۱۰ انشا درباره امام زمان و نیمه شعبان با مقدمه و نتیجه کودکانه و ادبی

0

انشا درباره امام زمان و نیمه شعبان و حضرت مهدی (عج) یکی از مهمترین موضوعات انشاست که معلم های عزیز برای زنگ انشای بچه ها و دانش اموزان در مقاطع دبستان و ابتدایی و پایه های مختلف تحصیلی انتخاب میکنند.

10 مقاله و انشا درباره امام زمان و نیمه شعبان با مقدمه و نتیجه برای سنین مختلف

نمونه انشا درباره امام زمان

در این بخش انواع انشا در مورد امام زمان با موضوعات انشا ادبی درباره امام زمان ,انشا در مورد انتظار, انشا در مورد امامت امام زمان, انشا درباره من امام زمان را دوست دارم ,چون انشا در مورد نامه ای به امام زمان ساده, تحقیق در مورد امام زمان برای دبستان, انشا در مورد درد و دل با امام زمان و چند انشای دیگر برای سنین مختلف با مقدمه و نتیجه اماده کردیم.

انشا در مورد نامه ای به امام زمان ساده و کودکانه

مقدمه :

سلام امام زمان، من این نامه را برای شما مینوسم تا با شما حرف بزنم .

بدنه انشا :

سلام آقاجان

من دلم برای شما خیلی تنگ شده است و برای همین به شما نامه می نویسم .

مادرم می گوید نام شما مهدی است و لقب شما قائم است .

اگر چیزی از شما بخواهم شما از خدا می خواهید تا به آرزویم برسم.

چه خوب است که آدم با کسی درد و دل کند.

توی دل من یک عالم حرف است که می خواهم به شما بگویم.

دلم می خواهد تمام مریض ها خوب شوند.

امام زمان دل تمام بچه های خوب را شاد کنی.

چون خیلی مهربانید من از شما یک خواهش بزرگ دیگر هم دارم .

خواهشی که برایم خیلی مهم است.

من از شما می خواهم که یکی از سزبازهایتان باشم ، برای من دعا کنید ،

ظهورتان را هرچه زودتر نزدیک تر کنید.

مرا در درس هایم کمکم کنید،

در روز قیامت اعمال نامه ی من را در دست راستم بگذار تا به بهشت بروم .

یا امام زمان من شما را خیلی دوست دارم من را فراموش نکنید.

با شما خداحافظی می کنم.

نتیجه گیری :

همیشه با امام زمان حرف بزنیم و برای خشنودی دل آقا و ظهورشان دعا کنیم.

✎✎✎✎✎✎✎✎✎✎✎✎✎✎✎

انشا درباره امام زمان و ظهور آن حضرت ساده و کوتاه

مقدمه :

انشا درباره امام زمان ؛برای امام زمانم در یک جمعه دلگیر انشایی با موضوع مهدی جان ظهور کن را مینویسم

بدنه انشا :

سلام ای مهدی غایب، سلام ای چهاردهمین معصوم، سلام ای عزیز نرگس.

با که همه در انتظار دیدنت بیقرار اند ای تک ستاره ی بهشت .

حسرت به دلمان نگذار به خدا سوگند دنیا را آذین می بندیم اگر لحظه ی آمدنت را بدانیم.

خودت می دانی ای مهدی زهرا که چه آدم ها آرزوی دیدنت را داشتند.

من جمعه ها وقتی دلم میگرد این شعر را خودم زمزمه میکنم. :

چه جمعه ها که یک به یک غروب شد نیامدی ، چه بغض ها که در گلو رسوب شد نیامدی.

نتیجه گیری :

امیدوارم که زودتر بیایی که با آمدنت همه جا را سرسبز گلستان می کنی .

بیا یی و ما را از این همه ستم رهایی دهی.

میدانی جز ظهورت ای گل زهرا به خدا حاجتی ندارم.

ای مهدی ظهور کن . دوستت دارم .

انشا در مورد من امام زمان را دوست دارم پایه سوم تا پنجم ابتدایی

مقدمه:

انشا درباره امام زمانی ,مخواهم نامه ای برای امام زمان بنویسم و از او درخواست کنم در وضعیت کرونا همه دنیا را نجات دهد.

