شخصیت شناسی افراد از روی تیپ و نحوه لباس پوشیدن

0

شخصیت شناسی افراد از روی تیپ و نحوه لباس پوشیدن

شخصیت شناسی تیپ : در تمام جهان نخستین رکن تشخیص تناسب افراد برای ازدواج با هم، هماهنگی تیپ هاي شخصیتی آنهاست.

پس برای اینکه بفهمیم مخاطب خاص مان جهت ازدواج با ما مناسب هست یا نیست،لازم هست اول تیپ شخصیتی خود ما و بعد تیپ شخصیتی وی را به طور دقیق بشناسیم؛ چون با شناخت درستی که از تیپ شخصیتی افراد داریم، می‌توانیم راه نفوذ و تعامل درست با انها را بدون هیچ سوءتفاهمی پیدا کنیم.

ابتدا مفید هست بدانیم سیستم عصبی هر فرد با دقت به تیپ شخصیتی که دارد تنها به یک سری از محرک ها پاسخ میدهد، برای مثال اگر خواستگار شما فردی «دیداری» باشد،با دقت به اینکه سیستم عصبی اش عکس هاي را به خوبی دریافت کرده و ظواهر هر موضوعی برایش مهم هست، در نخستین نگاه فقط به نوع پوشش، آرایش و زیبایی تان دقت می‌کند اما اگر تیپ شخصیتی خواستگار شما «شنیداری» باشد، اکثر از آنکه به صورت شما و زیبایی تان دقت کند، تحت تاثیر نوع برخورد کلامی و لحن گفتار شما هست.

شخصیت شناسی تیپ

شخصیت شناسی تیپ

شخصیت شناسی تیپ

شخصیت شناسی از روی لباس

لباس‌های تنگ

افرادی که لباس‌های تنگ می‌پوشند عموما افرادی مغرور و زود‌رنج هستند. همچنین افرادی بسیار جذاب، شایسته و معقول‌اند.

لباس‌های گشاد

افرادی که لباس‌های گشاد می‌پوشند افرادی بخشنده هستند به هیچ وجه حسود نبوده و دوستان زیادی دارند. فداکار و صادق نیز هستند.

لباس‌های تیره

افرادی که لباس‌های تیره می‌پوشند عموما افرادی خودخواه بود و بسیار خونسرد هستند. به ندرت عصبانی می‌شوند و سلیقه خوبی در انتخاب لباس دارند.

لباس‌های روشن

افرادی که لباس‌های روشن می‌پوشند افرادی فداکار و صادق هستند؛ افرادی مهربان، شوخ‌طبع و عاشق صلح و صفا و آرامش.

شخصیت شناسی از روی لباس پوشیدن افراد

شاید تجربه کرده اید که در یک جفت کفش شیک احساس اعتماد به نفس بیشتری دارید یا ممکن است با پوشیدن یک لباس رسمی در محل کارتان احساس کنید در شغلتان مهارت بیشتری دارید. گاهی اوقات نیز به دلیل پوشیدن لباس خاصی احساس راحتی و آسودگی می کنید. واقعیت این است که لباس شما می تواند تاثیر روانشناختی بر شما بگذارد، همچنین قادر است که همان احساس را در اطرافیانتان برانگیزد.

شخصیت شناسی تیپ

شخصیت شناسی تیپ

گوشه گیرها؛ ساده و تک رنگ پوش

افراد گوشه گیر به ندرت به برقراری ارتباط با دیگران و داشتن روابط دوستانه علاقه نشان می دهند و فعالیت های انفرادی را به هر چیزی ترجیح می دهند. نسبت به انتقاد یا تحسین دیگران بی تفاوت هستند. گوشه گیری، بی تفاوتی و سردی بهترین کلمات برای توصیف حالات روحی این دسته است. از این رو این گروه سعی می کنند لباس هایی را انتخاب کنند که خیلی به چشم نیایند.

