احراز هویت دیجیتال در چه کاربردهای عملی دارد؟

0

“در امور مالی می توان به بانکداری اشاره کرد. برای مثال در در بانک Revolut با استفاده از احراز هویت دیجیتال، میزان ثبت نام مشتریان ۱۲ درصد افزایش پیدا کرده است و در نمونه ای دیگر، بانک One، میزان تایید هویت کاربران خود را ۲۳۰ درصد افزایش داده است.”

احراز هویت دیجیتال

احراز هویت دیجیتال می تواند در زمینه های مختلف به کمک کسب و کارها بیاید. اما آیا در عمل، کسب و کار یا سازمانی از احراز هویت دیجیتال استفاده کرده است؟ در ادامه به چند مثال از خیل این کسب و کارها می پردازیم. زمینه هایی که در کشور ما جای خالی eKYC در آنها دیده می شود عبارتند از امور مالی، رمز ارزها، اقتصاد مشارکتی، اپراتورها و امور دولتی. البته در برخی از این زمینه ها اقداماتی از طرف برخی کسب و کارها و سازمانها به منظور بهره گیری از احراز هویت دیجیتال انجام شده است. اما هنوز جای پیشرفت بسیاری در کشور دیده می شود.

کاربردهای عملی احراز هویت دیجیتال

امور مالی

در امور مالی می توان به بانکداری اشاره کرد. برای مثال در در بانک Revolut با استفاده از احراز هویت دیجیتال، میزان ثبت نام مشتریان ۱۲ درصد افزایش پیدا کرده است. در نمونه ای دیگر، بانک One میزان تایید هویت کاربران خود را ۲۳۰ درصد افزایش داده است. مواردی که در خدمات بانکی می توان از احراز هویت دیجیتال برای آنها در کشور ما استفاده کرد به این ترتیب می باشند:

افتتاح حساب
درخواست وام
بررسی و تایید وام
صدور چک دیجیتال
انتقال مبالغ بالا

رمز ارزها

فرایند احراز هویت کاربران در صرافی های رمز ارز در کشور با افزایش ثبت نام کاربران در صرافی ها زمان زیادی می برد. در صرافی LocalBitcoins این مشکل حل شده است. در این صرافی احراز هویت کاربر با استفاده از فرایند احراز هویت دیجیتال ۱۶ دقیقه به طول می انجامد. نکته جالب توجه در این مثال این است که در هر ساعت از شبانه روز کاربر می تواند در این صرافی احراز هویت نماید. در مورد رمز ارزها برای اموری مانند احراز هویت و تایید هویت هنگام ورود به صفحه شخصی، می توان از احراز هویت دیجیتال استفاده کرد.

اقتصاد مشارکتی

Drivy پیشروترین پلت فرم اشتراک خودرو در اروپا است. در این پلتفرم که در نوع خود نمونه ای از اقتصاد مشارکتی محسوب می شود، میزان احراز هویت کاربران با استفاده از احراز هویت دیجیتال ۳۹ درصد افزایش داشته و میزان افت کار و سوء استفاده از خودرو به دلیل شناخت کاربر ۲۳ درصد کاهش داشته است.

در ایران تاکسی های اینترنتی می توانند به منظور احراز هـویت راننده در زمان ثبت نام و همچنین تایید هـویت وی در زمان شروع به کار، از احراز هـویت دیجیتال استفاده نمایند.

اپراتورها

در فروش و فعالسازی سیم کارت و تایید هـویت کاربر در رابطه با تطبیق تلفن همراه وی با سیم کارت، می توان از احراز هـویت دیجیتال استفاده کرد. برای مثال تایید اسناد هویتی کاربر در شرکت Orange Flex تقریبا ۹۰ درصد افزایش داشته است. همچنین ثبت یک شماره به نام کاربر توسط این شرکت فقط ۲ دقیقه زمان می برد.

امور دولتی

برخی از نهادهای دولتی کشور در حال استفاده از eKYC برای احراز هویت کاربران خود هستند. برای مثال سامانه سجام و سامانه ثنا برای احراز هـویت کاربران خود از احراز هـویت دیجیتال استفاده می کنند. پیشرو بودن نهادهای دولتی در کشور در حوزه استفاده از eKYC تحسین برانگیز است. در این سامانه ها احراز هویت کاربر از چند روز تا یک ماه طول می کشید. اما با احراز هـویت دیجیتال، این فرایند از چند دقیقه تا حداکثر ۲ ساعت زمان می برد.

راهکار احراز هویت یوآیدی به عنوان اولین سرویس احراز هویت دیجیتال در کشور، فرایند احراز هویت سجام جهت دریافت کد بورسی و احراز هویت سامانه ثنا را با سرعت و دقتی بسیار بالا انجام می دهد. یوآیدی این فرایند را با استفاده از الگوریتم های هوش مصنوعی مانند یادگیری عمیق و تشخیص زنده بودن چهره کاربر انجام می دهد.

نظرات