متن انشا:

سلام امام عزیز و بزرگوار

اول از همه کلمات باید بگویم که دلم خیلی برای شما تنگ شده ، امیدوارم هرچه زودتر بیایی و نسل بشر را نجات بدهی ، نجات بدهی از خود خواهی و بد بودن ، نجات بدهی انسان هایی را که فقط ثروت را می بینند و برایشان هیچ چیزی معنا ندارد.

این کارهای انسان ها باعث شد تا همه ما چوب بد بودن خودمان را بخوریم و بیماری کرونا همه بشر را تهدید کند و آنوقت بفهمیم که چقدر به شما نیاز داریم و آنوقت بفهمیم که چقدر تنها هستیم .

ای امام من؛انسان ها کرونای ثروت گرفتند، کرونای کمک نکردن به همدیگر گرفتن، کرونای بیماری گرفتن و هر اعمال بدی که دلشان می خواهند می کنند ، اینجا کسانی هستند که عاشقانه منتظر تو هستند ، کاش آمدنت را نوید بدهی تا دل عاشقان شما به شعف بیاید.

ای امام من ،از تو خواهش می کنم به درگاه خداوند متعال دعا کنی تا نسل بشر را ببخشد و فرصت دوباره زیستن و جبرانِ اعمال را بدهد و این بیماری کرونا را از روی زمین ریشه کن کند .

ای امام گرامی،به انسان ها کمک کن تا ازاین شرایط سخت زندگی عبور کنند و دعا کن تا پرستاران ، پزشکان و دانشمندان زحمت کش درراه مبارزه با این بیماری ثابت قدم بمانند و به آنها کمک کن.

ما از تو شرمنده هستیم که مثل کسی که قایق اش در وسط دریا غرق می شود، به یاد خداوند و شما می افتیم ، چون که نسل بشر را خداوند در قرآن گفته که فراموش کار است.

من شما را خیلی دوست دارم و یقین دارم که شما مهربان هستید و همیشه به فکر ما هستید ، ولی این ما هستیم که شما را ناراحت می کنیم، ای کاش زودتر بیایی آنوقت جشن واقعی ما خواهد بود و ما می توانیم با وجود پربرکت شما بر تمام مشکلات دنیا غلبه کنیم.

نتیجه:

در پایان می خواهم بگویم که درست که این بیماری باعث شده تا دیگر به زیارت جمکران و قبور امامان گرامی که پدربزرگ و مادربزرگ های شما هستند نمیرویم، ولی یاد شما و امامان همیشه در قلب ما زنده هست وبا تمام وجود دوستتون داریم.

10 انشا درباره امام زمان و نیمه شعبان با مقدمه و نتیجه کودکانه و ادبی

انشا در مورد درد دل با امام زمان

مقدمه :

آیا زمانی فرا خواهد رسید که باور کنیم در همین نزدیکی‌ها چشم‌های نگرانی زندگی‌امان را هر روز مرور می‌کند؟

چشمانی مضطرب، که منتظر است تا با خوب شدن ما دلخوشانه پا در رکاب ظهور نهد.

متن انشا :

مولای من سرور من ای کاش بودی وبانغمه دلنشین حقانیت خویش دنیای تیره و تار بشریت را معطر و مبارک می کردی.

دلم می خواست شاپرکی داشتم تانامه های بی شمار قلبم را برایت می آورد تا به تعجیلت تسریع ببخشد. متن نامه ای که دیشب قلبم برایت نوشت اینگونه بود: مهدی جان سلام،من بنده ای از پروردگارت هستم که آسمان پر ستاره مهتابی را ملاک دوست داشتنت واقع کرده ؛

من همانم که شب را به امید ظهورت به صبح می رساند؛

من کسی هستم که صبحگاه آدینه هیچگاه چشمان خسته ومنتظرم را نبسته و نمی بندم وهمان کسی که …

دوست دارم ملائکه از قلب من مطلع باشند و پیغام های قلبم را به گوش و قلب شنوا و رحیمت می رساندند تا جمعه ای دیگر وجود و چشمانم به چهره روشن و نورانی تو منور می گردید.

