همه جا با فرادرس

بیوگرافی ابوالحسن بنی صدر و همسرش و فرزندانش + عکس ها و سوابق تا درگذشت

0

بیوگرافی ابوالحسن بنی صدر و همسرش و فرزندانش +عکس و سوابق و جنجال ها و حواشی ابوالحسن بنی صدر و زندگی شخصی بنی صدر و همسرش عذرا حسینی و دختر و پسرش و از اولین رئیس جمهور ایران تا عزل و فرار و درگذشت همراه تصاویر و زندگی شخصی را در این صفحه می بینید.

بیوگرافی ابوالحسن بنی صدر و همسرش و فرزندانش + عکس ها و سوابق تا درگذشت

 

بیوگرافی ابوالحسن بنی صدر

ابوالحسن بنی صدر, در ۲ فروردین ۱۳۱۲، در همدان متولد شد. او سیاستمدار و اقتصاددان اهل ایران است که یک سال پس از انقلاب سال ۱۳۵۷، به عنوان نخستین رئیس‌جمهور جمهوری اسلامی انتخاب شد. پدرش سیدنصرالله بنی صدر از روحانیون بانفوذ همدان بود. او ۱۸ مهر ۱۴۰۰ در سن ۸۸ سالگی در پاریس درگذشت.

سال های فعالیت

بنی صدر تحصیلات متوسطه را در استان همدان گذراند و سپس در دانشگاه تهران، در رشته‌های اقتصاد و حقوق اسلامی تحصیل کرد.

او مسئول سازمان دانشجویان جبهه ملی در دانشگاه تهران بود که پس از وقایع ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ به فرانسه رفت و تا بازگشت امام راحل به ایران در پاریس ماند.

وی نخستین رئیس‌جمهور تاریخ جمهوری اسلامی ایران بود و ریاست شورای انقلاب را نیز بر عهده داشت، اما در ۳۱ خرداد ۱۳۶۰، با رأی مجلس شورای اسلامی استیضاح و از مقام خود عزل شد.

همچنین ببینید: علت فوت ابوالحسن بنی صدر چه بود؟ +زندگینامه و درگذشت

بیوگرافی ابوالحسن بنی صدر و همسرش و فرزندانش + عکس های همسر و فرزندان و و سوابق زندگی جنجالی

بنی‌صدر پس از خروج مخفیانه از ایران به همراه مسعود رجوی رهبر سازمان مجاهدین خلق (منافقین) به دشمنی با جمهوری اسلامی پرداخت، اما در سال ۱۳۶۲ به همراهی با رجوی پایان داد.

ابوالحسن بنی‌صدر پس از یک دوره طولانی بیماری در بیمارستان سالپتریه پاریس در ۸۸ سالگی درگذشت. نزدیکان وی تا کنون علت مرگ و بیماری او را اعلام نکرده‌اند.

ابوالحسن بنی‌صدر متولد ۲ فروردین ۱۳۱۲، سیاستمدار و اقتصاددان اهل ایران است که یک سال پس از انقلاب سال ۱۳۵۷، به عنوان نخستین رئیس‌ جمهور جمهوری اسلامی انتخاب شد و به سمت فرماندهی کل قوا و ریاست شورای انقلاب رسید.

همسر ابوالحسن بنی صدر کیست

او در سال ۱۳۳۹ با عذرا حسینی ازدواج کرد، که حاصل آن، دو دختر به نام فیروزه و …و یک پسر است.

همسر ابوالحسن بنی صدر کیست

فعالیت‌های سیاسی پیش از انقلاب

وی رهبری گروهی از دانشجویان مخالف شاه را به‌عهده داشت و دو بار به خاطر فعالیت‌های سیاسی دستگیر و روانه زندان شد. پس از مجروح شدن در قیام ۱۵ خرداد ۱۳۴۲، او کشور را ترک کرد و عازم فرانسه شد و سپس به ایران بازگشت.

در انتخابات مجلس خبرگان قانون اساسی در فهرست به فرمان امام قرار گرفت و به عنوان یکی از نمایندگان استان تهران وارد این مجلس شد
بنی صدر در تیر ۵۸ معاون وزیر اقتصاد شد که برای شرکت در انتخابات مجلس خبرگان قانون اساسی یک ماه پس از شروع به کار از سمتش کناره‌گیری کرد. وی پس از استعفای دولت موقت در آبان ماه همان سال توسط شورای انقلاب و با تایید خمینی، همزمان به سمت وزیر اقتصاد و امور دارایی و سرپرست وزارت امور خارجه منصوب شد. بنی صدر همچنین تا خاتمهٔ عملکرد شورای انقلاب در تیر ۱۳۵۹ به عضویت خود در این شورا ادامه داد.

بیوگرافی ابوالحسن بنی صدر و همسرش و فرزندانش + عکس ها و سوابق تا درگذشت

انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۵۸

ابوالحسن بنی‌صدر در ۵ دی ماه ۱۳۵۸ رسما نامزدی‌اش در اولین انتخابات ریاست‌جمهوری ایران را اعلام کرد. در این دوره انتخابات ریاست جمهوری ۱۲۴ نامزد شرکت کردند که پس از اعلام انصراف یا استعفای برخی از نامزدها در نهایت ۹۶ نامزد در روز انتخابات به رقابت با یکدیگر پرداختند. ۸ نامزد که از چهره‌های سیاسی بودند توسط کمیسیون نظارت بر انتخابات مجوز تبلیغ و مناظره در صداوسیما را دریافت کردند. علاوه بر بنی‌صدر، حسن حبیبی، احمد مدنی، صادق طباطبایی، داریوش فروهر، صادق قطب‌زاده، کاظم سامی، و حسن آیت دیگر افراد این فهرست بودند. انتخابات در روز ۵ بهمن ۱۳۵۸ برگزار شد و ابوالحسن بنی صدر عنوان نخستین رئیس‌ جمهور تاریخ ایران انتخاب شد.

 

وی نخستین رئیس‌جمهور تاریخ جمهوری اسلامی ایران بود و ریاست شورای انقلاب را نیز بر عهده داشت، اما در ۳۱ خرداد ۱۳۶۰، با رأی مجلس شورای اسلامی استیضاح و از مقام خود عزل شد.

Abolhassan Banisadr

نظرات