چه برسد به ما انسان‌ها که اشرف مخلوقات هستیم! رسالت به معنی مأموریت، مسئولیت، وظیفه و پیامبری می‌باشد که معنی مد نظر ما در این مقاله بزرگترین هدف و ماموریت ما در زندگی است.

در واقع رسالت به شما کمک می‌کند که زندگی‌تان یک هدف مناسب به خود بگیرد و تمام تلاش خود را در راستای همان انجام دهید. البته اصلاً فکر نکنید که رسالت همان هدف است! نه این طور نیست. در ادامه به این موضوع اشاره خواهیم کرد پس با ما همراه باشید.

رسالت زندگی

تفاوت رسالت با هدف

رسالت بزرگ‌ترین هدف و ماموریت زندگی ماست که تمام هدف‌های کوچک باید در جهت رسیدن به آن هدف بزرگتر تعریف ‌شود. مثلاً اگر رسیدن به شهر کرمان رسالت شما باشد، هر یک از شهرها و مسیرهای بین راهی، جز اهداف میانی شما خواهد بود که برای رسیدن به مقصد اصلی، باید این اهداف را پشت‌سر بگذارید.

در واقع رسالت شخصی شما دلیل ادامه زندگی‌تان است و تا آخر عمر شما تاریخ انقضا دارد. ولی اهداف شما می‌توانند کوچک یا بزرگ باشند؛ مثلاً من هدف دو ماهه برای خود تعیین می‌کنم که سحرخیز شوم. اما رسالت زندگی من، کمک به مردم است که زندگی بهتری داشته باشند. آیا شما روی بهبود فردی خود کار می‌کنید؟ پیشنهاد می‌کنیم از مقالات بهبود فردی  استفاده کنید.

هدف مهم است یا رسالت؟

رسالت؛ زیرا هدف تمام شدنی است، اما رسالت مسیر زندگی ماست و فقط با مرگ ما ممکن است پایان پذیرد. البته که اگر رسالت زندگی خود را به درستی انتخاب کرده باشیم، بعد از مرگ هم رسالت زندگی ما و نام ما ماندگار خواهد شد و به نیکی از ما یاد خواهد شد.

رسالت یعنی من چه انسانی باشم و هدف یعنی چه چیزی داشته باشم و یا چه چیزهایی را به دست بیاورم.

استیو جابز در رابطه با شناخت رسالت زندگی چه می‌گوید؟

اگر خوشبختی را برای همه زندگی خود می‌خواهی، کاری را انتخاب کن که عاشق آن باشی و اگر هنوز آن را پیدا نکرده‌ای؛ آنقدر به‌دنبال آن بگرد تا پیدایش کنی. اگر رسالت زندگی خود را هنوز پیدا نکرده‌اید، آنقدر به‌دنبال آن بگردید و تلاش کنید تا در نهایت آن را پیدا کنید. در واقع باید جواب شعر زیبای مولانا را پیدا کنم:

از کجا آمده‌ام، آمدنم بهر چه بود؟         به کجا می‌روم؟ آخر ننمایی وطنم

Ø     اینکه از کجا آمده‌ایم؟

Ø     هدف‌مان در طول زندگی چیست؟

Ø     قرار است به کجا برویم؟ و در نهایت به چه برسیم؟

برای پاسخ به سوالات بالا می‌توانید شناخت رسالت زندگی  را مطالعه کنید.

داشتن رسالت زندگی به‌تنهایی کافی است؟

دانستن رسالت به‌تنهایی کفایت نمی‌کند. مطمئنا در انجام هر کاری، باید مسائل زیادی را در نظر گرفت تا به موفقیت رسید. بعد از کشف رسالت زندگی باید با تلاش و پشتکار و با امید و انگیزه در راستای رسیدن به رسالت‌مان تلاش کنیم.

چگونه می‌توانیم رسالت خود را پیدا کنیم؟

 1. تحقیق کنیم:

باید با تحقیق و جستجو در زندگی افراد موفق جهان و الگو گرفتن از آنها، رسالت زندگی خود را پیدا کنیم. البته یادتان باشد رسالت زندگی هر فرد، یک مسئله شخصی است. پس نگاه کردن به زندگی دیگران فقط در جهت آموزش کشف رسالت اثرگذار است، ن اینکه رسالت آنها را رسالت زندگی خود قرار دهیم. به مثال‌های زیر توجه کنید:

Ø     اپرا وینفری: بنیان‌گذار شبکه Own

می‌خواهم معلم شوم و منبعی الهام بخش برای تمام دانش‌آموزانم باشم.

Ø        دنیس موریسون: مدیر عامل شرکت سوپ کمپبل

می‌خواهم به عنوان یک رهبر به دیگران خدمت کنم و می‌دانم تنها راه داشتن زندگی متعادل و رعایت اصول است.

Ø       کیتی آرنولد: نویسنده کتاب کمتر صحبت کن، بیشتر بگو

می‌خواهم به طور مداوم در تلاش باشم تا به بهترین نسخه از خودم تبدیل شوم. در شغلم، با سلامتی و تناسب اندامم، با روابط پسندیده با خانواده و دوستانم و با سلامتی عاطفی ام.

رسالت زندگی

 1. ارزش‌های وجودی خود را بشناسید:

ارزش های شما به خوبی نشان میدهد که شما چه کسی هستید و چه ویژگی هایی دارید. نوشتن ارزش ها لازم است چون برای اکثر ما تنها رسیدن به اهداف مهم نیست، بلکه راه رسیدن به آن نیز مهم است. موفقیتی که از طریق ابزارهایی که با ارزش های ما هماهنگ نیست به دست بیاید، آرامش روانی ما را به هم ریخته و خوشحالی برای ما به ارمغان نخواهد داشت.

برای این کار ۲۰ تا از ارزش های خود را بنویسید و آن‌ها را به ترتیب اولویت بندی کنید. به گونه ای که ارزش های مهم شما در ابتدای لیست قرار گیرد.

رسالت شما در زندگی چیست؟

رسالت زندگی موضوع مهم و پیچیده‌ای است اگر هنوز جواب این سوال را پیدا نکرده‌اید و خواندن این مقاله هم نتوانسته به پیدا کردن رسـالت زندگی‌تان کمک کند، باید به شما یک خبر خوب بدهم. امیرحسین حامدی در مجموعه بهارمن با برگزاری دوره آموزشی بهبود فردی در کشف رسـالت زندگی به شما کمک می‌کند.

رسالت زندگی

نویسنده: الهه اسماعیل زاده

4 دیدگاه در “کشف رسالت زندگی

 1. محمد گفت:

  سلام مثل همیشه مطالب عالی و مفید بود

 2. امیر گفت:

  سلام خسته نباشید
  مطلب عالی بود و مؤثر
  به نظر من رسالت یک چیز مهم در زندگی است و شناختش میتونه به ما کمک کنه که توی راه درست قرار بگیریم و به موفقیت برسیم.

 3. helia گفت:

  سلام
  مثل همیشه عالی

 4. طاها گفت:

  سلام استاد ممنون از مطالبتون
  دوره رسالت زندگی واقعا عالی بود رسالت زندگیم رو تونستم پیدا کنم

نظرات