تفریحات

آنتی اسکالانت چیست و استفاده نکردن از آن چه مشکلاتی ایجاد می کند؟

0

آنتی اسکالانت ها مواد ضد رسوبی می باشند که برای پیشگیری از تشکیل رسوب ممبران به سیستم های آب شیرین کن RO تزریق می گردد. آب خام حاوی املاح و نمک های معدنی می باشند که این املاح در حین عبور از غشای ممبران، بر روی ممبران رسوب می کنند.

 آنتی اسکالانت

این رسوبات کم کم سبب گرفتگی منافذ غشای ممبران می شود که این امر سبب کاهش راندمان آب خروجی از سیستم آب شیرین کن RO میشوند.

آنتی اسکالانت محلولی میباشد که جهت کمتر شدن تاثیرات رسوبات مثل کربنات کلسیم (CaCO₃) ، سولفات کلسیم (CaSO₄)، سولفات باریم (BaSO₄)، و سولفات استرونیوم (SrSO₄) که بر روی غشای پلی آمید یا ممبران تشکیل می گردد ، استفاده می شود. احتمال تشکیل رسوبات سیلیکا(Sio2) نسبت به سایر رسوبات کمتر است.

آب ورودی به دستگاه اسمز معکوس حاوی نمک های محلول کلسیم، منیزیم و سایر املاح می باشند که این نمکهای محلول در اثر عبور از غشاهای دستگاه اسمز معکوس با گذشت زمان بر روی ممبران های دستگاه رسوب می کنند که این کار سبب کمتر شدن کارایی سییستم در حذف جامدات محلول می گردد، جهت از بین بردن رسوبات تشکیل شده بر روی ممبران های از مواد ضد رسوب استفاده می نمایند.

استفاده نکردن از آنتی اسکالانت چه ایراداتی دارد؟

عدم استفاده از آنتی اسکالانت باعث ایجاد ایرادات زیر خواهد شد:

  • کاهش راندمان تولید و افزایش TDS خروجی
  • کاهش میزان دبی خروجی
  • باز شدن منافذ و پارگی غشا در اثر تجمع رسوبات

بنابراین استفاده از آنتی اسکالانت با کیفیت و تزریق مداوم آن به سیستم با میزان دوز مشخص میتواند از بروز این مشکلات جلوگیری کرد که این امر سبب افزایش طول عمر ممبران می گردد.

فیلتر های ممبران نیز دارای انواع مختلفی هستند که همچنین شما می توانید جهت خرید فیلتر ممبران فیلمتک به سایت آبین مراجعه نمایید.

حیاتی‌ترین محلول برای رسوب زدایی

فیلتر ممبران نیز پس از مدتی دچار اصطحلاک می‌شود یا اطراف آن را رسوب‌های آب فرامی‌گیرند. به همین دلیل مانند همه تجهیزات صنعتی، باید هرچندوقت یک بار باید اقداماتی را برای نظافت، نوسازی یا زدودن آلودگی‌های آن انجام دهید. آنتی اسکالانت یکی از محلول‌هایی است که در زدودن رسوب دستگاه ضدعفونی کننده های صنعتی و قطعاتی مانند فیلتر ممبران موثر است.

آنتی اسکالانت در حقیقت یک مکمل قوی و کارآمد برای بهبود عملکرد فیلتر ممبران است. این ماده، یک محلول شیمیایی است که اغلب در گالن‌های ده لیتری تولید می‌شود و می‌تواند با کمک فرایندهایی، از ایجاد رسوب در سطح فیلتر جلوگیری کند. در نتیجه آب تصفیه شده، کاملا بدون املاح و رسوب خواهد بود.

