بیوگرافی و عکس های بهمن مفید بازیگر قدیمی + درگذشت و علت فوت

1

بیوگرافی بهمن مفید بازیگر قدیمی درگذشت و علت فوت بهمن مفید

بیوگرافی بهمن مفید بازیگر قدیمی درگذشت و علت فوت بهمن مفید بازیگر  فیلم قیصر و همسر و خانواده و فرزندان و فوت بر اثر سرطان را با عکس های جوانی وی و فیلم های قبل از انقلاب وی را در مجله حرف تازه میخوانید

بیوگرافی بهمن مفید بازیگر قدیمی و همسرش درگذشت و علت فوت بهمن مفید

بیوگرافی بهمن مفید بازیگر قدیمی

بهمن مفید، متولد ۲۵ مرداد ۱۳۲۱ بود و یک روز بعد از تولد ۷۸ سالگی از دنیا رفت.

وی از ۵ سالگی با نمایش‌های پدرش وارد عرصه تئاتر شد و از سال ۴۷ تا ۵۹ در سینمای ایران حضور داشت و در بیش از ۷۰ فیلم بازی کرد از جمله فیلم های قیصر، طوقی، داش اکل و پس از انقلاب”سرودتولد” …. را بازی کرد.

درگذشت و علت فوت بازیگر فیلم قیصر

درگذشت و علت فوت بهمن مفید

یاشار صمیمی مفخم (خواهرزاده وی) گفت: این هنرمند در یکسال گذشته به دلیل سرطان ریه تحت درمان بود که یک ساعت قبل، امروز ۲۶ مرداد ماه در سن ۷۸ سالگی در منزلش در تهران درگذشت.

خواهران و برادران

خواهرش هنگامه مفید عروسک ساز و همسر کامبیز صمیمی مفخم از عروسک ساز برجسته ایرانی ایت که در گذشته است و برادرانش بیزن مفید و هومن مفید و اردلان مفید و بهروز مفید می باشد.

عکس هنگامه مفید خواهر بهمن مفید

همسر بهمن مفید کیست

وی سالها پیش ازدواج کرده بود و با همسرش در ایران زندگی میکرد. از فرزندان وی اطلاعی در دست نیست

خواهر زاده اش با بیان اینکه زمان خاکسپاری هنوز مشخص نیست،ادامه داد: ایشان عاشق مردم بود و همیشه ممنون لطف انان بود اما به دلیل شرایط فعلی (شیوع کرونا) ممکن است، نتوانیم پذیرای مردم برای مراسم خاکسپاری باشیم بنابراین پیشاپیش از آنها سپاسگزاری می کنیم.

بهزاد فراهانی که سال‌های طولانی با خانواده هنرمند مفید دوستی و ارتباط داشته است، با تایید این خبر گفت: «ساعت ۶ عصر امروز، بهمن [مفید] بر اثر بیماری سرطان، درگذشت. او مدتی پیش به سرطان ریه مبتلا شده بود که متاسفانه با متاستاز، این بیماری در بدنش گسترش یافت.»

همسر و فرزندان بهمن مفید بازیگر فیلم قیصر

او ادامه داد: «هنگام مرگ بهمن، من بالای سر او بودم. الان هم حالم خوب نیست، چرا که همه‌اش فکر می‌کنم در این ۲۰ سال گذشته، چقدر او دوست داشت کار کند و عده‌ای نگذاشتند. نه تنها در سینما، بلکه اجازه حضور روی صحنه تئاتر را هم به او ندادند.»

این بازیگر افزود: «سرطان او را نکشت، غصه او را کشت. آن‌ها که نگذاشتند به کاری که عشق داشت بپردازد، باعث مرگ او شدند. همان‌طور که جلوی کارِ ناصر ملک مطیعی و فردین را هم گرفتند.»

همسر بهمن مفید کیست

سوابق و فعالیت ها

او در جوانی، ضمن تحصیل در دانشکده هنرهای دراماتیک، به کارگردانی و بازیگری می‌پرداخت. وی همراه با پدر و برادرانش گروهی داشتند که به همراه بازیگرانی مانند: بهزاد فراهانی، رضا میرلوحی، اصغر آقاخانی و بهرام وطن‌پرست به اجرای تئاتر می‌پرداختند. همچنین با «گروه هنر ملی» و عباس جوانمرد همکاری داشت.
پس از آن، برادرش اردوان مفید، «کانون» را تأسیس کرد اما پس از مدتی، فعالیت وی و برادرانش از سوی حکومت متوقف شد. در این زمان بهمن مفید که در وزارت فرهنگ و هنر مشغول به کار بود، از این نهاد جدا شد و به سینما روی آورد

از آثار سرشناسِ بهمن مفید در تئاتر، بازی در تئاترِ شهر قصه به کارگردانی بیژن مفید و نقش تمثیلی «دهباشی» در نمایش ضیافت کارِ بهرام بیضایی در آذر ماهِ ۱۳۴۶ در تالار ۲۵ شهریور تهران بوده‌است

وی همچنین با گروهی متشکل از: سیروس ابراهیم‌زاده، رامین فرزاد، نیکو خردمند، «تجدد»، فهیمه راستکار و پروین امیرسلیمانی نمایش‌نامه‌هایی را به کارگردانی بیژن مفید در رادیو تهران اجرا می‌کرد. بهمن مفید در باله نیز فعال بود و در افتتاح تالار رودکی تهران، با نقش‌آفرینیِ «زال» در اپرای زال و رودابه به همراه افسانه دیهیم و حسین سرشار حضور داشت

بیوگرافی و عکس های بهمن مفید بازیگر قدیمی + درگذشت و علت فوت

شروع بازیگری

فعالیت سینمایی خود را در سال ۱۳۴۸ و با ایفای نقش کوتاهی در فیلم قیصر به کارگردانی مسعود کیمیایی آغاز کرد.
این نقش گرچه کوتاه بود، اما با دیالوگ معروفش در این فیلم و این نقش، جاودانه شد. این دیالوگ، بخشی از سناریوی فیلم نبود، و پس از اجرا و پیشنهادش توسط بهمن مفید به دلیل زیبایی و اثرگذاری، مورد پسند مسعود کیمیایی قرار گرفت و وارد سناریو گردید.

بیوگرافی و عکس های بهمن مفید بازیگر قدیمی + درگذشت و علت فوت

مهاجرت و بازگشت به ایران

بهمن مفید پس از انقلاب ۱۳۵۷ ایران مدتی به عنوان هنرپیشهٔ نمایش‌های مردمی در تئاتر سنگلج و سپس در لاله‌زار مشغول به کار شد. اما در سال ۱۳۶۰، مجبور به مهاجرت شد و در آمریکا سکنی گزید.در آمریکا به همراه مرتضی عقیلی، چند میان پرده و همچنین نمایش «ماه و پلنگ»، «شاپرک خانم» و نمایش‌های کودکانه را به روی صحنه برد.

وی پس از سال‌ها دوری از وطن، در سال ۱۳۷۸ به منظور عیادت از مادرش به ایران بازگشت و به علت توقیف پنج‌سالهٔ گذرنامه‌اش در ایران ماندگار شد.

درگذشت بازیگر نقش غلومی در قیصر

1 دیدگاه در “بیوگرافی و عکس های بهمن مفید بازیگر قدیمی + درگذشت و علت فوت

  1. حماسه ایرانی گفت:

    بهمن مفید نقشی به یاد ماندنی در فیلم باباشمل بازی کرد. او از خانواده ای هنرمند بود. خاطره اش گرامی.

نظرات