خلاصه داستان و معرفی سریال ابوذر زمان

0

حامد قربانی نویسنده سریال ابوذر زمان با اشاره به پیشینه سریال‌هایی با تم مبارزه با استعمار بیان کرد که این سریال هم چنین فضایی دارد و تلاش می‌کند تصویری متفاوت از آیت‌الله طالقانی ارائه کند.

سریال ابوذر زمان

خلاصه داستان سریال ابوذر زمان

نویسنده سریال «ابوذر زمان» با محوریت آیت‌الله طالقانی درباره وضعیت نگارش این سریال عنوان کرد: تاکنون ۲۶ قسمت از فیلمنامه سریال به معاونت امور استان‌های صداوسیما تحویل داده شده است که به زندگی آیت الله طالقانی و بررسی دوره‌های ساواک، روسای ساواک و تشکیل نهضت آزادی و انشعاب از جبهه ملی می‌پردازد.

وی ادامه داد: در حال حاضر نگارش قصه به وقایعی چون قیام ۱۵ خرداد رسیده است. زمانی که شاه برای بگیر و ببندها دستور می‌دهد، در همان ایام از روی تزویر در مراسم‌های مذهبی هم حضور دارد.

نویسنده «ابوذر زمان» گفت: جالب است که بیشتر فضاهای این سریال در وقایع محرم می‌گذرد و باعث شد فرم کار بیشتر فضایی عاشورایی داشته باشد. اتفاقاً در اکثر سخنرانی‌های آیت‌الله طالقانی این فضا وجود دارد و حتی او شاه را به دلیل حرکات مزورانه و فسق و فجورش با یزید برابر می‌گرفت. الان ممکن است کمی این سخنان کلیشه شده باشد ولی واقعیتی است که البته باید در فضای روز گفته شود.

وی با بیان اینکه تم مبارزه با استعمار در سریال‌های تلویزیونی با «دلیران تنگستان» شروع شده است، گفت: بعد از انقلاب به سریال‌هایی چون «هزار دستان» و «کوچک جنگلی» رسید و این اواخر با «سرزمین کهن» و حتی «بانوی سردار» و سریال‌های این چنینی ادامه یافت و حالا «ابوذر زمان» هم از همین تم استفاده کرده است.

این نویسنده اضافه کرد: در زمان انقلاب هم اصل بر مبارزه صرف با شاه نبوده است بلکه اصل این مبارزه با صهیونیسم و استکبار بود که شاه هم مهره‌ای از آنها بود.

حضور جلال آل احمد در سریال

قربانی با اشاره به حضور شخصیت جلال آل احمد در این سریال و در طول قصه بیان کرد: گلگرد روستایی در طالقان است که بخش کودکی و حتی بخش‌هایی از زندگی طالقانی در آنجا تصویر می‌شود و زمانی که به این دوران‌ها از زندگی وی می‌رسیم نزدیکان وی همچون جلال آل‌احمد را هم می‌بینیم. همانطور که می‌دانید پدر جلال آل‌احمد پسرعموی طالقانی است و نسبت خویشاوندی با هم دارند که در سریال باعث شد در بخش‌هایی به آن اشاره شود.

وی در پایان با اشاره به درام این سریال اظهار کرد: شخصیت‌ها باید رو به روی شخصیت اصلی قرار بگیرند تا اهمیت شخصیت طالقانی نمایش داده شود؛ اینکه چگونه افراد تحت تاثیر نگاه و تفکر او قرار می‌گیرند. به هر حال او در جمع بسیاری از کراواتی‌ها و آدم‌های روشنفکر بوده است و بسیاری از او تاثیر می‌گرفتند.

نظرات