بیاییم صادقانه یک بار هم شده بی‌نیرنگ دست بر آستان نیازش بریم و شرمگینانه بگوییم

اگر چشم به راه خوب شدن مایی تا بیایی چنین نخواهد شد؛ تا چنینیم.

پس خود از خدا بخواه چنان شود.

تو خود خوب می‌دانی که امواج پرتلاطم و سهمگین فتنه‌های آخرالزمانی

می‌رود تا آخرین باقی‌مانده‌های این بنیان را ببرد.ا

ای عزیز! بر ما ببخش که چه بسیار دروغ‌گویان لاف‌زن شده‌ایم.

آیا باورکردنی‌ست با وجود ده‌ها و صدها و هزاران مؤسسه و مرکز و بنیاد و محفل و شیفته،

همچنان گرد غریبی بر روی شما باشد؟!

چه تقصیری دارند نوجوانان عزیزی

که آنها را به این پندار واداشته‌اند که نور معرفت تو را در ‍ژرفای چاه عریضه جستجو کنند؟

نمی‌خواهم دردی بر دردهای تو باشم که این دلگویه‌های دل دردمندست.

و نه زخمی بر دل دوستان راستین تو، که حساب آنها، نیک می‌دانم از این خطاب‌ها جداست.

خود خوب می‌دانیم آنچه بر ما می‌رود، نه یاد تنهایی‌های غریبانه تو،

که رفع نیازهای پست دنیایی ماست.

و این هجوم، نه برای آزادی تو از زندان غیبت، که برای رفاه بیشتر خود است.

نتیجه گیری :

به راستی تا چه حد خود را برای آن آمدن، مهیا ساخته‌ایم؟…

انشا درباره امام زمان و نیمه شعبان
مقدمه :

با قلبی مالامال از غم دلتنگی ات ولادتت را شادباش میگویم

و با قلم منظرم چند سطر به محضرتان پیشکش میکنم.

متن انشا :

امروز عالم در حال سرور است. آسمانیان هم در شادمانی‌اند همه به هم تبریک می‌گویند و بر سر هم شکلات و نقل می‌ریزند. امروز روز ۱۵ شعبان تولد امام زمانمان است، کسی که در نبودنش نیز هست و به اذن خداوند ما را هرگز رها نکرده است و ما هر روز و هر ساعت و حتی هر ثانیه در آرزوی زیارت رخ چون خورشیدش، دست بر آسمان داریم و در محمل نیاز، از پروردگار بلند مرتبه، ظهور پرشکوه او را تمنا می‌کنیم.

عزیز دل زهرا ای نور چشمان پیامبر و علی تو را که مقصد و مقصود همه مایی. همه عالم برای آمدنت لحظه شماری می‌کنند. همه جان‌های خسته تو را می‌خواند و دعای خیر عاشقان و منتظران تعجیل در ظهورتوست تویی که آسمانیان به تعظیمت نشسته‌اند و زمینیان از فراقت در سوز کز کرده‌اند. آری همه تو را می‌خوانند تویی که تمنای عالمی.

هر نیمه شعبان کوی و برزن را چراغانی کردیم، شربت و شیرینی دادیم، تنها حرفی که زدیم، دعایی که کردیم، فقط از آمدن سرورمان بود. جشن های عروسیمان را طوری برنامه ریزی کردیم که در روز نیمه شعبان باشد.

اما آقا هنوز هم نیامده ای، نکند رفتار ما، کردار ما و اعمالمان دلیل این همه ی غیبتت باشد.هیچ کدام به این فکر نکردیم که این بدی که میگوییم دلیلش خود ما باشیم. به این فکر نکردیم که عدلی که راجبش حرفش را می زنیم خودمال همه ی سعیمان را کردیم که در حد توان بر پایش کنیم.

نتیجه گیری :

امام ما! بیا که احساس نیازمند توست. پرنده‌ها در سلام صبحگاه خود تو را می‌خوانند و گلها به امید نوازشت رخ می‌نمایانند. بیا که دست‌های نا توان ما در آرزوی یاوری تو مولا، شب و روز از گونه‌هامان قطرات شبنم را بر می‌چیند و لطافت باران را به جاده‌های عشق می‌پاشد، بلکه گلستانی بسازد از گلهای ناز و اطلسی که فرش راهت باشد و خاک قدمت. بیا که زمین تشنه محبت و سلام توست و زمان در نقطه انتظار ایستاده است.

