بیوگرافی شهید محمد بهشتی و همسر و فرزندانش + زندگی شخصی و شغل فرزندان

2

با بیوگرافی «شهید سید محمد بهشتی» (Mohammad Beheshti) سیاستمدار ایرانی و دومین رئیس قوه قضائیه ایران و رئیس دیوان عالی کشور، عکس ها و تصاویر خانوادگی و شخصی دکتر شهید بهشتی و همسرش ، زندگینامه شهید بهشتی و همسرش ، زندگی شخصی و خانواده و سوابق سیاسی و شخصی و همسر و فرزندان شهید بهشتی در مجله حرف تازه آشنا شوید.

بیوگرافی شهید محمد بهشتی و همسر و فرزندانش + زندگی شخصی و شغل فرزندان

بیوگرافی شهید محمد بهشتی

سید محمد بهشتی (Mohammad Beheshti) متولد ۲ آبان سال ۱۳۰۷ در اصفهان بود. او سیاستمدار فقیه ایرانی و دومین رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران و رئیس دیوان عالی کشور بود که در تاریخ ۷ تیر ۱۳۶۰ بر اثر بمب گذاری در دفتر حزب جمهوری اسلامی توسط منافقین کوردل به شهادت رسید. شهید بهشتی به ۴ زبان انگلیسی، عربی، آلمانی و فارسی تسلط داشت.

سالهای فعالیت

سید محمد حسینی بهشتی سیاست‌مدار و فقیه ایرانی و دومین رئیس دیوان عالی کشور پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۳۵۷، نخستین دبیرکل حزب جمهوری اسلامی و نایب رئیس مجلس خبرگان قانون اساسی بود. گاهی از وی به عنوان نظریه‌پرداز ولایت فقیه نام برده می‌شد او از جمله افراد نزدیک به امام خمینی رحمة علیه بود و نقش بسیار مهمی در شکل گیری جمهوری اسلامی در ایران داشته‌است.

با پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ او دبیر شورای انقلاب بود. بهشتی در انتخابات مجلس خبرگان قانون اساسی شرکت کرد و برای تدوین قانون اساسی انتخاب شد.

در ۴ اسفند ۱۳۵۸ به دستور امام خمینی، ریاست دیوان عالی کشور یعنی بلندپایه‌ترین مقام قضایی در آن زمان را بر عهده گرفت و تا زمان شهادت در این سمت بود.

زندگینامه شهید دکتر محمد بهشتی

همسر شهید سید محمد بهشتی کیست

ایشان در سن ۲۳ سالگی با یکی اقوام نزدیک خود به نام عزت الشریعه مدرس مطلق ازدواج کرد و دارای ۴ فرزند ، دو فرزند دختر و دو فرزند پسر می باشد.

همسر شهید بهشتی کیست

فرزندان شهید سید محمد بهشتی

شهید بهشتی دارای ۴ فرزند به نام های سید علیرضا و سید محمدرضا و ملوک‌السادات و محبوبه‌سادات می باشد.

فرزند او سید علیرضا حسینی بهشتی، عضو هیئت علمی دانشکدهٔ علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس است و سید محمدرضا حسینی بهشتی دیگر فرزند او، دانشیار فلسفه دانشگاه تهران و عضو پیوستهٔ فرهنگستان هنر است.ملوک‌السادات بهشتی دختر شهید بهشتی، فرزند ارشد شهید بهشتی است که به شغل استادیار پژوهشی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران مشغول است.

علیرضا پسر کوچک خانواده است و روز مرگ پدر ۱۹ ساله بوده اما حالا سال ها است که با سرپا نگه داشتن بنیاد نشر آثار و اندیشه های شهید بهشتی سعی در اشاعه اندیشه ها و افکار پدر دارد.

عکس های جدید فرزندان شهید بهشتی

خانواده

پدرش، سید فضل‌الله، مردی روحانی و از مدرسین حوزه علمیه اصفهان بود و گاهی برای برپایی نماز جماعت به روستاهای پیرامون می‌رفت.

