همه آنچه باید در مورد زایمان طبیعی و سزارین بدانید

0

همه آنچه باید در مورد زایمان طبیعی و سزارین بدانید

شاید یکی از مهمترین دغدغه های خانم ها بعد از ازدواج و در دوران بارداری نحوه زایمان است ، حتی بعضی مواقع خانم هایی که قبلا تجربه زایمان ندارند ، از لحظه زایمان ترس داشته باشند و بر سر دوراهی انتخاب نوع زایمان طبیعی یا سزارین بمانند. ما در این مطلب سعی کردیم مزایا و معایب این دو نوع زایمان را توضیح دهیم تا خانم های باردار با اطلاعات بهتری نسبت به این دو روش ، انتخاب صحیح تری را انجام دهند.

آموزش مادران در طول دوره بارداری تاثیر بسزایی در انتخاب نحوه زایمان دارد. بیشتر زنان در دوران بارداری از دردهای زایمان نگران هستند و اضطراب و استرس زیادی را تجربه می کنند. به طور معمول بیشتر مادران، زایمـان طبیعی خواهند داشت مگر پزشک تشخیص دهد انجام زایمان بصورت طبیعی امکان پذیر نیست و شرایط خاص پزشکی همچون احتمال خطر و آسیب جدی به نوزاد یا مادر مطرح باشد، زایـمان سزارین پیشنهاد می شود.

هرچند در جوامع امروزی توجه به ظاهر و ترس زنان باردار از بدفرمی بدن بعد از زایمان، همچنین اضطراب رویارویی با مراحل زایـمان طبیعی، موجب افزایش زایـمان سزارین شده است.

در صورتی که اگر سازمان های بهداشتی و خدمات سلامت، آموزش های خاص پزشکی و روان شناختی در رابطه با نحوه رشد جنین، زمان دقیق زایـمان و آشنایی با مراحل زایـمان ارائه دهند، همچنین مناسب سازی محیطی برای زایـمان صورت گیرد، نه تنها به زایـمان بهتر منجر می شود بلکه از سطح استرس و نگرانی زنان باردار نیز کاسته می شود و آنان می توانند دوره بارداری را با آسودگی خاطر سپری کنند.

زایمان

زایمان طبیعی

اکثریت زنان به جز در موارد پزشکی، زایـمان طبیعی را تجربه می کنند، روشی طبیعی تر و خدادادی برای زایـمان. بدن زن، طوری طراحی شده تا بتواند بصورت طبیعی و بدون دخالت پزشکی کودک را بدنیا بیاورد.

مادران بعد از زایمان طبیعی ( مزایای زایمان طبیعی )

 • حس قدرت و توانایی می کنند.
 • مدت کمتری در بیمارستان بستری می شوند.
 • طول دوره بهبود بعد از زایمان کوتاه تر است.
 • درد پس از زایمان کم وجود دارد.
 • در شیردهی و دادن آغوز به نوزاد بهتر عمل می کنند.
 • در بارداری های آتی، درد کمتری تجربه و کودک سریعتر بدنیا می آید.
 • خطر خونریزی مادر، لخته خون و آسیب به اندام های داخلی، کم تر می باشد.

نوزادانی که با زایـمان طبیعی متولد می شوند کمتر با خطر بیماری های تنفسی، بیماری های ریوی و آسم مواجه می شوند. همچنین در خطر کمتری برای ابتلا به آلرژی ها، حساسیت های غذایی و عدم تحمل لاکتوز در بزرگسالیشان می باشند.

زایمان

معایب زایمان طبیعی

 • بروز اختلالات خلقی مانند افسردگی، آشفتگی عاطفی و یا اضطراب
 • مشکلات پیش بینی نشده همچون خونریزی مادر، خطر پارگی کف لگن
 • خطر محرومیت از اکسیژن در نوزاد
 • هنگام عبور از کانال تولد، ممکن است خطراتی همچون کبودی، ورم و در موارد نادر شکستگی استخوان برای نوزاد به وجود آید.
 • اگر برای مادر زخم و یا اپی زیاتومی رخ دهد، ممکن است در ۳ ماه بعد از تولد نوزاد احساس درد در رابطه جنسی وجود داشته باشد.

زایمان

زایمان سزارین

سزارین معمولاً با بیهوشی یا بی حسی موضعی انجام می شود. بنابراین نیازی به تحمل درد زایمان نخواهد بود، زمان انجام عمل سزارین را می توان برنامه ریزی نمود. ماهیت انجام عمل سزارین مانند سایر اعمال جراحی، همه چیز ضدعفونی شده و نگرانی از بابت عفونت یا آلودگی وجود ندارد.

در سزارین نیازی نیست مادر حجم زیاد خون و آبی را که از بدنش خارج می شود نظاره گر باشد. ادرار و مدفوع مادر از طریق تمهیداتی که قبل از انجام عمل در نظر گرفته می شود مهار می گردد.
هر چند که زایـمان سزارین بدون درد است اما دوره نقاهت پس از آن اصلاً این طور نیست و دوره های درد طولانی را تجربه می کنند. برخی از زنان متأسفانه پس از سزارین دچار عفونت می شوند. انجام عمل سزارین گاهی با خطراتی برای نوزاد و مادر هم همراه است.

زایمان

به طور کلی مادران باردار باید بدانند که نحوه زایـمان تحت شرایط پزشکی صورت می گیرد و بایستی به توصیه های پزشک توجه داشته باشند، در برخی موارد مانند زایـمان های اورژانسی، نوزادان زود رس و یا بیماری های خاص ممکن است نوع زایمان صرفا توسط پزشک متخصص تعیین شود.

 

منبع: سایت بانوی شهر

نظرات