ویتامین D2 و D3 چه فرقی با هم دارند؟

0

ویتامین D2 و D3 چه فرقی با هم دارند؟

ویتامین D2 و D3 چه فرقی با هم دارند؟ و تفاوت های ویتامین D۲ و D۳ با هم و ترکیبات و موارد مصرف و کاربردها و عوارض و منابع ویتامین D2 و D3 را در این بخش از مجله حرف تازه میخوانید

ویتامین D2 و D3 چه فرقی با هم دارند؟ + ویتامین D2 و D۳ برای چیست و منابع هر دو

 

ویتامین D2 و D۳ برای چیست

ویتامین D یکی از مهمترین ویامین های بدن است که یک ماده مغذی مفید برای جذب کلسیم در بدن و حفظ سلامت و قدرت و استحکام بخشیدن به استخوان ها کمک می کند

اما حتما نام نوع ۳ و ۲ این ویاتیمن موقع خرید و تجویز پزشک به گوشتان خورده است که بخواهید بدانید که ابن دو چه تفاوی از نظر ترکیب و مصرف و درمان با هم دارند.

گفتنی است که این ماده مغذی شامل چندین ترکیب شیمیایی مختلف می شود. رایج‌ترین ترکیبات ویتامین D شامل ویتامین D2 و D3 می شوند که از منابع طبیعی مختلفی سرچشمه می گیرند.

تفاوت های ویتامین D2 و D3

پزشکان برای کمبود این ویتامین در بدن، مصرف ویتامین D2 را تجویز می کنند، اما به گفته برخی کارشناسان، ویتامین D3 راحت‌تر در بدن جذب می شود و ممکن است عملکرد بهتری در تقویت سلامت انسان داشته باشد.

ویتامین D2 و D3 چه فرقی با هم دارند؟ + ویتامین D2 و ویتامین D۳ برای چیست

آشنایی با ویتامین D

ویتامین D در واقع یک ویتامین نیست، بلکه هورمونی است که بر بسیاری از عملکردهای مهم بدن تاثیر می گذارد. این ماده مغذی برای حفظ سلامت مطلوب بدن انسان اهمیت دارد. چیزی در حدود ۱۰ درصد ویتامین D بدن از طریق غذاهایی که مصرف می کنید و به شکل ویتامین D2 تامین می شود، در شرایطی که ۹۰ درصد باقیمانده در قالب ویتامین D3 در بدن تولید می شود.

از جمله فواید ویتامین D کمک به جذب به کلسیم و تنظیم سطوح کلسیم در خون، جذب کلسیم و فسفر برای ساخت استخوان هایی سالم و کاهش خطر پوکی استخوان ،تقویت سیستم ایمنی و جلوگیری از اختلالات خودایمنی ،پیشگیری از سرطان و … می باشد.

مصرف ویتامین D2 بهتر است یا ویتامین D3

انسان و گیاهان زمانی که در برابر نور خورشید قرار می گیرند توانایی تولید ویتامین D را دارند. اما در شرایطی که انسان ها ویتامین D3 تولید می کنند، در گیاهان ویتامین D2 تولید می شود.

هنگام تصمیم گیری در مورد این که ویتامین D2 یا D3 را در قالب یک مکمل مصرف کنید، همواره انتخاب ویتامین D3 بهترین گزینه است. این نوع در افزایش سطوح ویتامین D در خون موثرتر عمل می کند.

این به دلیل آن است که بدن انسان ویتامین D2 را سریع‌تر تجزیه می کند، از این رو، برای مدت زمان طولانی در بدن باقی نمی ماند.

یعنی ویتامین D3 در مقایسه با ویتامین D2 در افزایش آن در خون ۳۳ بزرگسال سالم ۸۷ درصد قوی‌تر عمل کرده است. همچنین، ذخیره ویتامین د ۳ در سلول های چربی بدن این افراد به طور موثرتری صورت گرفت.

 

منابع ویتامین D2 و D3

منابع ویتامین D2 و D3 چه خوراکی هایی هستند

اگرچه بیشترین میزان ویتامین D انسان از طریق نور خورشید تامین می شود، ما می توانیم مقداری از این ماده مغذی را از رژیم غذایی خود نیز دریافت کنیم. منابع غذایی ویتامین D3 نسبتا محدود هستند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– ماهی، به ویژه قزل آلا، سالمون، ساردین و روغن جگر ماهی کاد

– زرده تخم مرغ

– جگر گاو

منابع غذایی ویتامین D2

می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– قارچ ها مانند پورتوبلو و شیتاکه، به ویژه قارچ هایی که در معرض سطوح بالای پرتو فرابنفش بوده اند

– غذاهای غنی شده با ویتامین D مانند شیر و غلات صبحانه

عوارض مصرف زیاد ویتامین D

نباید در مصرف مکمل های ویتامین D زیاده‌روی کنید زیرا میزان بیش از حد آن می تواند به بروز مسمومیت با این ماده مغذی منجر شود که می تواند با علائمی مانند حالت تهوع و استفراغ، مشکلات کلیوی، افسردگی و انباشت کلسیم در رگ های خونی و اندام های حیاتی همراه باشد.

دور مصرف ویتامین دی

کمبود ویتامین D بسیار شایع است و هر فردی به ویژه در فصل زمستان باید به سطوح این ویتامین در بدن خود توجه داشته و در صورت نیاز مکمل ویتامین D مصرف کند. دوز روزانه ایمن برای مصرف این ویتامین باید حدود ۶۰۰ واحد بین المللی باشد. این مساله به ویژه برای افرادی که در معرض خطر کمبود ویتامین D قرار دارند از جمله افراد مسن، افرادی با رنگ پوست تیره، زنان باردار و شیرده اهمیت

نظرات