همه جا با فرادرس
اکسکوینو

بیوگرافی عثمان کاوالا از فعال مدنی تا بازداشت توسط اردوغان + همسر و فرزندان و اتهامات

0

بیوگرافی عثمان کاوالا از فعال مدنی تا بازداشت توسط اردوغان + همسر و فرزندان و اتهامات

عثمان کاوالا, تاجر و فعال مدنی کیست؟ و علت دستگیری و بازداشت عثمان کاوالا توسط اردوغان چیست؟ بیوگرافی عثمان کاوالا و همسر و فرزندانش با عکس و زندگینامه و زندگی شخصی عثمان کاوالا از تجارت تا فعال مدنی و بازداشت در این بخش میخوانید

بیوگرافی عثمان کاوالا از فعال مدنی تا بازداشت توسط اردوغان + همسر و فرزندان و اتهامات

بیوگرافی عثمان کاوالا

عثمان کاوالا, تاجر و فعال مدنی و از چهره های برجسته جامعه مدنی ترکیه در دوم اکتبر ۱۹۵۷ در ترکیه متولد شد. او در ۲۶ مهر ۱۳۹۶ توسط رجب اردوغان دستگیر شد و هم اکنون در زندان بسر می برد.

سوابق تحصیلی

کاوالا فارغ التحصیل رشته مدیریت در دانشگاه فنی خاورمیانه در آنکارا و منچستر در انگلستان است.

ازدواج و همسرش

عثمان کاوالا ساله ها پیش با عایشه بوغرا ازدواج کرده است و همسرش استاد دانشگاه می باشد.

عکس و بیوگرافی عثمان کاوالا و همسرش عایشه

عثمان کاوالا کیست؟

عثمان كاوالا، تاجر ثروتمند اهل ترکیه است كه از دوران جوانی و پس از مرگ پدرش كه یک بازرگان دخانیات بود، مسوولیت اداربه ثروت خانوادگی پدرش را برعهده گرفت. او که یک تاجر و ناشر است از چهار سال پیش بدون محاکمه در بازداشت به سر می‌برد. این تاجر از اوایل دهه ۱۹۸۰ در تاسیس چندین شرکت انتشاراتی در ترکیه مشارکت داشته است و یک دهه بعد نیز از بسیاری از سازمان‌های جامعه مدنی حمایت کرد.

در سال ۲۰۰۲، موسسه آناتولی کولتور را با اهدافی چون امکان تولید و ترویج هنر و فرهنگ در ترکیه، حمایت از ابتکارات محلی، تأکید بر تنوع و حقوق فرهنگی و تقویت همکاری‌های محلی و بین المللی، تاسیس کرد. او همچنین یکی از بنیانگذاران «بنیاد جامعه باز» جورج سوروس، میلیاردر آمریکایی در ترکیه بود.

همچنین ببینید: بیوگرافی رمضانعلی سنگدوینی و همسر و فرزندانش + حواشی زندگی شخصی و سوابق

عثمان کاوالا کیست؟ بیوگرافی

اتهامات و علت بازداشت و دستگیری عثمان کاوالا

عثمان کاوالا در سال ۲۰۱۳ از طرف دولت اردوغان به تلاش برای بر هم زدن ثبات کشور و تلاش برای سرنگونی دولت ترکیه در کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ متهم شد .کاوالا متهم به تأمین مالی اعتراضات سراسری «پارک گزی» در سال ۲۰۱۳ و مشارکت در کودتا سال ۲۰۱۶ است. وی در ۱۸ اکتبر ۲۰۱۷ (۲۶ مهر۹۶)، پس از ملاقات با موسسه گوته آلمان در مورد پروژه مشترک که از پروژه‌های فرهنگی و اجتماعی در استانبول بود، بازداشت و پس از دو هفته به زندانی با امنیت بالا در خارج از استانبول فرستاده شد.

اخراج سفیران ۱۰ کشور توسط اردوغان

رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه در آبان ۱۴۰۰ دستور اخراج سفیران ۱۰ کشور را که خواستار آزادی عثمان کاوالا از مخالفان دولت آنکارا شده بودند، صادر کرد.

سفیران ۱۰ کشور از جمله آمریکا، فرانسه و آلمان دوشنبه پیش در بیانیه‌ای خواستار آزادی عثمان کاوالا، از مخالفان دولت ترکیه شده بودند.

رجب طیب اردوغان گفت: به وزیر خارجه‌مان دستور دادم تا هر چه سریعتر سفرای این ۱۰ کشور را «عنصر نامطلوب» اعلام کند.

رئیس‌جمهوری ترکیه افزود: این سفرا باید ترکیه را بشناسند و درک کنند و سفرای خارجی اگر دیگر «شناختی» از ترکیه ندارند باید این کشور را ترک کنند.

بیوگرافی عثمان کاوالا

بحران و تنش ترکیه با اروپا

روزنامه دویچه ووله نوشت بی‌توجهی آنکارا به آزادی فعال مدنی اهل ترکیه، می‌تواند هزینه عضویت یا حق رای این کشور در شورای اروپا را به خطر بیندازد.

بازداشت طولانی مدت عثمان کاوالا، از چهره‌های برجسته جامعه مدنی در ترکیه و بی توجهی آنکارا در به رسمیت شناختن حکم کنوانسیون اروپایی حقوق بشر (ECHR) برای آزادی او، می‌تواند هزینه عضویت یا حق رای ترکیه در شورای اروپا را در پایان ماه نوامبر به خطر بیندازد.

بر اساس این گزارش، در ۱۷ سپتامبر (۲۶ شهریور)، شورای اروپا آخرین اخطار خود برای آزادی این کارآفرین ۶۴ ساله را به ترکیه داد و اعلام کرد که اگر کاوالا به زودی آزاد نشود، در پایان نوامبر، درباره عضویت یا حق رای این کشور در شورای اروپا تصمیم گیری می‌شود.

اتهامات و علت بازداشت عثمان کاوالا توسط اردوغان رئیس جمهور ترکیه

ترکیه تاکنون از پذیرفتن حکمی که دادگاه اروپایی حقوق بشر (ECHR) در ۱۰ دسامبر ۲۰۱۹ (۱۹ آذر) صادر کرد و در آن آمده که کاوالا فورا آزاد شود، خودداری می‌کند. حقوق بشر اروپا به این نتیجه رسید که دستگیری کاوالا بر اساس انگیزه‌های سیاسی بوده و هیچ مدرکی منطقی از اتهامات ارئه نشده است.

در همین راستا، سفرای آلمان، کانادا، دانمارک، فنلاند، فرانسه، هلند، نیوزلند، نروژ، سوئد و آمریکا در بیانیه مشترکی، خواستار حل عادلانه و سریع پرونده کاوالا شدند. سفیران ۱۰ کشور از ترکیه خواستند از احکام شورای اروپا، نهادی حقوق بشری که در ۱۹۵۰ به آن ملحق شد، پیروی کند.

اما رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در جواب با انتقاد از اقدام سفیران آنها را به اخراج تهدید کرد و گفت: «من به وزارت امور خارجه کشور اعلام کردم ما نمی‌توانیم پذیرای این افراد در کشورمان باشیم.» آیا این شما هستید که چنین درسی به ترکیه می‌دهید؟ فکر می‌کنید شما کسی هستید؟»

نظرات