تحقیق درباره امام زمان (عج)

امام زمان ما، حضرت مهدی (عج) نام دارد که از نظر ها پنهان است ولی حضور دارد. ایشان ما انسان ها را می بیند و بنابر سخن امام علی (ع) ایشان به مردم سلام می دهند. ( حضرت علی علیه السّلام فرموده اند : حجت خداوند در میان مردم حضور دارد ، از معابر و خیابان ها عبور می کند به نقاط مختلف جهان می رود ، سخن مردم را می شنود و برجماعت مردم سلام می کند. می بیند و دیده نمی شود؛ تا این که زمان ظهور و وعده ی الهی و ندای آسمانی فرا می رسد. هان! آن روز، روز شادی فرزندان علی (علیه السّلام) و پیروان اوست.)

امام مهدی (عج) دوازدهمین امام شیعیان است که به فرمان خداوند غایب شده است و به اذن خدا هم ظهور خواهد کرد. غیبت ایشان به معنای عدم حضورشان نیست؛ تنها دیده ها نمی تواند ایشان را درک کند اما هنگامی که به اذن خداوند ظهور کنند، هم دیده ها به جمال ایشان نورانی خواهد شد و هم می توان حضورشان را درک کرد.

امام زمان (عج) آخرین امام شیعیان است و هر لحظه به اذن خداوند تظاره گر اعمال شیعیان می باشد. خوشا به حال آنانی که در زمان غیبت امامشان هم چنان از او پیروی می کنند و خود را برای ظهور ایشان آماده می سازند؛ ظهوری که با آن ظالمان و ستمگران جهان شکست خواهند خورد و عدالت سراسر جهان را فرا خواهد گرفت.

چه لحظه ی زیبایی است زمانی که خبر ظهور امامت را بشنوی و مشتاقانه برای دیدار و بیعت با او دوان دوان قدم برداری. بدا به حال کسانی که امام زمان را قبول نداشته و امیدی به ظهور ایشان ندارند؛ چهره آشفته و شکست خورده ی اینگونه افراد با ظهور آن حضرت دیدنی تر خواهد شد!

امام مهدی (عج) دوازدهمین امام شیعیان است که به فرمان خداوند غایب شده است و به اذن خدا هم ظهور خواهد کرد. غیبت ایشان به معنای عدم حضورشان نیست؛ تنها دیده ها نمی تواند ایشان را درک کند اما هنگامی که به اذن خداوند ظهور کنند، هم دیده ها به جمال ایشان نورانی خواهد شد و هم می توان حضورشان را درک کرد.

امام زمان (عج) آخرین امام شیعیان است و هر لحظه به اذن خداوند تظاره گر اعمال شیعیان می باشد. خوشا به حال آنانی که در زمان غیبت امامشان هم چنان از او پیروی می کنند و خود را برای ظهور ایشان آماده می سازند؛ ظهوری که با آن ظالمان و ستمگران جهان شکست خواهند خورد و عدالت سراسر جهان را فرا خواهد گرفت.

چه لحظه ی زیبایی است زمانی که خبر ظهور امامت را بشنوی و مشتاقانه برای دیدار و بیعت با او دوان دوان قدم برداری. بدا به حال کسانی که امام زمان را قبول نداشته و امیدی به ظهور ایشان ندارند؛ چهره آشفته و شکست خورده ی اینگونه افراد با ظهور آن حضرت دیدنی تر خواهد شد!

پیامبر اکرم می فرمایند: هر كه بميرد و امام زمانش را نشناسد ، همانند مردن زمان جاهليت مرده است. هم چنان منتظر امام غایبمان هستیم. اللهم عجل لولیک الفرج

ما هم چنان منتظر امام غایبمان هستیم. اللهم عجل لولیک الفرج

تحقیق و مقاله درباره حضرت مهدی برای پایه ابتدایی اول تا ششم

انشا ادبی در مورد حضرت مهدی عج

مقدمه :

انشایم را با نام خدا آغاز می کنم، با نام خدایی که وعده داده است که در نهایت زمین به دست بندگان خوبش اداره خواهد شد و ما منتظران رسیدن کسی هستیم که خلیفه خدا بر زمین خواهد بودو بهار رابه مردم هدیه خواهد کرد.

