ماجرای کامل هک شدن رایتل و لو رفتن اطلاعات شخصی رایتلی ها

0

ماجرای کامل هک شدن رایتل و لو رفتن اطلاعات شخصی رایتلی ها

ماجرای هک شدن رایتل و لو رفتن اطلاعات ۵.۵ ميليون مشترک رایتلی و توضیح رایتل درباره هک کردن و لو رفتن اطلاعات شخصی رایتلی ها را در این بخش از مجله حرف تازه میخوانید

ماجرای کامل هک شدن رایتل و لو رفتن اطلاعات شخصی رایتلی ها

در تاریخ ۱۲ خرداد ۹۹ برخی رسانه ها از فروش و لو رفتن اطلاعات ۵٫۵ میلیون مشترک اپراتور موبایل رایتل در اینترنت خبر دادند

حسین فلاح جوشقانی معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گفت: مرکز ماهر درز اطلاعات رایتل را تائید کرده است، گزارش ها نشان می دهد اطلاعات لو رفته متعلق به ۴ سال پیش بوده و توسط عامل انسانی رخ داده است. در هرحال رایتل مسئول حفاظت ازداده مشترکان خود است و باید برخورد مسئولانه ای از خود نشان دهد.

جزئیات هک شدن رایتل در خرداد ۹۹

برخی رسانه ها از فروش اطلاعات ۵٫۵ میلیون مشترک اپراتور موبایل رایتل در اینترنت خبر دادند، براساس اخبار و اطلاعات موجود در شبکه های اجتماعی، هک شدن دیتابیس رایتل، مشخصات صاحبان سیم کارت های رایتل در بازار به فروش می رسد.

 جزئیات لو رفتن اطلاعات ۵.۵ ميليون رایتلی

در این زمینه اپراتور رایتل هم در اطلاعیه ای اعلام کرد: در تاریخ ۱۲ خرداد ماه سال جاری این اپراتور از طریق رسانه ها در جریان ادعای فردی مبنی بر در اختیار داشتن اطلاعات ۵٫۵ میلیون نفر از مشترکین خود شد.

فرد مذکور مدعی شد از رایتل درخواست ۵ بیت کوین شده تا از انتشار دیتا خودداری کرده و آن را در اختیار رایتل قرار دهد، و پس از ممانعت رایتل از پرداخت، برای فروش دیتا از طریق اینترنت به مبلغ یک هزار دلار اقدام کرده است که رایتل این مذاکره و درخواست را قویا تکذیب می کند.

رایتل اعلام داشت تاکنون هیچ مستندی به جز ۹ رکورد منتشر شده مبنی بر دزدیده شدن اطلاعات ۵٫۵ میلیون مشترک این اپراتور به دست نیامده است که نتیجه بررسی این ۹ رکورد نشان می دهد ۶ رکورد بسیار قدیمی بوده(سال ۹۴ و قبل) و عملا این مشترکین دیگر در شبکه رایتل فعال نیستند. از تعداد دیتای اعلامی سه رکورد فعال است که نشان می دهد اطلاعات مورد بحث بسیار قدیمی است.

در بررسی های صورت گرفته مشخص شده است احتمال سرقت اطلاعات برخط این اپراتور وجود ندارد و رایتل پروتکل های آفتا و ماهر استفاده می کند و این پروتکل ها در حال حاضر تشدید شده است. حدس اصلی رایتل در خصوص نشر اطلاعات توسط منشا انسانی است که در سال ۹۴ و پیش از آن رخ داده است.

در این راستا از رسانه ها درخواست داریم تا روشن شدن موضوع از هرگونه شایعه پراکنی خودداری کرده و اخبار را از طریق درگاه های رایتل پیگیری کنند.

نظرات