arongroups

کد یکتا در ثبت نام املاک چیست + نحوه دریافت کد یکتای املاک

3

در هنگام ثبت نام در سامانه املاک و اسکان حتما به گزینه و کادر کد یکتا برخوردید که از شما درخواست میشود که کد یکتا را در کادر مربوطه بنویسید. کد یکتای املاک چیست,شناسه ۱۸ یکتی رقمی سند چیست کد یکتا در ثبت نام املاک در سامانه املاک و اسکان چیست. در ادامه برای شما توضیح میدهیم.

کد یکتا در ثبت نام املاک چیست + نحوه دریافت کد یکتای املاک با راهنمایی کامل

کد یکتا در ثبت نام املاک چیست

به گزارش مجله حرف تازه؛ همه املاک از ۱۹ فروردین باید کد یکتا بگیرند.از ۱۹ فروردین ماه همه‌ سرپرستان خانوار شهری و روستایی موظف به ثبت محل سکونت خود با درج شخصی یا استیجاری بودن آن در (سامانه کد یکتا) هستند.

جزئیات و شرایط ثبت نام دریافت کد رهگیری املاک

محمود محمودزاده، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی: ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار واحد شهری و ۴۰۰ هزار واحد روستایی خالی از سکنه وجود دارند. هدف از اجرای این طرح تشخیص واحد‌های خالی از سکنه است و ثبت املاک سرپرست خانوار از ۱۹ فروردین اجباری است.

از ۱۹ فروردین ماه همه‌ سرپرستان خانوار شهری و روستایی موظف به ثبت محل سکونت خود با درج شخصی یا استیجاری بودن آن در سامانه املاک و اسکان یا سامانه «کد یکتا» هستند.

ثبت نکردن یا ثبت مشخصات اشتباه ملک در سامانه جامع املاک و اسکان، جرایم سنگینی از جمله قطع یارانه‌ها و خدمات بانکی را به دنبال دارد.

در صورت نبود اطلاعات ملکی در این سامانه، مالیات بر خانه‌هایی که بیش از ۱۲۰ روز خالی است، اعمال می‌شود.

این قانون برای املاک حقیقی در شهر‌های بالای صد هزار نفر و بیش از ۱۵۰ متر در نظر گرفته می‌شود. برای سال اول ۶ برابر، سال دوم ۱۲ برابر و سال سوم ۱۸ برابر اجاره سالیانه واحد مسکونی است.

در شهر‌های کمتر از صد هزار نفر مالیات بر واحد‌های خالی‌ای اعمال می‌شود که متراژ آن بیش از ۲۰۰ متر است مشمول مالیات اجاره نمی‌شوند.

جریمه سنگین برای درج اطلاعات اشتباه

اگر اطلاعات اشتباه وارد سامانه املاک شود، دو برابر این میزان مالیات به عنوان جریمه در نظر گرفته می‌شود.

قانون جدید تاکید بر این دارد که نگهداری خانه خالی از سکنه مرقوم به صرفه نیست و تمام سرپرستان خانواده مکلفند ظرف دوماه آینده و از ۱۹ فروردین به بعد در سامانه یکتا مالکیت خود را اعلام کنند.

هیچ مالکی در یک شهر نمی‌تواند در دو واحد مسکونی ساکن باشد. سرپرستان خانوار می‌توانند دو واحد مسکونی خالی از سکنه در دو شهر متفاوت داشته باشند. سرپرست خانوار مستاجر هم باید مشخصات محل سکونت ومشخصات خود را در سامانه به ثبت برسانند.

برای واحد‌هایی هم که سند ملکی ندارند هم تدابیری اندیشیده شده است.

محمود علیزاده، معاون حقوقی و فنی مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور:هدف از اجرای این طرح در سال ۱۴۰۰ تنظیم بازار مسکن اجاره‌ای و ملکی است نه مالیات.

واحد‌های مسکونی‌ای که بیش از ۱۲۰ روز خالی بمانند مشمول مالیات می‌شوند. مالیاتی که از مرداد ماه اخذ می‌شوند به اندازه نصف ارزش اجاره ماهانه آن خواهد بود.

راهنمای دریافت کد رهگیری املاک از طریق پیامک

مشاوران املاک برای دریافت کد رهگیری املاک ابتدا باید در سامانه ثبت املاک و مستقلّات کشور به عنوان یکی از مشاورین املاک مجاز ثبت نام نمایند و سپس از این سامانه برای صدور کد رهگیری معاملات در هنگام انعقاد قراردادهای تجاری استفاده کنند.

به منظور دریافت کد رهگیری املاک توسّط پیام کوتاه تنها کافیست تا کد ملّی یکی از طرفین معامله به همراه کد رهگیری قرارداد به صورت ((کد ملّی کد رهگیری)) به شماره ۱۱۰۲۰۳۰۰۱ ارسال نمایید.

