تحویل اولین بوئینگ ۷۸۷ دریم لاینر در ۹ سال گذشته

0

تحویل اولین بوئینگ ۷۸۷ دریم لاینر در ۹ سال گذشته

سپتامبر سال ۲۰۲۰، ماه بزرگی در تاریخ ساخت بوئینگ ۷۸۷ دریم لاینر (Boeing 787 Dreamliner) است.

اولین تحویل بوئینگ ۷۸۷ دریم لاینر به شرکت هواپیمایی ANA ژاپن و در تاریخ ۲۶ سپتامبر ۲۰۱۱ انجام شد.

تحویل این مدل بوئینگ سر و صدای زیادی در بازار جهانی هواپیمایی داشت. چرا که صد ها کارمند بوئینگ در حدود یک دهه تلاش کرده بودند تا نسل جدید هواپیما بوئینگ با مصرف بهینه را وارد بازار کنند.

با ورود این مدل هواپیما و خرید ان توسط یکی از شرکت های هواپیمایی بزرگ جهان (ایرلاین  ANA ژاپن) تحول بزرگی در دنیایی هوانوردی جهان ایجاد شد.

البته در ایتدا این مدل با نام ۷E7 وارد بازار شد و پس از مدتی نام بوئینگ ۷۸۷ دریم لاینر را گرفت.

بوئینگ 787

 

بوئینگ اولین شرکت هواپیما سازی جهان است که وجود هر کدام از مدل های ساخته شده این شرکت باعث فروش بیشتر بلیط هواپیما و جلب مشتریان می باشد.

بوئینگ ۷۸۷ و تمام مدل های ساخته شده آن از موفق ترین هواپیما های جهان هستند که نزدیک به یک میلیون فروند از آن ها در ناوگان هوایی ایرلاین های سراسر جهان قرار دارند.

بوئینگ ۷۸۷ دریم لاینر یکی از ۵ مدل برتر بوئینگ است که ساخت آن پس از دو حادثه آتش سوزی که مربوط به باطری ها و سیستم الکترونیکی هواپیما بود متوقف شد.

با توقف تولید و تحویل بوئینگ ۷۸۷ دریم لاینر سخنگو شرکت بوئینگ اعلام کرد: تا هنگامی که FAA (اداره هوانوردی فدرال) تصمیم نهایی خود در خصوص ایمنی این مدل هواپیما را اعلام نکند، شرکت هواپیمایی بوئینگ از تحویل دریم لاینر خودداری خواهد کرد.

وی افزود: تولید این مدل بوئینگ همچنان ادامه خواهد داشت، اما هواپیماهای دریم لاینری که در کشور های

  1. هند
  2. لهستان
  3. قطر آمریکا
  4. اتیوپی
  5. شیلی
  6. ژاپن

در حال پرواز بودند با اعلام هشدار FAA متوقف شده اند.

پس از این دو حادثه و اعلام هشدار اداره هوانوردی فدرال تمام ۵۰ فروند ۷۸۷ دریم لاینر زمین گیر شده و تا امروز حتی یک فروند از این مدل تحویل داده نشده بود.

حال پس از ۹ سال شرکت هواپیمایی بوئینگ اولین فروند ۷۸۷ دریم لاینر را وارد بازار کرده است.

دریم لاینر های آل نیپون ایرویز

اولین دریم لاینز های تحویل داده شده به ایرلاین ژاپنی آل نیپون ایرویز در سه مدل زیر بود:

  1. مدل اول دارای پیکربندی کوتاه و متوسط با ظرفیت ۲۴۰ نفر، ۴۲ نفر در کلاس بیزینس و ۱۹۸ نفر در اکونومی.
  2. مدل دوم هواپیمایی مخصوص پرواز های بین المللی و باریک پیکر است که ظرفیت ۱۸۴ نفر را دارد. ۳۲ نفر در بیزینس کلاس با تنظیم صندلی ۱-۲-۱، ۱۴ نفر در پریمیوم اکونومی با پیکر بندی ۲-۳-۲ و ۱۳۸ نفر در اکونومی با پیکر بندی ۳-۳-۳٫
  3. مدل سوم نیز هواپیمایی باریک پیکر و بین المللی که ظرفیت ۱۶۴ نفر را دارد. ۴۶ نفر در بیزینس کلاس، ۲۱ نفر در کلاس پریمیوم اکونومی و ۱۰۲ نفر در کلاس اکونومی، چیدمان مدل سوم همانند مدل دوم می باشد.

 

منبع: https://www.tahagasht.com

نظرات