فخرالذاکرین حاج فیروز زیرک کار درگذشت + عکس و بیوگرافی

0

فخرالذاکرین حاج فیروز زیرک کار درگذشت + عکس و بیوگرافی

فخرالذاکرین حاج فیروز زیرک کار مداح و پیرغلام اهل بیت و علت درگذشت و فوت به همراه بیوگرافی با عکس ها و آثار مداحی های وی در این بخش از مجله حرف تازه میخوانید.

فخرالذاکرین حاج فیروز زیرک کار درگذشت + بیوگرافی و علت فوت حاج فیروز زیرک کار مداح

بیوگرافی حاج فیروز زیرک کار مداح

حاج فیروز زیرک کار، پیشکسوت و پیر غلام مداحی و اهل بیت متولد ۱۳۱۵ در محله دوه‌چی تبریز و درگذشته ۱۹ مرداد ۱۳۹۹٫ او از کودکی و نوجوانی مشغول مداحی و مرثیه خوانی برای اهل بیت و امام حسین ع بود . مقتل خوانی وی مشهور بود و سبک مداحی و روضه خوانی منحصر بفردی داشت

لقب فخرالذاکرین

حاج فیروز توسط رهبر معظم انقلاب، فخر الذاکرین لقب داده شده است و همچنان مایه فخر عاشقان حسینی می باشد.

زندگینامه فخرالذاکرین حاج فیروز زیرک کار

علت فوت حاج فیروز زیرک کار

ایتاد زیرک کار چندی پیش در یکی از بیمارستانهای تبریز بستری بود پیش از ظهر ۱۹ مرداد ۹۹ به دیدار ارباب شتافت و درگذشت

حاج فیروز در میان مردم و هیئت های آذربایجان به فخرالذاکرین مشهور و از محبوبیت ویژه ای در میان عاشقان سیدالشهداء برخوردار بود.

این پیرغلام اهل بیت(ع)، مداح مطرح تبریزی کشور از ذاکران صاحب نام ائمه اطهار (ع) است.

حاج زیرک کار معروف به فخرالذاکرین ۸۰ سال سن دارد و سواد چندانی هم ندارد و همچنان شغل خود یعنی روفه گری را حفظ کرده است و مداحی را شغل نمی داند.

 

درگذشت و علت فوت حاج فیروز زیرک کار پیرغلام اهل بیت

اساتید و شروع مداحی

وی شاگرد حاج حسن شفیع پور است و به گفته خودش از کودکی دلباخته امام حسین(ع) بوده و مداحی را از ائمه (ع) هدیه گرفته و بدون داشتن سواد، فی البداهه مداحی کرده و به آرزروی خود رسیده است.

وی بعدها از محضر غلامرضا شيعه خلص و حاج علي شبابي بهره برده و در بین شعراي فارسي گو از اشعار نيّر تبريزي، فؤاد كرماني، عمان ساماني و استاد محمد عابد و در نوحه هاي تركي از اشعار شعرايي مانند حسين سعدي زمان، ذهني، ذهني زاده، شهاب، صافي و صحاف استفاده کرد.

نظرات