تمیز بودن برای این افراد اهمیت زیادی دارد. معمولا تنوع زیادی در لباس پوشیدن شان ندارند و تعداد لباس های شان متعدد نیست مثلا به جای چندین دست کت و شلوار در طرح ها و رنگ های متفاوت یک یا دو مدل ساده کت و شلوار دارند و سعی می کنند لباس هایی با مدل های ساده تک رنگ (رنگ های ملایم و خنثی مایل به تیره مثل کرم، خاکستری، قهوه ای و. . .) را انتخاب کنند. به هیچ وجه لباس هایی که طرح های شلوغ و آرم های خیلی توی چشم دارند مورد پسند گوشه گیرها نیست. لباس های جین، و اسپرت و بسیار ساده معمولا مورد پسند این شخصیت هاست.

بدبین ها؛ لباس های کلاسیک دوست دارند

بدبین ها معمولا به هر آنچه در اطراف آنها می گذرد شک دارند. تمایل به لجاجت و بیزاری هم در آنها دیده می شود. لباس های کلاسیک با رنگ های تیره مثل کت و شلوار مشکی مورد پسند این دسته از افراد است. شاید لباس هایی که با پارچه هایی که طرح هایی از نظامی گری دارد دوخته شده را بپسندند. معمولا به بستن دستمال گردن، انداختن شال گردن، گذاشتن کلاه، استفاده از کراوات یا عصا دست گرفتن از این جهت که نمادی از قدرت طلبی، غیرقابل نفوذ بودن و قدرتمند بودن است علاقمندند.

پالتوها و بارانی های بلند که نمادی از قدرت و دیسیپلین است هم مورد علاقه و پسند این گروه از افراد است. این احتمال وجود دارد که این افراد به پوشیدن لباس هایی با لوگوهایی که نمادی از قدرت را نشان می دهد علاقه نشان دهند.

ضداجتماعی ها؛ خشن و خارج از مد

این دسته افراد توانایی خوبی برای سازگاری با قوانین و موازین اجتماعی ندارند و به نوعی از آنها سر باز می زنند. دروغگویی و فریبکاری یکی از ویژگی های این افراد است. تحریک پذیر و پرخاشگر هستند همچنین بی احتیاط و بی مسوولیت. این افراد دوست دارند با نحوه لباس پوشیدن شان به گونه ای به اجتماع نشان دهند که با آن متضاد و مخالفند و معمولا مانند شخصیت فیلم هایی که نوعی از خشونت، تضاد و جرم و جنایت را نشان می دهند لباس می پوشند.

درواقع تلاش می کنند به گونه ای لباس بپوشند که بیانگر نوعی رفتارهای تهدیدآمیز باشد. مثلا اگر پیراهن می پوشند دکمه های یقه را باز می گذارند یا پاشنه کفش شان را می خوابانند. برای اینکه تضادشان را با اجتماع نشان دهند لباس های قدیمی و خارج از مد را می پسندند. یکی دیگر از ویژگی های این افراد این است که برای رسیدن به اهداف شان دیگران را فریب می دهند. در این صورت به ظاهرشان اهمیت زیادی می دهند و نهایت تلاش شان را می کنند تا لباس هایی را انتخاب کنند که بسیار شیک و آراسته به نظر برسند.

نمایشی ها؛ لباسی می پوشند که خیلی به چشم بیایند

شخصیت های نمایشی تحریک پذیر و هیجانی اند و رفتاری پررنگ و لعاب، نمایشی و برونگرایانه دارند. درواقع لذت می برند از اینکه خودشان را شورانگیز، دراماتیک و پرزرق و برق نشان دهند. توجه طلبی زیاد یکی از بارزترین ویژگی های این دسته افراد است بنابراین به ظاهرشان بیش از حد توجه دارند و لباس هایی را انتخاب می کنند که خیلی به چشم بیاید.

این افراد لباس هایی با رنگ بندی تند، شاد و متضاد را می پسندند. اگر هم لباس هایی با مدل های خاص، شلوغ و عجیب و غریب و رنگ های تند و متضاد نپوشند کیف و کفش خیلی متفاوت و خاصی را انتخاب می کنند، شال و روسری یا کراوات و دستمال گردن خیلی مدل دار و عجیب و غریبی را استفاده می کنند یا زیورآلات شلوغ و خاص در ست لباس شان به کار می برند.

