طریقه خواندن نماز ظهر عاشورا + تعداد رکعت و زمان اقامه نماز ظهر عاشورا

0

طریقه خواندن نماز ظهر عاشورا + تعداد رکعت و زمان اقامه نماز ظهر عاشورا

طریقه خواندن نماز ظهر عاشورا و تعداد رکعت و زمان اقامه نماز ظهر عاشورا ,سوره ها و دعاهای نماز و آیا نماز روز عاشورا وضو دارد یا نه,مکان و حکم اقامه نماز ظهر عاشورا در خیابان برای زنان را در این بخش از مجله حرف تازه میخوانید.

طریقه خواندن نماز ظهر عاشورا + تعداد رکعت و زمان اقامه نماز ظهر عاشورا

 

نماز خوف چیست و چگونه خوانده میشود؟

نماز روز عاشورا، بعد از آنکه ابوثمامه، وقت نماز ظهر را یادآوری کرد، امام حسین (علیه‌السّلام) به همراه یارانش نماز را به صورت نماز خوف خواندند.

نماز خوف نمازی است که در جنگ و در شدت و سختی که نمی‌توان نماز را با تمام شرایط و به طور کامل به جا آورد، خوانده می‌شود. کیفیت آن به صورت جماعت، طبق آیه ۱۰۲ سوره نساء و روایات فقهی، بدین‌گونه است که رزمندگان مسلمان دو دسته می‌شوند: یک دسته در برابر دشمن قرار می‌گیرند و به دفاع می‌پردازند و دسته‌ای دیگر (در نماز دو رکعتی) رکعت اول را با امام جماعت می‌خوانند

امام در رکعت دوم قیام را طولانی می‌کند و رزمندگان رکعت دوم را به سرعت می‌خوانند و پس از فراغ از نماز جای گروه مدافع را می‌گیرند. گروه مدافع رکعت اول نماز را با رکعت دوم نماز امام می‌خوانند و رکعت دوم را خود به جای می‌آورند.

نماز ظهر عاشورا چگونه است

امام حسین(ع) ظهر عاشورا در میدان جنگ نماز خواندند، نمازی که در اصطلاح فقه اسلامی «نماز خوف» نامیده می‌شود، نماز خوف مثل نماز مسافر ۲ رکعت است نه ۴ رکعت. یعنی انسان اگر در وطن هم باشد باز باید دو رکعت بخواند برای این که مجال نیست و آنجا باید مخفف خواند. چون اگر همه به نماز بایستند وضع دفاعی‌شان به هم می‌خورد، سربازان موظف هستند در حال نماز، نیمی در مقابل دشمن بایستند و نیمی به امام جماعت اقتدا کنند. امام جماعت یک رکعت را که خواند صبر می‌کند تا آنها رکعت دیگرشان را بخوانند. بعد آن‌ها می‌روند پست را از رفقای خودشان می‌گیرند در حالی که امام همین طور منتظر نشسته یا ایستاده است. سربازان دیگر می‌آیند و نماز خودشان را با رکعت دوم امام می‌خوانند.

اما نکته ویژه در طریقه خواندن نماز نمازظهر عاشورای حضرت اباعبدالله الحسین (ع) این بود که ایشان در این نماز تکبیر گفتند، ذکر گفتند، سبحان الله گفتند، بحول الله و قوته اقوم و اقعد گفتند، رکوع و سجود کردند

نماز ظهر عاشورا چند رکعت است

این نماز ۲ رکعت است و مانند مسافر است، سید بن طاووس چنین آورده است:
وقت نماز ظهر فرار رسید. امام حسین (علیه‌السّلام) به زهیر بن قین و سعید بن عبدالله حنفی امر فرمود که با نیمی از یاران، جلوی امام و نمازگزاران بایستند (و مراقب دشمن باشند). سپس امام با نیم دیگر، نماز خوف خواند. تیری از جانب دشمن به سوی امام حسین (علیه‌السّلام) پرتاب شد. سعید بن عبدالله جلو آمد و خود را هدف آن قرار داد و پیوسته با بدنش امام حسین (علیه‌السّلام) را از تیر‌های دشمن حفظ می‌کرد و تا پایان نماز آنقدر تیر بر بدن او خورد تا اینکه بر زمین افتاد . سپس جان به جان آفرین تسلیم کرد. رضوان خدا بر او باد. هنگام شهادت او غیر از زخم‌های شمشیر و نیزه سیزده تیر پیکان به بدنش اصابت کرده بود.

 

نظرات