بیوگرافی و عکس های «شهید عبدالرسول زرین» تک تیرانداز جنگ

6

شهید عبدالرسول زرین تک تیرانداز دوران جنگ بود که . در ادامه با بیوگرافی کامل و زندگی شخصی و مبارزاتی و محل شهادت ،مزار ،نحوه شهادت و خانواده و «همسر و فرزندان شهید زرین» را با عکس های کامل شخصی و عکس جدید خانواده اش در مجله حرف تازه میخوانید

بیوگرافی شهید عبدالرسول زرین تک تیرانداز و همسر و فرزندانش + زندگینامه و عکس ها

بیوگرافی شهید عبدالرسول زرین تک تیرانداز

سردار شهید عبدالرسول زرين زاده سال ۱۳۲۰ در اطراف گچساران روستاهای کهکیلویه و بویر احمد، روستای دهدشت ، به دنیا آمد. او به تک تیرانداز جنگ معروف از کردستان تا جنوب و همرزم شهید خرازی بود.

خانواده و زندگی شخصی

شهید زرین از سن کودکی پدر و مادرش را از دست داد و بعد از آن تحت سرپرستی دایی خود قرار گرفت و رشد کرد. در سن ۱۶ سالگی به اصفهان نقل مکان کرد و مشغول کار در مغازه لباس فروشی شد.

زندگینامه و سوابق و مزار و علت شهرت شهید عبدالرسول زرین تک تیرانداز جنگ

شهید زرین تک تیرانداز مشهور جنگ

بنا به گفته ها، صدام بیش از بیست تک تیرانداز ماهر بین المللی را برای شکارش به جنگ فرستاده بود. بعضی از آنها، از اروپا، آمریکا و حتی از شوروی آن زمان به خدمت گرفته شده بودند. بعضی از آنها به دست این شیرمرد لُر از پای درآمده بودند.

همسر شهید عبدالرسول زرین کیست

شهید زرین در نوجوانی به اصفهان رفت و همانجا ازدواج کرد و صاحب ۷ فرزند شد

پس از چند سال منزل و مغازه‌ای با شغل لباس فروشي در حوالي مسجد باباعلی عسگر اصفهان تهیه کرد و از آن امرار معاش میکرد.

نحوه آشنایی و ازدواج

دوستان پدرش؛ همسرش را به دلیل صبوری و مؤمنی، معرفی می‌کنند. در نهایت در ۲۲ سالگی در سال ۱۳۴۲ در شهرضای اصفهان ازدواج کرد. ثمره این ازدواج چهار پسر و سه دختر که ان زمان ما کوچک و قد و نیم قد بودیم. بزرگ‌ترین فرزند خواهرم هستند که ۱۲سال از من بزرگترند

عکس فرزند شهید زرین

فرزندان شهید زرین

سوابق و فعالیت های سیاسی

با شروع اعتراضات و تظاهرات علیه شاه، او نیز با مردم همگام شد و در تظاهرات ضد طاغوت شرکت می کرد و یکی از مبارزان قبل از انقلاب علیه حکومت پهلوی بود . او با تشکیل سپاه پاسداران به عضویت سپاه درآمد.

شهید زرین در دوران جنگ

شهيد عبدالرسول زرين با شروع جنگ، راهی غرب کشور شد و بعد از آن به جبهه جنوب اعزام شد و در کنار سردار شهید حاج حسین خرازی به نبرد پرداخت .

وی در جنگ های نامنظم و دیگر عملیات ها به عنوان تک تیر انداز شرکت میکرد و ضربات محلکی به دشمن وارد میکرد

او بارها زخمی شده بود و ۶۰ درصد از کار افتادگی داشت ،شهید خرازی معافیت او را از رزم صادر کرده بود اما نشستن برای این رزمنده دلاور معنایی نداشت.

اسلحه شهید زرین چه بود

اسلحه شهید زرین چه بود

تک تير انداز سرشناس، بارها آتش بار دشمن را در ارتفاعات صعب العبور ، فقط با یکبار فشار دادن ماشه اسحله اش یعنی تفنگ “مگ” خاموش کرده است .

تا سال ۶۳ به طور مداوم در اکثر عملیات های جنوب و غرب حضور فعال داشته و مسئولیت های مختلفی از جمله فرماندهی گردان و محور را بر عهده داشته و گروههای مختلفی را آموزش داده و به عنوان تک تيرانداز ، بين گردان‌ها فرستاده است .