شخصیت شناسی تیپ

شخصیت شناسی تیپ

وابسته ها؛ لباس موردپسند محبوب شان را به تن می کنند

شخصیت های وابسته شخصیت هایی هستند که در حد افراطی به دیگران وابستگی دارند. این افراد به توانایی های خود مطمئن نیستند از این رو مسوولیت های مهم زندگی شان را گردن دیگران می اندازند. توانایی تحمل تنهایی را ندارند. مدام به تایید دیگران نیازمند هستند و معمولا به علت وابستگی زیادی که به دیگران دارند و ترسی که از طرد شدن توسط دیگران به آنها دست می دهد به هیچ وجه توانایی مخالفت با اطرافیان شان را ندارند و به راحتی به دیگران اجازه می دهند که حقوق شان را پایمال کنند.

این افراد در لباس پوشیدن هم علاقه و نیاز خودشان را در نظر نمی گیرند و دنبال گرفتن تایید از افرادی هستند که به آنها وابسته اند چون گرفتن تایید از جانب دیگران برای آنها اهمیت زیادی دارد معمولا پیرو مد هستند. به ندرت پیش می آید که تنهایی لباس بخرند و هنگام انتخاب، خرید لباس و ست کردن آن به شدت نظر شخصی که به او وابسته اند برای شان اهمیت دارد. دائم نظر دیگران را راجع به لباس هایی که می پوشند می پرسند. اگر شخصی که به او وابسته اند مدل یا رنگ خاصی را در لباس بپسندد سعی می کنند برای جلب نظر و تایید او بیشتر مواقع لباسی با آن مدل و رنگ را انتخاب کنند.

مرزی ها ؛ شلخته و نامرتب لباس می پوشند

شخصیت های مرزی آن دسته افرادی هستند که در بیشتر حوزه های زندگی شان بی ثبات و ناپایدارند. معمولا دچار نوعی احساس مزمن کسالت و بی حوصلگی هستند. نگاه همه یا هیچ یا سیاه و سفید نسبت به همه چیز دارند یعنی همه چیز را یا خوب خوب می دانند یا بد بد. درواقع این افراد نمی توانند هیچ چیز را خاکستری ببینند. شلختگی در لباس یکی از ویژگی های این افراد است. کمد لباس این دسته از افراد معمولا به هم ریخته و آشفته است.

علاقه زیادی به افزایش تعداد لباس های شان دارند و در خریدن لباس زیاده روی می کنند. درواقع دچار وسواس لباس خریدن هستند یعنی لباس خریدن نوعی احساس آرامش به آنها می دهد. معمولا خودشان دقیق نمی دانند که چه لباس هایی دارند از این رو با اینکه لباس های زیادی دارند اما برای پوشش و آراستگی ظاهرشان اهمیت چندانی قائل نیستند. معمولا لباس های خوب، زیبا و شیکی را می خرند اما در نوع پوشیدن و ست کردن آنها همیشه نوعی عدم آراستگی و ظرافت، آشفتگی و شلختگی دیده می شود. اغلب لباس های شان اتوکرده نیست و ست های هماهنگ و شکیلی ندارند.

شخصیت شناسی تیپ

شخصیت شناسی تیپ

وسواسی ها؛ تمیز و آراسته اند

سختگیری، غیرقابل انعطاف بودن و کمال گرایی بیش از حد از ویژگی های بارز شخصیت های وسواسی است. نسبت به وظایف شان تعهد بیش ازحد دارند. اغلب آنها افراد خشکی به نظر می رسند. معمولا اشیای غیرمفید را نمی توانند به راحتی دور بیندازند. در اغلب موارد چون از اشتباه کردن می ترسند در تصمیم گیری دچار مشکل هستند. کمتر به احساسات دیگران توجه می کنند و روی نظرات و عقایدشان پافشاری می کنند. سخت کوش هستند اما چون به جزئیات اهمیت زیادی می دهند،نمی توانند روی اصل موضوع تمرکز کنند از این رو زیاد دیده نمی شود که کاری را به اتمام برسانند و در اغلب موارد کارها را نیمه رها می کنند. این افراد بیش از سایر افراد به نظافت و ظرافت در لباس پوشیدن شان اهمیت می دهند.

