علت خودکشی کارگر میدان نفتی در هویزه بنام عمران چه بود؟ + ماجرای کامل

0

ماجرای کامل و جزئیات خودکشی کارگر میدان نفتی در هویزه و کارگر شرکت نظم آفرینان ایمان و بیوگرافی و عکس های عمران نگهبان چاه نفتی به همراه تصاویر دردناک و تلخ لحظه خودکشی را در مجله حرف تازه ببینید.

علت خودکشی کارگر میدان نفتی هویزه به نام عمران چه بود؟+ ماجرای کامل

علت خودکشی کارگر میدان نفتی هویزه چه بود؟

عمران نگهبان چاه نفتی F19 در میدان نفتی یادآوران در منطقه هویزه شمال اهواز به دلیل تاخیر پیمانکار در پرداخت حقوق، خود را حلق آویز کرد.

همکاران او از مشکلات شغلی و درآمدی به عنوان دلایل این اتفاق یاد می‌کنند و می‌گویند: کارگر متوفی در تامین هزینه‌های زندگی ناتوان بود و همین امر در تصمیم برای خودکشی، بی‌تاثیر نبود.

به گفته این کارگران، محرومیت از مزایا و پرداخت نشدن حقوق فشار مضاعفی را بر آنها وارد کرده است.

ماجرای کامل خودکشی کارگر چاه نفتی

حجازی مدیرعامل شرکت نظم آفرینان ایمان در خصوص خودکشی یکی از کارگردان شرکتش اظهار کرد: ما کسی را مجبور به امضای قرارداد نکردیم و حقوق و دریافتی های آنها بر اساس قانون پرداخت می‌شد.

وی افزود: تعدادی مشغول به تنش و جوسازی بوده که با وجود اینکه از آبان ماه سال گذشته از شرکت سینوپیک پولی دریافت نکردیم، ولی حقوق کارگران را تا پایان فروردین پرداخت کرده ایم.

مدیرعامل شرکت نظم آفرینان ایمان، ادامه داد: امضای برگِ سفید روی قرارداد کذب بوده و حقوق کارگران به موقع پرداخت شده است.

وی با بیان اینکه تنها حقوق اردیبهشت ماه پرداخت نشد، گفت: شرکت سینوپیک از آبان‌ماه سال گذشته بخاطر کرونا به چین برگشته و هیچ پولی از آن ها دریافت نکردیم ولی حقوق کارگران پرداخت شده و برای پرداخت حقوق اردیبهشت توانایی نداشتیم.

حجازی بیان کرد: مستندات پرداختی ها در اداره کار استان وجود دارد و شرکت ما جزو محدود شرکت هایی است که عیدی، سنوات و حقوق کارگران را به طور منظم پرداخت می‌کند.

ماجرای کامل و عکس خودکشی کارگر میدان نفتی

وی گفت: در خصوص فردی که خودشکی کرده است، هیچ درخواست مساعده کتبی از ما نکرده بود در صورتی که به خیلی از پرسنلی که درخواست کتبی کرده بودند، مساعده پرداخت شده است.

مدیر عامل شرکت نظم آفرینان ایمان، یادآور شد: فروردین سال جاری خانواده فردی که خودکشی کرده بود با حضور در شرکت اعلام کردند که وی قصد ترک کردن اعتیاد دارد. ما هم به خانواده مرحوم و خودش گفتیم که بعد از ترک می تواند به کار برگردد که بعد از یک ماه با حضور در محل کار و انجام آزمایش اعتیاد در مرکز تخصصی طب کار نوین صنعت، جواب آن‌منفی و به کار بازگشت.

حجازی ادامه داد: بنابراین فردی که خودکشی کرده، اردیبهشت ماه به کار بازگشت و تنها یک ماه حقوق دریافت نکرده بود.

وی در پایان تصریح کرد: شرکت با قرض و فروختن وسایل، حقوق کارگران را در چند ماه اخیر پرداخت می کرد که با این حال عیدی و سنوات ۴۰۰ پرسنل، کامل پرداخت شد.

واکنش جلالی سرپرست اداره کار شهرستان هویزه

عباس جلالی (رئیس اداره کار هویزه) در این رابطه گفت: همین الان ما و بازرسان اداره کار در محل هستیم و دلایل این اتفاق را پیگیری می‌کنیم. بازدید میدانی به عمل آورده‌ایم و در حال گفتگو با همکاران متوفی و کارفرمای پیمانکار هستیم.

به گفته او، هنوز دلیل اصلی خودکشی کارگر مشخص نیست و باید بررسی‌های بیشتر صورت بگیرد.

وی تاکید کرد: انشالله تا عصر امروز بررسی‌ها را به پایان می‌بریم و به دلیل اصلی موضوع پی خواهیم برد.

به گفته جلالی، کارگر میدان نفتی مدت یک ماه در فروردین ماه سر کار نبوده و تازه یازدهم اردیبهشت ماه به سر کار بازگشته و فردای آن روز یعنی دوازدهم، قرارداد را با کارفرما امضا کرده است.

رئیس اداره کار هویزه در ارتباط با معوقات مزدی کارگران شرکت پیمانکاری نظم آفرینان ایمان گفت: این کارگران فقط دستمزد برج دو یعنی اردیبهشت را دریافت نکرده‌اند و از قبل معوقات مزدی ندارند.

سرپرست اداره کار شهرستان هویزه، ادامه داد: مطالبی در فضای مجازی در حال انتشار است که صحت آن ها هنوز تایید نشده است.

علت واقعی خودکشی کارگر میدان نفتی

** وی در ادامه مطلب فوق، افزود: عده ای در فضای مجازی ادعا می کنند که این فرد بخاطر عقد قرارداد جدید و پرداخت نشدن حقوق اقدام به خودکشی کرده است.

جلالی با بیان اینکه خودکشی کارگر میدان نفتی، قرارداد جدید را نیز امضا کرده بود، گفت: حدود ۱۸۰ نفر از پرسنل، این قرارداد را امضا کردند که این قرارداد در حال استعلام بوده و تایید صحت آن از طریق اداره کل کار بررسی می شود.

وی گفت: تعدادی از کارگران این قرارداد را امضاء نکردند و طبق بررسی صحفه ای اداره کار مشخص شد بندهای این قرارداد اشکال داشته و هیچ اعتبار اجرایی و قانونی ندارد.

جلالی با اشاره به اینکه حتی اگر کسی قرارداد را امضا کرده باشد، این قرارداد از اعتبار ساقط است، افزود: جلسه ای با حضور فرماندار و کارفرما تشکیل و مشخص شد که قرارداد اشکالاتی را دارد و خود پیمانکار نیز با استعلامی که از اداره کل کار گرفته بود، قرارداد مذکور را مورد تایید قرار ندادند.

وی یادآور شد: حدود ۵۰ نفر از کارگران دست به اعتراض زده بودند و به آن ها گفته شد تا تایید قرارداد جدید توسط اداره کل می توانند قرارداد را امضا کنند.

** وی ادامه داد: خبرهای ضد و نقیض زیادی در فضای مجازی مبنی بر دلیل خودکشی فرد مرحوم منتشر شده که درست نبوده و هنوز بررسی های لازم انجام نشده است.

لازم به ذکر است، روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان نیز طی اطلاعیه ای اعلام کرد که مدیر کل این اداره دستور بررسی و پیگیری جدی این موضوع را در کمترین زمان ممکن صادر کرده است و تا حصول نتیجه شخصا پیگیر این موضوع خواهد بود.

منابع: ایلنا،برترین، اهواز ژورنال

نظرات