آنتی اسکالانت‌ها به دو نوع اصلی تقسیم می‌شوند که دسته قوی‌تر آن برای از بین بردن رسوب در آب‌هایی با سختی بالا و آب‌های شور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: کاربردهای آنتی اسکالانت

چرا از محلول ضد رسوب ممبران در تصفیه آب صنعتی استفاده می‌شود؟

نگهداری تجهیزات صنعتی به برنامه‌ریزی و هزینه‌های جانبی زیادی نیاز دارد. چراکه در صورت ایجاد خرابی در هر قطعه، هزینه زیادی برای هر بخش به وجود خواهد آمد. به همین دلیل صنایع بزرگ و پرکار پیش از ایجاد مشکل برای ماشین آلات آماده سازی محصول، راهکارهایی را برای نگهداری صحیح از آن‌ها ایجاد می‌کنند. دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی نیز یکی از مهم‌ترین ابزارآلاتی هستند که نقش حیاتی را در بسیاری از صنایع و تولیدات ایفا می‌کنند.

باتوجه به اینکه حجم آب مورد نیاز برای تصفیه در صنایع بسیار بالا است، فیلتر ممبران دستگاهT نیاز به تعویض به موقع دارد. چراکه حجم رسوب باقی‌مانده بر این فیلتر با گذشت زمان باعث ایجاد استهلاک و فرسودگی می‌شود.

آنتی اسکالانت

درباره آبین

آبین: اولین فروشگاه تخصصی در حوزه تجهیزات آبی در دنیای مدرن امروز و با گستردگی بالای کالاها و خدمات، انتخاب و خرید به صورت سنتی روشی است که کارایی خود را از دست داده است، زیرا انتخاب کالایی که بالاترین کارایی و هماهنگ‌ترین ویژگی‌های مطابق با سلیقه و هدف خریدار را داشته باشد دشوار است. با توسعه اینترنت و ابزارهای مرتبط طی سال‌های اخیر، شیوه خرید نیز به سرعت در حال تغییر است. تنوع بالای کالا در فروشگاه‌های اینترنتی و ارائه اطلاعات کافی که برای هر محصول ارائه می‌شود، ویژگی بارزی است که در روش‌های سنتی خرید و فروش وجود نداشت. امروزه اینترنت از فروشگاه‌هایی پر شده است که با عنوان فروشگاه مجازی به فعالیت می‌پردازند. گردش و جستجو در این سایت‌های فروشگاهی اینترنتی حس بودن در یک فروشگاه واقعی و فیزیکی را به شما القا می‌کند. قطعا با شنیدن عنوان خرید اینترنتی در ذهن همه ما، ویژگی‌های متعددی از قبیل: دسترسی جهانی به کالا و خدمات، وجود اطلاعات کافی در مورد هر محصول، امکان مقایسه محصولات و قیمت آنها، صرفه‌جویی در زمان، تنوع محصولات و مواردی از این دست نقش می‌بندد. در واقع می‌توان گفت عمده‌ترین مزیت خرید اینترنتی ویژگی سهولت و راحتی آن می‌باشد. در این راستا آبین با همکاری معتبرترین واردکننده‌ها و سازندگان، تلاش می‌کند تا محیطی را فراهم آورد که تجربه دلپذیری برای مشتریان خود ایجاد نماید. آبین با حذف واسطه‌ها و ارتباط  مستقیم با مشتریان و درک اهمیت بالای قیمت‌گذاری، همواره تلاش می‌کند تا پایین‌ترین قیمت‌ها را به همراه بالاترین کیفیت خدمات ارائه نماید. آبین، اولین بازار آنلاین تخصصی در حوزه تجهیزات آبی است که با بهره بردن از متخصصان و کارشناسان ویژه و مجرب تمام تلاش خود را می‌کند، که تنها کالاهای با اصالت به همراه اطلاعات دقیق هر محصول را به مشتریان خود ارائه نماید. هم‌چنین در راستای حمایت از حقوق مشتریان، آبین ۷ روز امکان بازگرداندن کالا را برای مشتریان خود فراهم نموده (برای آگاهی از شرایط به قوانین استفاده از سایت مراجعه نمایید)، که طی این زمان مشتریان می‌توانند از سلامت اصالت کالای خریداری شده اطمینان حاصل نمایند. آبین همواره نهایت تلاش خود را در جهت بالا بردن کیفیت ارائه کالا و خدمات در جهت هر چه دلپذیرتر شدن تجربه مشتریان خود به کار می‌گیرد.

نظرات