کد یکتا در ثبت نام املاک چیست + نحوه دریافت کد یکتای املاک با راهنمایی کامل

شناسه ۱۸ رقمی یکتای املاک در سند

کد یکتا در ثبت نام املاک چیست + نحوه دریافت کد یکتای املاک با راهنمایی کامل

نحوه دریافت کد یکتای املاک

نام و مشخّصات مشاوران املاک مجاز در تهران و سایر شهر‌های ایران در سایت املاک کشور موجود است و شما می‌توانید از این لیست برای انتخاب بهترین مشاور املاک در شهر خودتان استفاده نمایید و همواره به یاد داشته باشید که تنها مشاوران املاک مجاز قادر به صدور کد رهگیری املاک برای معاملات ملکی هستند.

دریافت شناسه یکتای ملک و رمز تصدیق ملک

شناسه یکتای ملک یک کد ۱۸ رقمی می‌باشد و در قسمت بالا و در سمت راست سند ثبت می‌شود و رمز تصدیق سند نیز در سمت چپ و در قسمت بالای سند نوشته می‌شود. این کد‌ها توسّط سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به اسناد ملکی اختصاص می‌یابند و به صورت اختصاصی برای املاک و مستقلّات صادر می‌شوند.

مزایای استفاده از کد یکتا املاک برای خریداران و فروشندگان

دولت به منظور جلوگیری از کلاهبرداری و فروش دوباره یک ملک به سایر خریداران، ثبت معاملات در سیستم معاملاتی آنلاین و ایجاد کد رهگیری املاک و استفاده از مهر دیجیتال را اجباری کرده است. بر این اساس، برای تمامی املاک دارای سند تک برگ یک کد رهگیری ایجاد شده است و این کد در تمامی نقاط ایران با استفاده از سامانه قابل پیگیری می‌باشد. از نظر اتّحادیه مشاوران املاک و شورای حل اختلافات ملکی تنها معاملاتی معتبر هستند که کد رهگیری معامله در مبایعه نامه ذکر شده است.

استفاده از کد رهگیری املاک برای انجام معاملات خرید و فروش ملک موجب افزایش ضریب ایمنی معاملات می‌شود و امکان وقوع کلاهبرداری را به میزان قابل توجّهی کاهش می‌دهند.

پس از ثبت شدن معاملات در سامانه و دریافت کد رهگیری می‌توان از تمامی نقاط ایران و با استفاده از شناسه یکتای ملک و یا کد رهگیری آن از وضعیّت ملک مطّلع شد و حتّی می‌‌توان با استفاده از شناسه یکتای ملک و مراجعه به شهرداری از قرار داشتن ملک مورد نظر در طرح‌های شهرداری نیز اطّلاع یافت و این ویژگی‌ها موجب شده‌اند تا خریداران و فروشندگان با آسودگی خاطر معاملات ملکی خود را انجام دهند.

سوالات و مشکلا متداول:

شناسه یکتای ۱۸ رقمی سند چیست

سوال: شناسه یکتای ۱۸ رقمی سند در سمت راست بالای سند و رمز تصدیق ۶ رقمی در سمت چپ بالای سند وجود داره و اینم مربوط به سند دفترخانه همان بنچاق سابق تعریف میشه و در سند مالکیت تک برگی شناسه ۱۸ رقمی با رمز تصدیق وجود نداره

پاسخ: پایین برگه سند داخل کادر سفید

س: برای استعلام سند یک رمز تصدیق و شناسه یکتا میخوان این کدوم قسمت نوشته و اینکه شناسه سند و رمز تصدیق که داخل برگه دفتر اسناد رسمی داده با سند تک برگی نخونه مشکلی هست؟

جواب: سمت راست سند ،بالای صفحه،داخل کادر شماره یکتا نوشته شده

س: شماره دفتر املاک الکترونیک کجاست؟

پایین سمت راست سند

3 دیدگاه در “کد یکتا در ثبت نام املاک چیست + نحوه دریافت کد یکتای املاک

 1. زهره گفت:

  سلام. سند تکبرگ دارم اما کد ۱۸رقمی بالای اون نیست تکلیف چیه؟

 2. عصمت کاخکی گفت:

  سند منم نداره کد یکتا تک برگی هم هست
  فک کردین مردم خیلی بیکارن هی بدون این اداره اون اداره

 3. ملک گفت:
  5
  1

  سند من تک برگی سال ۸۱ هست ولی کد یکتا نداره.باید ازکجا این کد رو بگیرم؟
  چرا اینقدر مردم رو علاف و درگیر میکنید….

نظرات