نحوه شهادت شهید عبدالرسول زرین

شهید زرین به گردان تک نفره زرين معروف بود، او بعد از بارها مجروحیت و به یادگار گذاشتن ۷ فرزند با عشق به امام حسین (ع) در عملیات خیبر به شهادت رسید.

بنیانگذار گردان تک تیراندازی

شهید زرین، بنیانگذار گردان تک تیراندازی لشکر ۱۴ امام حسین (ع) برای نخستین بار در کشور بود، گاهی فرمانده بود و بیشتر وقت‌ها، تک تیرانداز

شهید زرین شکارچی خمینی (ره) کیست

شهید زرین شکارچی خمینی (ره) کیست

او در بین دشمن به شکارچی خمینی (ره) معروف شد و وقتی شهید شد، عراقی ها با شادی گفتند: شکارچی خمینی را کشتیم!

دیگر فعالیت ها و علاقه مندی ها

موذن مسجد بود. تلفیقی شده بود از صداقت مردم جنوب و فرهنگ اصفهان. مسجد را هر دو هفته یک‌بار تمیز می‌کرد.در تدارکات مسجد شرکت فعال داشت

فوتبال بازی میکرد و بسیار ساده و صمیمی بود تواضع و فروتنی عجیبی تمام وجودش را فراگرفته بود حتی ذره‌ای تکبر از او دیده نشد

شخصیت واقعی فیلم تک تیرانداز کیست

شهید زرین تک تیرانداز شخصیت واقعی فیلم تک تیرانداز

علی غفاری کارگردان فیلم سینمایی تک تیرانداز : ما در فیلم تک تیرانداز تلاش کردیم نوع جهان‌بینی شهید نسبت به جنگ و مبارزه را که با تمام تک تیراندازان جهان متفاوت است را به تصویر بکشیم. تصمیم نداشتیم این فیلم زندگینامه این شهید باشد. این فیلم برشی هر چند کوتاه از دوران حضور شهید زرین در جبهه‌های نبرد بوده است.

کامبیز دیرباز یکی از بازیگران خوب و با اخلاق سینمای ایران است و سن و سالش هم به شهید زرین نزدیک بود، همانطور که اشاره کردید شباهتی هم با شخصیت اصلی دارد. این بازیگر بسیار برای این فیلم زحمت کشیده است و بنظرم در ایفای نقش این شهید بزرگوار بسیار موفق عمل کرده است.

کامبیز دیرباز بازیگر نقش شهید زرین کیست

حماسه کانی‌مانگا:

در غرب در ارتفاعات کانیمانگا در عملیلات والفجر چهار شهید زرین حماسه‌ای دیگر می‌آفریند

شهید خرازی در نوار کاست می‌گویند که در ارتفاعات کانیمانگاه در غرب کشور گارد ریاست جمهوری عراق وارد عمل شده و موقعیت به شدت سخت شده بود، در این هنگام برادر عبدالرسول نقش خود را ایفا می‌کند.

 

6 دیدگاه در “بیوگرافی و عکس های «شهید عبدالرسول زرین» تک تیرانداز جنگ

 1. به کامران گفت:

  کامران جان مهم اصالت لر بودن اوست که متاسفانه هیچ اشاره ای توی فیلم نشده و اصفهانیا اونو کتمان کردن اصلا

 2. مجتبی گفت:

  عالی همین شهید عبد الرسول زرین جلوی مارو بگیره چی داریم بگیم
  من فیلم رو دیدم فقط اشک ریختم

 3. دریکوند گفت:

  من فیلمشو‌دبدم خیلی قشنگ بود ولی کوچکترین اشاره به اصالت لریاتی وی نشده بود که واقعا زیبنده نیست

 4. ثریا گفت:

  با فیلم این شهید مدتها گریستم
  درود بر شرفتان ای شیرمردان
  اگر نبود رشادت شما ما این آسایش رو نداشتیم
  اگر نبودید

 5. محمد گفت:

  حالا چه گچساران چه کهکیلوییه و یا دهدشت عزیز چه فرقی میکنه دردو خدا بر اوباد رحمت خدا بر اوباد ایکاش دست مارو هم بگیره

 6. کامران گفت:

  ایشان متولد روستای قلعه گل شهرستان کهگیلویه شهر دهدشت می باشد و گچساران را اشتباه نوشتند نمیدونم از روز اول کی اسم گچساران را آورده، اصلا زمان انقلاب و زمان جنگ شهرستان گچساران جزئی از شهرستان کهگیلویه(دهدشت) بوده. خواهاشا تصحیح شود

نظرات