شناخت عملکرد VFD؛ مقدمه‌ای بر معرفی و بررسی درایو ABB

0

پیش از پرداختن به ماهیت و عملکرد درایو  ABB یا موضوعات تجاری‌تری مانند قیمت درایو  ABB، بد نیست تا در یک نگاه اجمالی ماهیت کلی انواع درایو یا به عبارتی VFD را در کنار هم مرور کنیم. هرچند کاربران این سایت قطعاً آشنایی اجمالی با این قطعه دارند و شاید هزاران بار به طور مستقیم از آن استفاده کرده باشند اما با این حال، بررسی پایه‌ای این مقوله، به منظور بررسی و معرفی درایو ABB، خالی از لطف نیست. در ادامه قصد داریم تا ضمن پرداختن به ماهیت VFD، علت فراگیری استفاده از آن را بررسی کنیم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

 درایو abb

انواع مختلف درایو از جمله درایو ABB به شما امکان کنترل موتور الکتریکی را می‌دهند

 

چرا استفاده از قطعاتی مانند درایو ABB فراگیر شد؟

هر قدر جهان صنعت به سمت تکنولوژیک و مدرن‌تر شدن گام برمی‌دارد، نیاز به اصلاح پروسه‌های صنعتی و تولیدی، بیشتر قابل درک است. به طوری که امروزه بشر تمایل دارد تمام جزئیات پروسه‌های صنعتی را به صورت تمام و کمال زیر نظر داشته باشد. همانطور که می‌دانید، در دنیای برق و قوای محرکه، موتورهای الکتریکی بدون تردید نقش قلب تپنده را ایفا می‌کنند. آن‌ها در عمل بسیاری از صنایع را تحت تأثیر قرار داده و نقشی محوری دارند. پس با این وجود طبیعی است که کنترل بیشتر و تغییر جزئیات عملکرد موتورهای الکتریکی، به یکی از نیازهای اساسی در صنایع مختلف بدل شود؛ نیازی که قطعاتی مانند درایو  ABB به آن پاسخ می‌دهند.

درایو یا به عبارتی VFD چیست؟

درایو نام عامیانه و متداولی است که برای استفاده در برابر اصطلاح فنی VFD انتخاب شده است. هر چند یک درایو خاص ممکن است نوع خاصی از VFD باشد اما در عامه پروسه‌های صنعتی این دو اصطلاح بر قطعه‌ای یکسان دلالت دارند. پس با این وجود درایو ABB  یک VFD محسوب می‌شود. VFD  مخفف عبارت Variable Frequency Drive است؛ به معنی درایو فرکانس متغیر. این قطعه گونه‌ای از ابزار کنترلی در مدار تغذیه موتورهای الکتریکی است که به کاربر امکان مدیریت عملکرد موتور را می‌دهد. ممکن است این پرسش ایجاد شود که مقصود از مدیریت عملکرد موتور چیست؟  در نظر داشته باشید که در موتورهای الکتریکی، عملکرد موتور از طریق مختصات برق ورودی به آن، کنترل می‌شود. به بیانی دیگر شما می‌توانید با تغییر فرکانس، جریان یا ولتاژ برق ورودی، نحوه عملکرد موتور را تغییر دهید. شایان ذکر است که برای اشاره به چنین قطعه‌ای، ممکن است از اصطلاحات دیگری نیز استفاده ‌شود؛ مانند درایو سرعت متغیر، درایو فرکانس قابل تنظیم، درایو AC، میکرودرایو یا حتی اینورتر.

درایو abb

شماتیک کلی قرار گرفتن VFD در مدار تغذیه موتور الکتریکی

نحوه عملکرد VFD؛ تبدیل برق و تغییر فرکانس

فرکانس که عامه فعالان صنعتی، با واحد هرتز آن را می‌شناسند، نقش بسیار کلیدی در تعیین مختصات عملکرد موتور الکتریکی دارد. از نظر فنی و تئوریک نیز فرکانس جریان برق ورودی به موتور، رابطه مستقیمی با سرعت گردش یا RPM آن دارد. هر قدر فرکانس بالاتر باشد، سرعت گردش موتور بیشتر خواهد شد. اما مسئله اصلی این است که اساساً یک موتور همیشه به بیشترین حد از سرعت خود نیاز ندارد و در طول کارکرد باید بتوان به طور هوشمندی، سرعت آن را اصلاح کرد؛ کاری که ابزاری مانند درایو ABB انجام می‌دهند. به طور عام، یک VFD مانند درایو ABB در فاز اول مانند یک مبدلConverter عمل می‌کند. برق متناوب در مراحل ابتدایی مواجهه، به برق مستقیم تبدیل شده و پس از آن با استفاده از مدارها و اجزای مختلفی، تنظیم و اصلاح خواهد شد. پس از اعمال تغییرات، برق خروجی از VFD توسط بخش اینورتر وسیله، به برق متناوب تبدیل شده و با مختصات مدنظر سیستم، به سمت موتور الکتریکی ارسال خواهد شد. شایان ذکر است که در این اثنا، پروسه‌های متعددی انجام می‌شوند اما پرداختن به جزئیات آن‌ها در حوصله متن نیست.

چرا استفاده از محصولات باکیفیتی مانند درایو ABB الزامی است؟

VFD  به عنوان اساسی‌ترین بخش از سیستم‌های مبتنی بر موتورهای الکتریکی، باید در نهایت دقت عمل کرده و بتواند کنترل کاملی را در اختیار کاربر قرار دهد. با مطالعه نحوه عملکرد و وظیفه VFD قطعاً متوجه خواهید شد که در عمل بدون استفاده از آن، نمی‌توان هیچ کنترلی را بر موتور الکتریکی اعمال کرد. به همین علت برندهای بسیار معتبر و مشهوری در این حیطه فعال بوده و قطعات کارآمد و بسیار مدرنی مانند درایو ABB در بازار عرضه می‌شود. شما بدون استفاده از قطعات باکیفیت و قابل اتکایی مانند درایو ABB، نمی‌توانید کنترل صحیحی بر موتور الکتریکی خود داشته باشید. در بخش‌های بعدی از طریق بررسی کاتالوگ درایو ABB، بیشتر با خصوصیات این محصول آشنا خواهید شد. شرکت ایتوک صنعت در قامت نماینده رسمی برند ABB در ایران، می‌تواند اطلاعات ارزنده‌ای را در این مورد، در اختیار شما قرار دهد. کارشناسان ایتوک صنعت وجود در اختیار داشتن میزان بالایی از تجربه‌ای و شناخت کافی نسبت به محصولات ABB، آماده‌اند تا برای یک تصمیم‌گیری صحیح به شما کمک کنند.

 

 

نظرات