در چهار سالگی به مکتب رفت. سپس به دبستان دولتی ثروت که بعدها ۱۵ بهمن نامیده شد وارد شد. دوران دبیرستان را در سعدی گذراند و پس از شهریور ۱۳۲۰، در سال دوم دبیرستان، همکاری‌اش با شاگردان مدرسه‌های دینی بیشتر شد و به طلبه شدن علاقه پیدا کرد. سرانجام در سال ۱۳۲۱ و در سن چهارده سالگی دبیرستان را رها کرد و به مدرسه صدر بازار رفت

شغل و عکس فرزندان شهید بهشتی

سوابق تحصیلی حوزوی و دانشگاهی شهید محمد بهشتی

در سال ۱۳۲۱ وارد مدرسهٔ صدر شد و پس از آموختن زبان و ادبیات عربی، منطق، کلام و سطوح فقه و اصول، در سال ۱۳۲۵ راهی قم شد و به مدرسهٔ حجتیه رفت. در قم خارج فقه و اصول را نزد سید محمد محقق داماد و امام خمینی فراگرفت و در درس سید حسین طباطبایی بروجردی، سید محمد تقی خوانساری و سید محمد حجت کوه کمری نیز حاضر می‌شد. در کنار تحصیل در قم، تدریس نیز می‌کرد و درآمد زندگی‌اش را از این راه برآورده می‌کرد.

این عالم گرانقدر در سال ۱۳۲۷ دیپلم ادبی را دریافت کرد و گواهی کارشناسی رشتهٔ معقول (فلسفه و حکمت اسلامی) را در سال ۱۳۳۰ از دانشگاه تهران و در سال ۱۳۳۵ مدرک دکترا در رشتهٔ فلسفه را اخد نمود.

ایشان مدت کوتاهی برای تحصیل به اروپا سفر کرد و خیلی زود از آموختن در خارج از کشور پشیمان شد و به قم بازگشت. در این دوره بخشی از وقتش را به آموزش درس زبان انگلیسی در دبیرستان‌های قم اختصاص می‌داد، از جملهٔ آن‌ها دبیرستان حکیم‌نظامی بود. در ۱۳۳۳ نیز دبیرستان دین و دانش را در قم بنیان نهاد.

سوابق و فعالیت های شهید دکتر محمد بهشتی

اقامت ۵ ساله در آلمان

شهید بهشتی در اسفند ۱۳۴۳ به مدت ۵ سال به آلمان رفت و در شکل‌گیری مرکز اسلامی هامبورگ و اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا (گروه فارسی‌زبانان) ایفای نقش کرد .

تدریس در آموزش و پرورش

بهشتی پس از بازگشت به ایران، دوباره در آموزش و پرورش مشغول به کار شد و سپس به عنوان کارشناس ارشد در کتاب‌های علوم دینی در سازمان تدوین کتاب‌های درسی ایران اشتغال داشت و به همراه محمد جواد باهنر به گردآوری کتاب‌های درسی برای مدرسه‌ها پرداخت. وی همچنین از سوی وزارت فرهنگ به مأموریت‌هایی، از جمله به آبادان، فرستاده شد.

وی علاوه بر آن در کنار کارهای علمی و تکمیل کتاب‌های در دست نگارشش و کارهای حوزه، جلسه‌های تفسیر قرآن را در «مکتب قرآن» برگزار می‌کرد که دختران و پسران جوان در آن شرکت می‌کردند. نیز در مناسبت‌های گوناگون به سخنرانی می‌پرداخت.

نحوه ترور و شهادت شهید بهشتی

نحوه ترور و شهادت سید محمد بهشتی

وی در شامگاه ۷ تیر سال ۱۳۶۰ در بمب‌گذاری در دفتر حزب جمهوری اسلامی توسط منافقین در حین سخنرانی در تالار حزب جمهوری اسلامی بعه شهادت شد.

جزئیات بمب‌گذاری به این شکل است که یک بمب بر ستون اصلی ساختمان حزب و یک بمب دقیقاً زیر تریبون بهشتی قرار داده شده که بعد از انفجار سقف پایین می‌آید و چندین نفر به شهادت رسده و چند نفر نیز زخمی می‌شوند.

به مناسبت شهادت دکتر بهشتی ، ۷ تیر روز قوه قضائیه و ۱ تا ۷ تیر ماه نیز هفته قوه قضادیه نامگذاریشده است

تبدیل خانه شهید بهشتی به موزه

خانه سید محمد بهشتی در محله قلهک تیر ماه ۹۲ به موزه سرا تبدیل و افتتاح شد.

صفات و خصوصیات اخلاقی شهید بهشتی

سید محمد، هم فرزندی مهربان و مطیع برای مادرش بود و هم یک حامی فداکار برای همسرش. هیچ گاه از بروز مودت و محبت خویش به همسرش امساک نمی ورزید. او همیشه به همسرش می گفت: «تو حامی من هستی، اگر کمک هایت نبود، قادر نبودم کارهایم را به ثمر برسانم.» هر کجا می رفت، همسرش را هم همراهش می برد و به او می گفت: «تو فقط همسرم نیستی، بلکه مایه دلگرمی من هستی».

