قره باغ روی نقشه | علت درگیری آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه قرباغ

0

علت درگیری آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه قرباغ

این روزها اسم منطقه قره باغ به بهانه درگیری نظامی صورت گرفته در این منطقه بین نیروهای نظامی دو کشور آذربایجان و ارمنستان زیاد شنیده میشود.
در این مطلب سعی شده این منطقه مهم و استراتژی که قبلا جز خاک کشورمان ایران محسوب میشد و الان بر سر خاک این منطقه دو کشور همسایه ایران در حال مجادله و جنگ می باشند را معرفی کنیم و دلیل جنگ این روزها بر سر این منطقه را در این مقاله بنویسیم. در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

قره باغ

در زبان آذری این منطقه قره باغ و در زبان ارمنی این منطقه آرتساخ نام دارد.
منطقه قره باغ / آرتساخ اعلام استقلال کرده و هم اکنون دارای رئیس‌جمهور، دولت و مجلس مستقل است اما هیچ کشوری در جهان حتی ارمنستان، استقلال آن را به رسمیت نشناخته است.

قره باغ

قره باغ روی نقشه

براساس تصمیمات بین المللی و سازمان ملل منطقه قره باغ / آرتساخ بخشی از خاک جمهوری آذربایجان است.

در این میان دو طرف آذربایجانی و ارمنی بیش از همیشه به سمت هم راکت و گلوله شلیک کردند.

این منطقه کوهستانی حدود ۴۴۰۰ کیلومتر مساحت دارد و ساکنان آن مسیحی ارمنی و ترک مسلمان هستند.

قره‌باغ ( ترکی آذربایجانی: Qarabağ‎) یک منطقه جغرافیایی در شرق ارمنستان و جنوب غربی جمهوری آذربایجان است که از ارتفاعات قفقاز کوچک تا زمین‌های پست بین رودخانه‌های کر و ارس کشیده شده‌است.

همچنین قره‌باغ یکی از تقسیمات سیاسی ایران از دوره صفویه به این سو بود، که پس از عهدنامه گلستان به روسیه تزاری واگذار شد. تا ۱۸۴۰ این منطقه همچنان با عنوان ایالت قره‌باغ شناخته می‌شد اما پس از آن به بخش شوشا تغییر نام یافت، در اتحاد جماهیر شوروی بخش‌هایی از آن به جمهوری سوسیالیستی آذربایجان شوروی پیوست، بخش زنگه‌زور به جمهوری سوسیالیستی ارمنستان شوروی واگذار شد و پس از اشغال این منطقه توسط واحدهایی از ارتش شوروی در معیت نیروهای ارمنستان بخش کوهستانی‌اش که قسمتی از ساکنان آن را ارامنه تشکیل می‌دادند با عنوان جمهوری آرتساخ اعلام استقلال کرد.

قره باغ

منطقه قره باغ با رنگ قرمز روی نقشه مشخص شده است

جنگ قره باغ :

جنگ قره‌باغ (به ترکی آذربایجانی: Qarabağ müharibəsi)(و به ارمنی: Արցախյան ազատամարտ‎ جنگ آزادی‌بخش آرتساخ) جنگی بود که از فوریه ۱۹۸۸ تا مارس ۱۹۹۴ در ناحیه قره‌باغ، واقع در جنوب غربی جمهوری آذربایجان، بین جمهوری آذربایجان و اکثریت ارمنی ساکن با پشتیبانی ارمنستان رخ داد. با بالا گرفتن درگیری، هرکدام از طرفین سعی در پاکسازی قومی مناطق تحت تصرف خود از نژاد دیگر کردند.

در نتیجه جنگ قره‌باغ بیش از ۳۵ هزار نفر کشته شدند و بیش از ۸۰۰ هزار نفر در نواحی مورد مناقشه، آواره و مجبور به جلای وطن شدند. برای برقراری صلح دائمی و فراگیر در منطقه کوشش‌های متعددی به عمل آمد و طرح‌های صلح مختلفی ارائه گردیده‌است ولی هیچ‌یک به نتیجه عینی و مورد انتظار نرسید و وضعیت حاکم بر منطقه همچنان نه جنگ و نه صلح است.

بحران قره‌باغ موجب قطع روابط دیپلماتیک جمهوری آذربایجان و ترکیه با ارمنستان، انسداد مرزها و شرایط جدید و شکننده‌ای را در فضای منطقه قفقاز جنوبی حاکم نمود. حضور و نقش آفرینی بازیگرانی نظیر ایران، ترکیه، روسیه، آمریکا، فرانسه، سازمان امنیت و همکاری اروپا و شورای امنیت سازمان ملل متحد در روند تحولات قره‌باغ موجب شد این بحران ابعاد منطقه‌ای و بین‌المللی به خود گیرد.

پس از اعلام آتش‌بس در ۲۴ دسامبر ۱۹۹۴ میلادی شورای عالی قره‌باغ روبرت کوچاریان را به عنوان نخستین رئیس‌جمهور قره‌باغ انتخاب نمود و در ۳۰ آوریل ۱۹۹۵ میلادی دومین دوره انتخابات پارلمانی قره‌باغ برگزار شد. نخستین دوره انتخابات در ۲۸ دسامبر سال ۱۹۹۱ میلادی صورت گرفت.
درگیری های این دو کشور از روز یکشنبه ۲۷ سپتامبر ۲۰۲۰ مجدد آغاز شده است و این درگیری ها تا امروز تعدادی کشته و زخمی های بی شماری را در پی داشته است.

 

نظرات