متن انشا :

آری نیمه شعبان است روزی که مهدی موعود متولد شد و برای همیشه نور امیدی در دل مومنان روشن گردید. تا در تپش مدام زمین ونگاه زهرآلود زمان به امید طلب دست‌های پر مهرش روزگار بگذرانند و بدانند کسی هست که خواهد آمد ودر ظلمت بی فردای این روزگار کس را از ناکس جداخواهد کرد و بر لب‌های خشک زمین خواهد بارید.

امروز که سپیدی‌ها همه ی در سیاهی دل‌های آدمیان رنگ باخته‌اند؛ دیدگان زمین در انتظار اندکی سپیده دم بارانی ست. راه درازیست از این جا تا صداقت و زمین در انتظار است تا مردی بیاید از جنس آسمان تا با قدوم نازنینش جسورانه شقاوت را؛ خیانت را از هستی پاک کند. تا شب دریده شود و دیدگان آدمیان طلوعی از جنس عدالت رابه نظاره بنشینند.

نتیجه گیری :

به امید ظهور مولی و سرورمان حضرت حجه ابن الحسن العسکری «عج» که صد البته نزدیک است.

همچنین بخوانید: ۶ مقاله و انشا درمورد بازگشایی مدارس و مهر ابتدایی و متوسطه 

انشای زیبا درباره انتظار امام زمان

مقدمه :

سال هاست بین ما ایستاده ای ، ما را می بینی و خجالت می کشی. می بینی که گناه در میان ما پرسه می زند و جنایت روی دوشمان نشسته است. می بینی که دلهامان با سیاهی فاصله ندارند. می بینی که شیطان، روی قلب ما سایه انداخته است. چقدر بی قراریم برای گناه کردن، چقدر ناتوانیم برای دیدن لبخند خدا.

متن انشا :

چقدر تنهاییم وقتی که میان ما هستی و تو را نمی بینیم. سال هاست میان ما ایستاده ای. همه چیز را می بینی. می بینی که به لحظه ها رحم نمی کنیم. لحظه ها را بدون این که دریابیم پشت سر می گذاریم. ما قاتل لحظه هاییم.

می بینی که با همه ی خوبی ها در افتاده ایم. می بینی و سر به زیر می اندازی؛ خجالت می کشی. سال هاست که میان ما ایستاده ای و همه چیز را می بینی و تحمل می کنی .تو آگاهی، تو از دل های بی طاقت ما آگاهی داری. تو از دل های سر به زیر ما که راه آسمان را گم کرده اند آگاهی داری. از فریادهای بی صدای ما آگاهی داری.

از روزهای تکراری ما، از عمق شب های تار ما، از زورق به گل نشسته ی امیدمان آگاهی داری .
آگاهی های تو در همه ی کوچه ها جاری شده است. عرق شرممان را ببین! روزها می گذرد و مثل باد می رود. زمان، اعصاب دل ها را خرد کرده است و زمین، همین طور سرگیجه دارد و حیران است.

از روزهایمان بوی ماندگی می آید. ما برای یکدیگر یکنواخت شده ایم. چقدر بی معناییم! چقدر در دفتر مشق زندگی مان غلط املایی داریم. یکی بیاید پنجره ی زنگ زده ی اتاقمان را باز کند.

ظهور امام زمان (عج) یکی از آرزوهای من است. می دانید چرا؟ در این انشا میخواهم به شما بگویم چرا آرزو دارم هر چه زودتر مهدی فاطمه به میان ما بازگردد .
چون هروقت او بیاید ظلم و استکبار را بر می اندازد و امنیت را در جهان به قدری برقرار می کند ک ه اگر یک زن کیسه ای از طلا را روی سر خود گذاشته و از مشرق زمین به مغرب برود

هیچ اتفاقی برای او نمی افتد.

ما نیز خبر کشته شدن مردم رادر انقلاب ها از اخبار نمی شنویم.