در لباس پوشیدن شان دقت نظر خاصی دارند و اگر لباسی با مدل خاصی مدنظرشان باشد نهایت تلاش شان را می کنند تا آن را تهیه کرده و بپوشند. هنگامی که لباسی را می خرند یا می پوشند دائم جست وجو می کنند و از دیگران می پرسند تا ببینند آیا آنچه پوشیده اند با آنچه مدنظرشان بوده هماهنگی دارد یا خیر. همیشه دوست دارند لباس هایی که می پوشند بسیار تمیز، مرتب، آراسته و اتوکشیده باشد؛ بنابراین جنس پارچه و مدلی که در لباس انتخاب می کنند به گونه ای است که این آراستگی و اتوکشیدگی به چشم بیاید.

این دسته افراد اگر مبتلا به وسواس احتکار باشند، یعنی قادر نباشند چیزهای غیرضروری و به دردنخور را دور بیندازند، همیشه تعداد زیادی لباس دست نخورده و نپوشیده دارند و معمولا یک یا دو دست از لباس های شان را تکراری می پوشند. دسته ای که وسواس شست وشو دارند چون دائما لباس های شان را می شویند معمولا لباس های شان زود از بین می رود و رنگ و رو رفته است.

جادوجمبلی ها؛ لباس ها و زیورآلات عجیب وغریب را می پسندند

افرادی که در تیپ شخصیتی جادو جمبلی قرار می گیرند افکار و باورهای عجیب وغریبی داشته و به خرافات اعتقاد زیادی دارند. درواقع برداشتی که از مسائل مختلف و عادی دارند بسیار عجیب و غیرعادی است. به دلیل واکنش هایی که افراد به رفتارها و باورهای عجیب وغریب آنها نشان می دهند معمولا در موقعیت های اجتماعی معذب و ناراحت به نظر می رسند. دوستان کمی دارند و گاهی نگرش شان به بعضی مسائل بدبینانه و مشکوکانه است.

خودشیفته ها؛ خاص ترین ها و تک ترین ها را انتخاب می کنند

این دسته از افراد خودشان را بسیار ویژه، خاص و مهم می پندارند و چون خود را قوی، فوق العاده شایسته و دانا می دانند انتظار دارند که دیگران تمام نظرات آنها را بپذیرند. تحمل انتقاد را ندارند و در برابر آن خشمگین می شوند. دوست دارند اطرافیان همواره آنها را مورد تحسین و تمجید قرار دهند و آنها را بی عیب، بی نقص، خاص و فوق العاده خطاب کنند. یکی دیگر از ویژگی های این افراد این است که نسبت به دیگران حسادت می ورزند و اکثر مواقع گمان می کنند دیگران به علت ویژگی های خاص و اهمیت زیادی که دارند نسبت به آنها حسادت می کنند.

این افراد حق به جانب هستند و به هر قیمتی دوست دارند بهترین ها را برای خود فراهم کنند. آنها تمام تلاش شان را می کنند که تک ترین و خاص ترین لباس را انتخاب کنند. اغلب لباس هایی با برندها و مارک های خاص و گران را انتخاب می کنند. همچنین لباس هایی با جنس های خاص مثل حریر و ابریشم را می پسندند. معمولا از زیورآلات طلا، نقره و اصل استفاده می کنند و کمتر پیش می آید که زیورآلات بدلی بخرند؛ اگر هم استفاده کنند نوع متفاوت و برند خاصی از آن را انتخاب می کنند. افراد خودشیفته در انتخاب لباس تمام تلاش شان را می کنند که تک باشند، به این معنا که نه تنها با دیگران متفاوت باشند بلکه بهترین، خاص ترین و بی نظیرترین ها را داشته باشند.

این افراد درباره لباس های شان و اینکه آنها را چگونه، از کجا و با چه قیمتی خریده اند زیاد صحبت می کنند. از اینکه لباس های شان را به دیگران نشان دهند لذت می برند و برای شان بسیار مهم است که دیگران بدانند آنها بهترین، مرغوب ترین، گران ترین، خاص ترین و متفاوت ترین لباس را می پوشند چون این افراد روی تک بودن حساسیت زیادی دارند و به هیچ وجه دوست ندارند شخص دیگری شبیه لباس آنها را بپوشد. درصورتی که امکانش را داشته باشند به جای اینکه لباس آماده بخرند دوخت لباس را سفارش می دهند.

