آیا با روشن کردن کولر کرونا میگیریم؟

0

نکات مهم درباره کرونا و کولر روشن

آیا کولر روشن باعث ابتلا به کرونا میشود؟, موارد احتیاطی و نکات مهم درباره کرونا و کولر, آیا روشن کردن کولر آبی و گازی باعث انتشار بیشتر کرونا میشود؟ ,چکار کنیم تا با روشن کردن کولرها در تابستان از کرونا در امان بمانیم؟ ,نکات مهم در روشن کردن کولر در زمان کرونا را در مجله حرف تازه میخوانید

آیا با روشن کردن کولر کرونا میگیریم؟ + نکات مهم درباره کرونا و کولر روشن

کرونا و کولر گازی

دکتر حمید سوری عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: ویروس کرونا وارد کولر گازی نمی‌شود، اما کولر می تواند پخش و انتشار کرونا ویروس را بیشتر کند. با توجه هوای گرم خوزستان و شیوع بیشتر کرونا، خبرهایی مبنی بر افزایش موارد ابتلا به بیماری کرونا به دلیل استفاده از کولر گازی منتشر شده است.

آیا ابتلا به کرونا با کولر گازی روشن صحت دارد؟

اگر شما در مناطق گرمسیر مانند خوزستان زندگی کرده باشید، به طور حتم قبول می کنید زندگی بدون کولر گازی در آنجا تقریبا غیرممکن است، این در حالی است که اولین گزارش احتمال انتقال بیماری از طریق کولر گازی از چین بود که بر اساس آن مردی شصت و چند ساله بدون مواجهه موثر با افراد آلوده و به دلیل قرار گرفتن در معرض باد کولر، مبتلا به بیماری کرونا شده بود.

کولر گازی هوای داخل را مکش کرده و خنک می‌کند و دوباره در همان فضا پخش می‌شود. بنابراین اگر ویروس در فضا وجود داشته باشد، ممکن است ویروس منتشر شود. این مشکل همچنان در مورد منازل مشکلی ندارد. چون افراد در کنار هم در منزل زندگی می‌کنند و تعامل وجود دارد.

آیا با روشن کردن کولر گازی کرونا میگیریم؟

انتشار کرونا با کولرهای روشن

دکتر سوری: تحقیقات انجام شده در مناطق گرمسیر آمریکا مانند آریزونا نشان داد که احتمال انتقال بیماری از طریق کولر گازی تقریبا صفر است و نمونه های متعدد گرفته شده از بدنه و فیلتر کولرها همه منفی بودند، اما کولر گازی بخاطر افزایش سرعت جریان هوا در محیط بسته می تواند احتمال انتقال ترشحات فرد مبتلا را که با عطسه و سرفه در فضا پخش می شود، افزایش دهد.

نکات مهم درباره کرونا و کولر روشن

سوری با توجه به ناشناخته بودن ابعاد مختلف ویروس کرونا توصیه کرد: توجه داشته باشید :

۱- هنگام استفاده از کولر گازی درجه حرارت محیط کمتر از ۲۴درجه سانتیگراد نشود

۲- بهتر است پنجره یا درب اتاق کمی باز باشد تا هوا جریان داشته باشد

۳- از تراکم افراد در فضایی که فرد مبتلا یا محتمل در آن حضور دارد اجتناب شود

۴- رعایت بهداشت فردی مانند شستن دست ها

۵- کنترل سرفه و عطسه و مانند آن شدید تر و جدی تر رعایت شود.

۶- پرهیز از روشن کردن کولر در ساعات خنک تر شبانه روز

۷- استفاده فرد آلوده یا محتمل، دارای سرفه و عطسه از ماسک مناسب

۸- عدم حضور سالمندان یا افراد پرخطر دارای بیماری در فضاهای بسته و استفاده از تهویه مناسب

۹- خاموش کردن کولر در ساعاتی مشخص از دیگر مواردی بود که عضو هیات علمی دانشگاه به آن اشاره کرد.

۱۰- فیلترهای کولرهای گازی در اداره‌ها و فضاهای عمومی نیز بهتر است به صورت روزانه شسته شده و دوباره استفاده شود.

۱۱- بهتر است چیلر هوای بیشتری را از بیرون دریافت کند.

نکات مهم درباره کرونا و کولر روشن

آیا هنگام روشن کردن کولر در خانه ماسک بزنیم؟

سوری: اگر مورد بدون علامت بیماری و خصوصا سرفه و عطسه در منزل نیست، پوشیدن ماسک ضرورتی ندارد و اگر از فرد آلوده به ویروس کرونا در منزل مراقبت می کنید و امکان اقامت او در اتاقی جداگانه وجود ندارد، سایر افراد حاضر در آن فضا از ماسک استفاده کنند و افراد غیرساکن نیز حضور خود را به حداقل زمان ممکن برسانند.

کرونا و کولر آبی روشن

استاد اپیدمیولوژی دانشگاه با اشاره به این که تفاوتی بین کولر یک تکه قدیمی یا اسپلیت وجود ندارد، توضیح داد: درباره کولر آبی به نظر می رسد به خاطر تاثیر کمتر کولر آبی بر سرعت گردش هوا نسبت به کولر گازی اثر انتشار ویروس کمتر باشد.

وی افزود: ممکن است رطوبت بالاتر تاثیر افزایشی در انتقال ویروس داشته باشد اما تا به امروز در مطالب علمی و مقالات نکته ای درباره انتقال ویروس کرونا از کولر آبی منتشر نشده است.

*کولر آبی هوا را از بیرون مکش کرده و وارد فضای داخلی می‌کند. اگر کولر آبی در منازل استفاده می‌شود مشکلی ندارد. بهتر است که پنجره کمی باز باشد تا هوا به سمت بیرون هدایت شود. ولی اگر از کولر آبی در اداره‌ها و فضاهای عمومی استفاده می‌شود، بحث دیگری است.

*کولر آبی هوا را به جریان می‌اندازد و اگر کسی در این فضاها مبتلا به ویروس کرونا باشد و قطرات تنفسی او در هوا منتشر شده باشد، بهتر است همه افراد در اداره‌ها و فضاهای عمومی که از کولر آبی استفاده می‌شود، از ماسک استفاده کنند. البته در منازلی که از کولر آبی استفاده می‌شود، نیازی به استفاده از ماسک نیست.

آیا کولرهای روشن باعث انتشار کووید 19 میشود؟

در پاساژها و راهروها و مراکز خرید ماسک بزنید

شاهسونی گفت: در اداره‌ها و فضاهای عمومی که از کولر گازی استفاده می‌شود هم باید افراد از ماسک استفاده کنند. حتی اگر افراد در پاساژها در راهروها تردد می‌کنند هم به دلیل استفاده از کولر گازی در مغازه‌ها، بهتر است افراد از ماسک استفاده کنند.

کرونا و کولر روشن ماشین و تاکسی ها و وسایل نقلیه عمومی

وی درباره کولر اتومبیل‌ها نیز بیان کرد: وقتی فرد به تنهایی در اتومبیل حضور دارد و کولر روشن است، نیازی به ماسک نیست. ولی اگر فرد دیگری در اتومبیل حضور دارد یا در تاکسی‌ها اگر کولر روشن باشد، بهتر است فرد از ماسک استفاده کند. همچنین بهتر است گردش هوای داخل اتومبیل در زمانی که فرد به تنهایی در اتومبیل حضور دارد و کولر روشن است، برقرار باشد.

گرداوری در مجله حرف تازه

نظرات