عدالت نیز در دنیا برقرار می شود

و تعداد مردمی که به اسلام ایمان می آورند بیشتر می شود.

نتیجه گیری :

تو را که صبرت زمان را انگشت به دهان کرده است.

سلام بر صبرت، سلام بر آگاهی ات.

سلام بر آمدنت…انشا درباره امام زمان

مقاله در مورد امام زمان و حضرت مهدی (عج)

نویسنده کتاب مکیال المکارم، در بخش چهارم کتاب خود، جمال و زیبایی حضرت مهدی (ع) را یکی از ویژگی‌های آن حضرت می‌شمرد و می‌نویسد:

بدان که مولای ما حضرت صاحب‌الزمان (ع)، زیباترین و خوش صورت‌ترین مردم است؛ زیرا شبیه‌ترین مردم به پیامبر اکرم (ص) است.

از بررسی روایات و مطالعه حکایت‌های نیک‌بختانی که توفیق زیارت آن امام را یافته‌اند، برمی‌آید که قامت و رخسار نازنین امام عصر (ع) در کمال زیبایی و اعتدال بوده و سیمای مبارکش، دل‌ربا و خیره‌کننده است.

آن حضرت، افزون بر همه زیبایی‌های ظاهری، جامع همه کمالات روحی و سجایای اخلاقی نیز هست. همین امر موجب شده که ایشان از نظر خلق و خو، شبیه‌ترین مردم به پیامبر باشد.

از آنجا که آشنایی بیشتر با صفات و خصال یوسف زهرا، حضرت مهدی (ع) راهی برای شناخت مدعیان دروغین به شمار می‌آید و افزون بر این می‌تواند موجب انس و ارتباط شیعیان با آن عزیز غایب از نظر باشد،

رخسار پیامبر خدا، سپید آمیخته به سرخی و چشمانش سیاه و درشت و ابروانش به هم پیوسته و کف دست و پایش پر گوشت و درشت بود؛ بدان سان که گویی طلا بر انگشتانش ریخته باشد. استخوان دو شانه‌اش بزرگ بود. چون به کسی روی می‌کرد، به خاطر مهربانی شدیدی که داشت، با همه بدن به جانب او توجه می‌کرد.

یک رشته موی از گودی گلو تا نافش روییده بود، انگار که میانه صفحه نقره خالص، خطی کشیده شده باشد. گردن و شانه‌هایش مانند گلاب‌پاش سیمین بود. بینی کشیده‌ای داشت که هنگام آشامیدن آب نزدیک بود به آب برسد.

هنگام راه رفتن محکم قدم برمی‌داشت که گویا به سرازیری فرود می‌آید. باری، نه قبل و نه پس از پیامبر خدا کسی مثل او دیده نشده است.

روایاتی که خصال و سیمای امام مهدی (ع) را به تفصیل بیان کرده و ویژگی‌های آن حضرت را یک به یک برشمرده‌اند. برخی از روایاتی که در این زمینه وارد شده، به شرح زیر است:

پیامبر گرامی اسلام، امام مهدی را شبیه خود معرفی کرده و در توصیف او می‌فرماید:

پدر و مادرم به فدای او که هم‌نام من، شبیه من و شبیه موسی زاده عمران است. بر [بدن] او نوارهایی [جامه‌هایی] از نور است که از شعاع قدس روشنایی می‌یابد.

مهدی از من است، پیشانی گشاده و بینی کشیده دارد.

امام باقر (ع) از پدرش و جدش روایت می‌کند که روزی امام علی (ع) در حالی که بالای منبر بود، فرمود:

از فرزندان من در آخرالزمان، مردی ظهور می‌کند که رنگ [صورتش] سفید متمایل به سرخی و سینه‌اش فراخ و ران‌هایش ستبر و شانه‌هایش قوی است و در پشتش دو خال است، یکی، به رنگ پوستش و دیگری، مشابه خال پیامبر اکرم درود خدا بر او و خاندانش باد.

