علت مثبت شدن تست PCR کرونا بعداز بهبودی چیست‌؟

0

علت مثبت شدن تست PCR کرونا بعداز بهبودی چیست‌؟

علت مثبت ماندن تست PCR کرونا بعد از بهبودی چیست‌؟ +‌زمان منفی شدن تست پی سی آر چقدر است؟،چرا جواب تست PCR کرونا همچنان مثبت است‌؟ ، زمان منفی شدن آن چه موقع است‌؟ در ادامه بخوانید

علت مثبت شدن تست PCR کرونا بعداز بهبودی چیست‌؟ +‌مدت زمان منفی شدن

جواب مثبت تست PCR کرونا

تست‌ PCR یکی از آزمایش هایی است که بیشترین دقت را در تشخیص کرونا دارد و از آزمایش آنتی بادی بهتر است.

اما گاهی مشاهده شده که افراد با وجود بهبودی کامل و وضعیت جسمی بهتر و رفع علائم ویروس کرونا، همچنان جواب پی سی آر آنها مثبت است. علت این حالت چیست و چرا جواب تست PCR کرونا همچنان مثبت است‌؟ ، زمان منفی شدن آن چه موقع است‌؟

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا توضیحاتی درخصوص تست‌های pcr ارائه کرد و گفت: معمولا پس از دو تا سه هفته بعد از بهبودی، تست pcr باید منفی شود ولی در برخی افراد حتی پس از ۶ هفته از ابتلا باز هم تست pcr مثبت می‌شود که این افراد آلوده کننده نیستند، در این افراد عمدتا لاشه‌های ویروس در دستگاه تنفسی باقی می‌ماند و چون لاشه‌ها حاوی dna هستند، در این روش تشخیص داده می‌شوند.

دکتر مسعود مردانی در گفت‌وگویی درباره اینکه آیا علائمی مانند درد زیر شکم، سوزش ادرار، مشاهده خون در ادرار و… از علائم جدید کرونا است یا خیر؟ گفت:این موارد علائم اختصاصی کرونا نیست، اما ممکن است فرد مبتلا به کرونا در طول ابتلا به بیماری دچار عوارض کلیوی هم بشود که این موارد عوارض جدید نیست و قرار هم نیست هر فرد مبتلا به کرونا این علائم را تجربه کند.

 چرا جواب تست PCR کرونا همچنان مثبت است‌؟

عوارض طولانی مدت کرونا در مبتلایان

حدود ۱۰ ماه است که از این اپیدمی می‌گذرد، بر اساس اطلاعات ما بیمارانی هستند که پس از ابتلا شکایات غیر اختصاصی متعددی از کمر درد، گزگز دست‌ها، افسردگی، عدم تمرکز، اضطراب، بی‌خوابی، بی‌اشتهایی و ریزش مو دارند که از عوارض طولانی مدت کرونا است

چندی قبل دکتر فائوچی این عوارض را تحت عنوان کووید مزمن نام برد. یکی از مهم‌ترین علامت این افراد سندرم خستگی مزمن است؛ یعنی بعد از ابتلا به بیماری دچار خستگی می‌شوند که به مدت طولانی با آنها همراه است.

احتمال مثبت شدن تست pcr کرونا پس از بهبودی

معمولا پس از دو تا سه هفته بعد از بهبودی تست pcr باید منفی شود، ولی در برخی افراد حتی پس از شش هفته از ابتلا باز هم تست pcr مثبت می‌شود که این افراد آلوده کننده نیستند و حتی می‌توان مجوز بازگشت به کار برایشان صادر کنیم.

در این افراد عمدتا لاشه‌های ویروس که در دستگاه تنفسی باقی می‌ماند چون حاوی dna هستند در این روش تشخیص داده می‌شوند و به همین علت است که حتی پس از بهبودی پاسخ تستشان مثبت می‌شود

منبع: ایسنا

 

نظرات