جین پوش ها راحت طلبند

دسته ای از افراد به پوشیدن لباس های جین علاقه زیادی دارند. راحتی و دوام یکی از بارزترین ویژگی های لباس های جین و مظهر لباس اسپرت در همه جای دنیاست. از این رو راحتی برای افرادی که بیشتر لباس های شان جین است در اولویت قرار دارد.

اگر افراد میانسال همیشه جین بپوشند نشان دهنده سرزندگی و احساس جوانی است. درواقع آنها جین می پوشند تا هم به خودشان و هم به دیگران القا کنند که هنوز جوانند و احساس سرزندگی می کنند. سرزندگی، نشاط، سبک باری و انعطاف پذیری از ویژگی های مشخص این افراد است.

شخصیت شناسی تیپ

شخصیت شناسی تیپ

شخصیت شناسی تیپ

این نوع باورها و شیوه اندیشیدن شان روی شیوه ارتباط برقرار کردن این افراد با دنیای بیرون تاثیر می گذارد از این رو معمولا لباس هایی را انتخاب می کنند که با لباس های معمولی که اغلب افراد جامعه می پوشند متفاوت باشد و گونه ای از رمزآلودگی و پنهان کاری را نشان بدهد. درواقع این دسته دوست دارند با انتخاب نوع لباس شان نشان بدهند انسان هایی هستند که همیشه با نیروهای دیگری در تماسند و قادرند با این توانایی و قدرتی که دارند دیگران را تحت تاثیر قرار دهند. لباس های انتخابی این تیپ شخصیتی بسیار شبیه لباس هایی است که رمال ها و جادوگرها به تن می کنند.

هرچه لباس ها متفاوت تر باشد برای این افراد جذابیت بیشتری دارد و لباس های ساده مورد پسندشان نیست. این گروه همیشه از زیورآلات خاصی مثل سنگ، زنجیر و آویزهایی که روی آنها نقش های عجیب وغریب به خصوص آرم گروه های مختلف حک شده در لباس های شان استفاده می کنند. از آنجا که این دسته معمولا تمایل دارند خودشان را به گروه هایی که نمادی از ارتباط با ماورا و پدیده های مرموز و پنهان دارند منسوب کنند معمولا لباس هایی را انتخاب می کنند که در آن حاشیه هایی با طرح های ورساچه، هخامنشی و. . . در پایین یا دورتادور آستین و یقه ها به کار رفته باشد.

شخصیت شناسی از روی نحوه لباس پوشیدن

شخصیت شناسی تیپ

شخصیت شناسی تیپ

شخصیت شلخته

اگر لباس های شما اغلب اوقات چروکیده و ناهماهنگ باشند، دیگران این را به مفهوم شلخته بودن شما می دانند. لباس پوشیدن به طرز شلخته به دیگران این پیام را می دهد که شما مراقب ظاهرتان، کارتان، آینده تان و … نیستید و نباید به شما اعتماد کرد.

شخصیت به دنبال مد

در هر لباسی که این شخصیت ها می پوشند یک مارک معروف برجسته است. آنها بسیار تمایل دارند که دیگران این مارک ها را ببینند. افراد مختلفی هستند که این نوع لباس پوشیدن را به معنای موفقیت می دانند اما برخی از افراد نیز ممکن است فکر کنند که با یک آدم مادی گرا یا با اعتماد به نفس پایین روبرو هستند که می خواهد با این نوع لباس پوشیدن آن را جبران کند.

شخصیت خسیس

شخصیت های خسیس اغلب لباس های کوتاه و تنگ را انتخاب می کنند. پوشش آنها اغلب نشاندهنده یک نوع ناایمنی روانی است. آنها تلاش می کنند تا تمامی تمرکزشان را بر بدنشان متمرکز کنند.

شخصیت نمایشی

این افراد به طور معمول کفش ها و لباس هایی با رنگ های تند و غیرمعمول می پوشند. البته این نوع پوشش ممکن است گاهی اوقات مطابق با مد باشد. این افراد اغلب تمایل دارند به دیگران نشان دهند که از آنها مجزا هستند و دوست دارند به چشم بیایند و دیده شوند.

شخصیت پیرو و همرنگ جماعت

آیا شما همیشه از لباس هایی با رنگ ها و مدل های خنثی استفاده می کنید و هرگز نوع دیگری لباس نمی پوشید؟ اگر پاسخ مثبت است می تواند نشانه ای باشد از اینکه شما تمایل دارید که در جامعه و گروه های مختلف ترکیب شوید و از هرگونه مورد توجه واقع شدن پرهیز کنید.