امام رضا (ع) نیز در بیان صفات و ویژگی‌های امام عصر (ع) می‌فرماید:

قائم کسی است که در سن پیرمردان و با چهره جوانان قیام کند و نیرومند باشد تا بدان‌جا که اگر دستش را به سوی بزرگ‌ترین درخت روی زمین دراز کند، آن را از جای برکند و اگر بین کوه‌ها فریاد برآورد، صخره‌های آن فروپاشد.

جمعه ها می ایند و می روند.

دستهامان خالی ست ، دستی بر آرو دستمان بگیر.

بیا که دیگر طاقتی نیست، بیا.

به امید ظهورت، ای همیشه حاضر ….

آقاجان، می‌خواهیم خودت برای تعجیل در امر فرجت دعا کنی، که فرجت روز رهایی و عزت و سربلندی همه ی مستضعفان و مظلومان زمین خواهد بودو روز خواری مستکبران عالم .

همچنین بخوانید: مطلب و انشا روز دانش آموز و ۱۳ آبان از مقطع دبستان تا دبیرستان

انشای زیبا در مورد حضرت مهدی و روز جمعه

مقدمه :

مژده ای دل که شب نیمه شعبان آمد بر تن مرده و بی جان جهان جان آمد
بانگ تکبیر نگردرهمه عالم بر پاست همه ی گویند مگر جلوه یزدان آمد

متن انشا درباره امام زمان

به نام حضرت دوست که هر چه داریم از اوست

آقای من! این جمعه هم گذشت.و چند روز دیگر جمعه هفته بعد می­رسد و بازهم نیمه شعبان روز ولادت فرا می­رسد. نزدیک نیمه شعبان قم حال و هوای دیگری دارد. کوچه­ ها آذین بندان شده. همه ی جا را ریسه می­کشند. اهالی همه ی محله­ ها جلوی در خانه ­هایشان را آب و جارو می­کنند. خیابان ها چراغانی می­شود. خودرا برای جشن میلادت در نیمه شعبان آماده می­کنند. و جمعه هفته دیگر خیل جمعیت از همه ی جای ایران که از همه ی جای دنیا به قم و جمکران سرازیر می­شود.

و من چه بگویم. بگویم دلم گرفته. یا بگویم رو سیاهم. یا بگویم منتظرم. یا بگویم هنوز دلم را آب و جارو نکرده ­ام. چگونه بگویم. بخود بگویم یا به دیگران. آیا گوش دلم به این حرفها توجه می­کند. کسیکه عمری زندگی می­کند فقط برای زندگی کردن.نه خودرا می­شناسد و نه زندگی را.همیشه گمان می­کند که دارد زندگی میکند. اما کدام زندگی؟

اگر این حرفهای پریشان را نزنم چه کنم؟ شاید بتوانم کمی خودم را سبک کنم. هفته بعد هم می­رود و نیمه شعبان هم تمام می شود و باز قم و جمکران خلوت می­شود. ودر انتظار نیمه شعبانی دیگر.

همه ی منتظرت هستند. اما من . من آیا منتظرت هستم؟ من چه کرده­ ام؟ کدام کوچه را جارو کرده ­ام؟ من حتی دل خودم را آب و جارو نکرده ­ام. کدام محله را ریسه بسته ­ام؟ من حتی دل خودم را ریسه نبسته­ ام. کدام خیابان را چراغانی کردم؟ سالهاست که چراغ دلم سوخته و درستش نکرده ­ام.

آقا جان اگر نیمه شعبان به مسجد جمکرانت نیایم چه کنم؟ تنها امیدم گمان می­کنی غیر از مسجد جمکران توست؟ یا نه؟ آیا باید به چیز دیگری امید ببندم؟ تمام سال می­آید و می­رود. رمضان. محرم و صفر. رجب و شعبان.

ایام سرور و شادی یا عزاداری و عزای امامان و پیامبر و باقی صالحان آمد و رفت. من چه فرقی کردم؟ که حال نیمه شعبان برای من فرقی داشته باشد؟ اما در دلم چیزی می­گوید نیمه شعبان فرق می­کند.

سالگرد ولادت امام حاضر و زنده ­ای است که امید زمین و زمان است. امامی که هزار و چهارصد سال عمر کرده و هزار و چهارصد سال در غیبت صبر کرده اند.

منابع: دلبرانه ، انشا سرا ، دانش چی

نظرات