داستان و بیوگرافی بازیگران فیلم حاجی واشنگتن با عکس و اسامی

0

فیلم حاجی واشنگتن محصول سال ۱۳۶۰ به کارگردانی مرحوم علی حاتمی که در سالگرد درگذشت وی این فیلم از شبکه ۴ روز جمعه ۱۴ آذر ۹۹ پخش میشود. در ادامه بیوگرافی بازیگران و عکس و اسامی و خلاصه داستان و بیوگرافی حسینقلی خان صدرالسلطنه مقلب حاجی واشنگتن و خلاصه داستان  موضوع فیلم را در مجله حرف تازه میخوانید.

بیوگرافی بازیگران فیلم حاجی واشنگتن با عکس و اسامی +داستان و زمان پخش

موضوع و خلاصه داستان فیلم حاجی واشنگتن

فیلم حاجی واشنگتن ساخته مرحوم علی حاتمی، کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس و تهیه‌کننده سینمای ایران است که در سال ۱۳۶۱ در ایران ساخته شد.

اینو فیلم برای اولین بار در جشنوارهٔ فجر، در سال ۷۷ به نمایش عمومی درآمد. شخصیت اصلی فیلم عزت الله انتظامی در نقش حسین قلی خان (حاجی واشنگتن) است که موقعیت کمیکش در ابتدای فیلم، هرچه جلوتر می‌رود، تراژیک تر و غمبارتر می‌شود.

علی حاتمی کارگردان فیلم حاجی واشنگتن

علی حاتمی کارگردان فیلم حاجی واشنگتن

این فیلم داستان زندگی غم‌انگیز حسینقلی خان صدرالسلطنه نخستین سفیر ایران در بلاد آمِریک را روایت می‌کند. به دلیل مشکلات سیاسی دو کشور گروه سازنده ناچار شدند فیلم را به جای آمریکا در ایتالیا بسازند. عزت‌الله انتظامی در گفتگویش با فریدون جیرانی در زمان نمایش تلویزیونی فیلم از اقامت طولانی مدت عوامل در ایتالیا (نزدیک ۵ ماه) اشاره کرده بود و این که فیلم با مشکلات مالی فراوان همراه بوده‌است. حاتمی فیلمنامهٔ هر سکانس را شب قبلش می‌نوشته و از زیر در بستهٔ اتاق انتظامی در هتل، به او می‌رسانده است.

اسامی بازیگران فیلم حاجی واشنگتن

عزت الله انتظامی در نقش حاج واشنگتن
اسماعیل محمدی
ریچارد هریسون
لودویکو دللویویو
دینو ماریو
ماریو دوناتونه
ماسیمو ژیگانتی

بیوگرافی بازیگران فیلم حاجی واشنگتن با عکس و اسامی +داستان

عوامل

کارگردان و نویسنده علی حاتمی

موسیقی محمدرضا لطفی و شهرام ناظری
فیلم‌بردار مهرداد فخیمی
تدوین‌گر موسی افشار

دیالوگ فیلم حاجی واشنگتن

فکر و ذکرمان شد کسب آبرو. چه آبرویی ؟
مملکت رو تعطیل کنید. دارلایتام دایر کنید درست تره .
مردم نان شب ندارند، شراب از فرانسه می آید.
قحطی است، دوا نیست، مرض بیداد می کند، نفوس حق النفس می دهند.
باران رحمت از دولتی سر قبله عالم است و سیل و زلزله از معصیت مردم.
میر غضب بیشتر داریم تا سلمانی. سر بریدن از ختنه سهل تر .
ریخت مردم از آدمیزاد برگشته. سالک بر پیشانی همه مهر نکبت زده.
چشم ها خمار از تراخم است.
چهره ها تکیده از تریاک.
خلق خدا به چه روز افتادند از تدبیر ما؛ دلال، فاحشه، لوطی، لـله، قاپ باز، کف زن، رمال، معرکه گیر، گدایی که خودش شغلی است.
ملیجک در گلدان نقره می شاشد.
چه انتطاری از این دودمان با آن سرسلسله آخته ؟
حقیقتا ما تمدنی کهن داریم یا کهنه!

عزت الله انتظامی در نقش حاجی واشنگتن

عزت الله انتظامی در نقش حاجی واشنگتن

حاجی واشنگتن کیست

در سال ۱۳۰۶ هجری قمری حاج حسینقلی خان نوری صدرالسلطنه، از سوی ناصرالدین شاه با سمت نخستین ایلچی (سفیر) ایران در ایالات متحده آمریکا به همراه مترجمش میرزامحمود راهی آن دیار می‌شود.

به دستور حسینقلی خان که از ملاقات با وزیر خارجه و رئیس‌جمهور وقت آمریکا ذوق زده شده، ساختمان بزرگی به عنوان سفارتخانه اجاره می‌شود و چند خدمتگزار نیز استخدام می‌شوند.

حسینقلی خان و مترجمش از هتل پارادایز به آنجا نقل مکان می‌کنند. میرزامحمود که در واقع به منظور تحصیل طب با ایلچی همراه شده، حاج حسینقلی خان را که در سفارت هیچ مراجعه کننده‌ای ندارد ترک می‌کند و به دانشگاه می‌رود. به تدریج بودجه سفارتخانه قطع می‌شود و حاجی به ناچار خدمتگزاران را اخراج می‌کند.

عکس واقعی حسینقلی خان نوری صدرالسلطنه

بیوگرافی و عکس واقعی حسینقلی خان نوری صدرالسلطنه مقلب به حاجی واشنگتن

حاجی که از دوری دخترش سخت بی‌تاب است و احساس تنهایی می‌کند، رئیس‌جمهور را در لباس ساده یک کابوی در سفارتخانه می‌بیند و پذیرایی کاملی از او می‌کند و گزارش این دیدار را با جزییات ثبت می‌کند، اما در پایان درمی‌یابد که رئیس‌جمهور پس از پایان دوره ریاست جمهوری‌اش انتخابات را به رقیب واگذار کرده و حالا کشاورزی است که به دلیل علاقه به پسته ایرانی، آمده تا روش کاشت و برداشت آن را از حاجی بپرسد.

مراجعه‌کننده بعدی سفارتخانه یک سرخ‌پوست فراری است که برای پناهنده شدن به حاجی روی آورده‌است. حاجی زیر فشار دولت آمریکا و نیز میرزامحمود که ادامه تحصیلش را به دلیل رفتار حاجی در خطر دیده، قرار می‌گیرد؛ اما تسلیم نمی‌شود.

سرانجام با فراخوانده شدن حاجی به وطن، مأموریت اولین سفیر تحقیرشده ای که خود را یک تبعیدی به مکانی دور از کشور می‌پندارد، به پایان می‌رسد. در تهران مقامی تازه برای حاجی در نظر گرفته شده‌است

فیلم های علی حاتمی

تاثیرگذارترین سکانس فیلم آیین چراغ خاموشی نیست

فصل قربانی کردن گوسفند در حاجی واشنگتن یکی از تأثیرگذارترین سکانس‌های سینمای ایران و از برجسته‌ترین نقطه‌های کارنامهٔ بازیگری عزت‌الله انتظامی است، چنان‌که جملهٔ «آیین چراغ خاموشی نیست» از تک‌گویی او در این صحنه، بر سنگ قبر علی حاتمی نیز حک شد.

ریچارد هریسون بازیگر امریکایی

ریچارد هریسون بازیگر امریکایی

ماریو دوناتونه

ماریو دوناتونه

نظرات