شخصیت ورزشکار

استفاده از لباس ها و کفش های ورزشی به دیگران نشان می دهد که شما ورزشکار هستید و مراقب بدنتان هستید. البته این شخصیت ها می توانند به سادگی شلخته شوند به خصوص در هنگام پس از تمریناتشان.

شخصیت شناسی تیپ

شخصیت شناسی تیپ

شخصیت شناسی تیپ

شخصیت رسمی

افرادی که در بیرون از خانه هرگز لباسی به جز لباس رسمی نمی پوشند، در طی زمان در نظر دیگران انسانی یک بعدی یا فاقد خلاقیت به نظر می آیند.

شخصیت شناسی از روی رنگ لباسها

شخصیت شناسی تیپ

شخصیت شناسی تیپ

سبز

انتخاب رنگ سبز برای لباس معمولا نشان‌دهنده آن است که صاحبان آن شخصیتی قوی و اراده‌ای بالا دارند. در تصمیم‌گیری‌ها خیلی محکم عمل کرده و تا حدی خودرأی و مغرورند. این افراد اعتماد به نفس بالایی دارند و در کمک به دیگران پیشقدم می‌شوند.

آبی

اکثر آبی‌پوش‌ها دارای نگاهی عمیق بوده و شخصیتی حساس و شفاف دارند. این افراد به راحتی فکر و نظر خود را به دیگران منتقل می‌کنند و به همین نسبت شجاعت و جرأت ویژه‌ای هم از خودشان نشان می‌دهند. آنها زندگی را زیبا دیده و بیشترین تلاش را برای استفاده بهینه از آن می‌کنند.

مشکی

بیشتر اوقات انتخاب رنگ مشکی نشان‌دهنده آن است که این افراد انسان‌هایی رؤیایی هستند که در فضایی شاعرانه زندگی می‌کنند و در عین حال بسیار دست و دلبازند و تلاش می‌کنند با هر آنچه دارند به کمک دیگران رفته و گرهی از مشکلات آنها باز کنند. آنها بسیار اجتماعی، ظریف و ساده پسند هستند.

قهوه‌ای

این افراد سمبل مهربانی و محبت هستند. برخی روانشناسان می‌گویند رنگ قهوه‌ای هر چه تیره تر باشد مهر ومحبت صاحبش بیشتر است. این افراد بسیار خونسردند و تقریبا هر چه را می‌خواهند به راحتی تصاحب می‌کنند. آنها در بدترین شرایط می‌توانند بهترین تصمیم‌ها را اتخاذ کنند.

خاکستری

انتخاب رنگ خاکستری نشان‌دهنده این نکته است که این افراد معمولا شخصیتی آرام و با اعتمادبه‌نفس دارند. هر چند روان‌شناسان می‌گویند افرادی که دل در گرو رنگ خاکستری دارند شخصیتی عصبی دارند و همیشه به دنبال آرامش می‌گردند. آنها در مجموع انسان‌هایی سر سخت و سنگین‌دل هستند كه با نفوذ کردن در دل‌شان برای همیشه جای خواهید داشت.

سفید

افرادی که لباس‌های سفید را دوست دارند انسان‌های خوش‌قلبی هستند و همیشه به دنبال دوست می‌گردند. این افراد معمولا از کودکی روی پای خود بزرگ شده‌اند و دوست ندارند به دیگران تکیه کنند. در موقعیت‌های کاری همیشه در حال ساختن نردبانی برای بالا رفتن از آن هستند، چرا که معتقدند از هر فرصتی باید استفاده کرد.

رنگ‌های روشن

انتخاب این نوع رنگ‌ها نشان‌دهنده این است که این افراد به شدت سرشار از انرژی مثبت بوده و عشق و بالندگی را به اطراف خود پخش می‌کنند. دیدار با این افراد اگرچه ممکن است همیشه خوشایند نباشد اما بازگیری انرژی مثبت و سازنده از آنها می‌تواند بقیه روز را برای شما زیباتر، دلچسب‌تر و قابل تحمل‌تر سازد.

 

نظرات