همسر شهید بهشتی می گوید: «چیزی که در ۲۹ سال زندگی مشترکمان دیدم، ملایمت و صبر ایشان بود. به قدری صبر و متانت و خون سردی به خرج می داد که انسان را خجالت زده می کرد. در سراسر زندگی مان به یاد ندارم که این مرد مبارز و باتقوا لحظه ای عصبانیت بی مورد داشته باشد»

ماجرای همسر آلمانی شهید بهشتی

در اوایل انقلاب شایع کردند که همسر بهشتی آلمانی است و فارسی بلد نیست صحبت بکند و بچه هایش نیز همین طور. او طی سفری به اهواز در دوران جنگ مجبور شد همسرش را نیز با خود بیاورد تا او در میان رزمندگان سخنرانی کند و آنها از نزدیک مشاهده نمایند که همسر بهشتی آلمانی نیست و فارسی هم خوب بلد است. ولی تاثیر چندانی نداشت، چرا که آن دو هنوز به تهران نرسیده بودند که شایعه دیگری بر شایعات قبلی افزوده شد و گفتند: این خانم همسر بهشتی نبود و فرد دیگری را آوردند به جای او صحبت کرد.

همسر شهید بهشتی میگوید: خیلی‌ها من را به عنوان زن آلمانی به آقا نسبت داده بودند ولی ما با هم دختر خاله و پسر خاله و دختر عمه و پسر عمه هستیم ایشان به سن ۲۳ سالگی و من به سن ۱۴ سالگی با هم ازدواج کردیم . بعد از سه ماه از اصفهان به قم آمدیم . ۱۲ سال قم بودیم ، آن موقع ۳ تا بچه داشتیم

شهید بهشتی و رهبر انقلاب

 

تبعید به تهران

ما را به تهران تبعید کردند بدون حقوق و هر چیز . مایک سال و نیم آنجا بودیم تا اینکه از طرف چهار مرجع تقلید آقا را دعوت کردند برای مرکز اسلامی هامبورگ، آنجا یک مسجدی بود که بنیانگذارش آیت الله بروجردی بودند و فورا روانه آلمانش کردند بدون اینکه شاه اصلا بگذارد ایشان برود ، بدون اینکه ویزایی بگیرد، یا اینکه پاسپورتی بگیرد ایشان را روانه کردند به هامبورگ ، بعد از اینکه ایشان تشریف بردند به هامبورگ تا چهار ماه ساواک نگذاشت ما برویم بالاخره با چه سختیها و مشکلاتی آقای خوانساری هر طوری بود ، ما را روانه کردند . تا ۵ سال ایشان انجمن اسلامی دانشجویان آنجا را به عهده گرفت و مرتب سمینارهایی تشکیل می‌داد .

آثار و کتابها

آموزش مواضع
از حزب چه می‌دانیم
اقتصاد اسلامی
اهمیت شیوهٔ تعاون
بانکداری و قوانین مالی اسلام
باید و نبایدها
بررسی و تحلیلی از جهاد، عدالت، لیبرالیسم، امامت
بهداشت و تنظیم خانواده
پنج گفتار
التوحید فی القرآن
توکل از دیدگاه قرآن
حج در قرآن
حق و باطل
خدا از دیدگاه قرآن
دکتر شریعتی، جستجوگری در مسیر شدن
ربا در اسلام
رسالت دانشگاه و دانشجو
روش برداشت از قرآن
سرود یکتاپرستی
سلسله درسهای اسلامی – مسئله مالکیت
سلسله درسهای اسلامی – شناخت
شناخت از دیدگاه فطرت
شناخت از دیدگاه قرآن
طرح لایحهٔ قصاص
مبارزهٔ پیروز
مبانی نظری قانونی اساسی
محیط پیدایش اسلام
مکتب و تخصص
نقش آزادی در تربیت کودکان
نقش تشکیلات در پیشبرد انقلاب اسلامی ایران
نماز چیست؟
وظائف انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا در برابر جوانان مسلمان
ویژگی‌های انقلاب اسلامی ایران

زندگینامه شهید دکتر محمد بهشتی + مجله اینترنتی حرف تازه

2 دیدگاه در “بیوگرافی شهید محمد بهشتی و همسر و فرزندانش + زندگی شخصی و شغل فرزندان

 1. عوام گفت:
  4
  3

  بهشتی خوش چهره بود
  قیافه بچه هاش چرا اینجوریه ؟

 2. علی گفت:
  2
  2

  چطور هم دختر خاله و پسرخاله بودن و هم دختر عمه و پسر عمه؟! دختر عمو و پسر عمو بودن احتمالا

نظرات