نرخ و قیمت سفته در سال ۹۹ چقدر است؟

0

نرخ و قیمت سفته در سال ۹۹ چقدر است؟

قیمت سفته در سال ۹۹ و ۱۴۰۰ بانک ها و خارج بانک ها و بازار آزاد و صرافی ها و نحوه محاسبه و خرید آن را در این بخش از مجله حرف تازه میخوانید

نرخ و قیمت سفته در سال 99 و 1400 بانک ها و آزاد و صرافی ها چقدر است؟

امروزه بیشتر شرکت های خصوصی و اداره ها و اماکن فروشگاهی و تولیدی برای جذب نیروی کار از متقاضی و کارگر و کارمند خود درخواست سفته به مبالغ مختلف میکنند تا بصورت امانی، نزدشان گرو بماند.
سفته یک سند تجاری است که صادر کننده آن می پذیرد مبلغ مشخصی را در زمان معینی به کسی که سفته در دست اوست بپردازد، البته باید گفت که بیشترین موارد استفاده از سفته بصورت امانی و محض ضمانت نزد کارفرما سپرده میشود.

امروزه استفاده از این سند تجاری ، نقش مهمی در معاملات افراد داشته و از جنبه تضمینی نیز به کرات در قراردادهای کاری میان کارگر و کارفرما مورد استفاده قرار می گیرد .
اما برای تهیه این اوراق بهادار باید قیمت و مبلغی از طرفشخص صادر کننده سفته باید آن را پرداخته و در واقع ، سفته را با آن مبلغ خریداری نماید .
نرخ سفته متفاوت است که در ادامه این مقاله نرخ سفته در سال ۹۹​ و ۱۴۰۰ را بررسی نموده و جدول نرخ ها سال ۹۹ را در مبالغ مختلف سفته ارائه نماییم .

نحوه محاسبه قیمت سفته

به طور کلی بهای سفته را مجلس شورای اسلامی تعیین و تصویب می کند . تا سال ۱۳۹۴ ، تعیین نرخ به این صورت بود که به ازای هر یک میلیون تومان ، شخص متقاضی سفته باید ۳ هزار تومان به عنوان مبلغ پرداخت می کرد .

با این وجود ، از سال ۹۵ به بعد ، مبلغ آن به صورت چشمگیری کاهش پیدا کرده است که شاید یکی از دلایل کاهش دادن نرخ خرید سفته ، کم شدن استفاده از این سند بوده است . به هر صورت ، در سال های بعد از تصویب این مصوبه ، از جمله در سال ۹۹​ ، به ازای هر یک میلیون تومان ، ۵۰۰ تومان در نظر گرفته شده است

بنابراین ، طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی ، مبلغ سفته ۹۹ مانند سال های قبل ، برای هر یک میلیون تومان ، پانصد تومان خواهد بود و برای سال ۱۴۰۰ هنوز تصمیمی گرفته نشده و در آینده بروز رسانی خواهد شد.

جدول قیمت سفته در سال ۹۹ و ۱۴۰۰

در زیر جدول نرخ و قیمت سفته در سال ۹۹ و ۱۴۰۰ را مشاهده میکنید

نرخ و قیمت سفته در سال 99 و 1400 بانک ها و آزاد و صرافی ها چقدر است؟

این نرخها از سال ۹۵ به بعد ، برای هر یک میلیون تومان ، ۵۰۰ تومان تعیین شده است که این مقدار در سال های بعد نیز تغییر نکرده است و نرخ سفته در سال ۹۹​ نیز از همین مبلغ مشخص شده است

نرخ فروش سفته مبلغ اسمی سفته

۵۰۰ تومان ۱ میلیون تومان

۷۵۰ تومان ۱٫۵ میلیون تومان

۱۰۰۰تومان ۲ میلیون تومان

۱۲۵۰ تومان ۲٫۵ میلیون تومان

۲۵۰۰ تومان ۵ میلیون تومان

۵۰۰۰ تومان ۱۰ میلیون تومان

۱۰۰۰۰تومان ۲۰ میلیون تومان

۲۵۰۰۰ تومان ۵۰ میلیون تومان

۵۰۰۰۰ تومان ۱۰۰ میلیون تومان

۷۵۰۰۰ تومان ۱۵۰ میلیون تومان

مشاهده میکنید هر چه مبلغ اسمی سفته افزایش یابد ، مبلغ و نرخ فروش سفته نیز افزایش می یابد . نکته قابل ذکر در خصوص جدول سفته در سال ۱۳۹۹ آن است که مبلغ اسمی سفته ، مبلغی است که بر روی سفته نوشته شده است و تا همان مبلغ ، می توان در وجه دیگری صادر کرد . اما مبلغ سفته ، بهایی است که خریدار بابت خریدش می پردازد .

تفاوت مبلغ اسمی سفته با مبلغ سفته

مبلغ اسمی ، مبلغی است که تا سقف آن می توان سفته را صادر نمود که با نرخ خرید سفته تفاوت دارد

نکته مهم: اگر از سفته برای درخواست کارفرما برای استخدام کار در شرکت و اداره و فروشگاهی یا هر جای دیگر استفاده میکنید، حتما در پر کردن، قید کنید که بابت حسن انجام کار داده میشود و غیر قابل انتقال به غیر است و حتما قید کنید بابت قرارداد کاری با مشخصات … است و بنویسید بابت تضمین حسن انجام کار ارائه شده است

از کجا سفته بخرم

اگر سفته را از جای نامعتبر بخرید ممکن است مبلغی بیشتر از آنچه مصوب است از شما بگیرند. حتی ممکن است در مقابل مبلغ بیشتر به شما یکسری سفتههای جعلی بدهند که دردسرهای زیادی بعدها برای شما داشته باشد.

نظرات