تفریحات

فیلم جمع آوری ماسک های استفاده شده توسط زباله گردها

0

ماجرای کامل فیلم جمع آوری ماسک های استفاده شده توسط زباله گردها تا هشدار جهانپور برای نخریدن ماسک برای کرونا از دستفروشان را در ایبن بخش از مجله حرف تازه میخوانید.

فیلم جمع آوری ماسک های استفاده شده توسط زباله گردها

ماجرای کامل فیلم جمع آوری ماسک های استفاده شده توسط زباله گردها و هشدار

فیلمی از جمع آوری ماسک توسط زباله گردها در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی در حال انتشار است که نشان میدهد عده زباله گرد و زباله جمع کن در حال جمع آوری ماسک های استفاده شده در بین زیاله ها و نخاله های شهری هستند که باعث نگرانی مردم و عدم اعتماد به ماسک ها شده است.

 

دکتر کیانوش جهانپور در واکنش به ویدئو‌های منتشره در فضای مجازی مبنی بر جمع آوری ماسک توسط زباله گردها و فروش دوباره آنها، گفت: چگونگی امحای ماسک‌های مصرف شده، بسیار مهم است. مردم دقت داشته باشند که ماسک‌های مصرف شده می‌توانند به نوعی زباله عفونی تلقی شوند، بنابراین چگونگی امحای آن‌ها اهمیت ویژه‌ای دارد.

وی ادامه داد: امحای ماسک‌ها در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی طبق پروتکل مربوطه بوده، به عنوان زباله عفونی با آن‌ها برخورد می‌شود، ابتدا گندزدایی شده و سپس برای امحا توسط شرکت‌ها به مناطق مشخص حمل می‌شوند.

هشدار کیانوش جهانپور درباره دور ریختن ماسک

جهانپور در این باره افزود: در سطح شهر‌ها خانواده‌ها دقت کنند با توجه به اینکه احتمال سوء استفاده از ماسک‌های مصرف شده، وجود دارد، بعد از مصرف یا آن را به نوعی قیچی کنند یا طوری باشد که قابل استفاده مجدد نباشد، سپس آن را داخل کیسه فریزر قرار داده و در سطل‌های زباله بیندازند.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت تاکید کرد: مردم حتما ماسک را از مراکز مجاز نظیر داروخانه‌ها و فروشگاه‌های تجهیزات پزشکی تهیه کنند. البته ماسک‌های خانگی و پارچه‌ای که در منزل تهیه شده نیز در کنترل و پیشگیری از بیماری بسیار تاثیر گذار است؛ این ماسک‌ها قابل شستشو بوده و افراد می‌توانند پس از هر بار مصرف آن را ضدعفونی و اتو کرده و مجددا استفاده کنند.

وی تاکید کرد: مردم به هیچ عنوان ماسک را از منابع نامشخص و افراد دستفروش و پراکنده خرید نکنند و از منابع و مراکز بهداشتی معتبر خرید کند زیرا استفاده از ماسک تا ۹۵ درصد از ابتلا به بیماری کووید-۱۹ جلوگیری می‌کند.

نظرات