تفریحات

«پیش فروش خودرو» به سه روش صورت ميگيرد در سال ۹۹

0

زمان و نحوه ثبت نام و شرایط پیش فروش و پیش خرید خودرو و شرایط ثبت نام و خرید خودرو به سه روش “پیش فروش فوری ۳ ماهه بدون سود مشارکت با ظرفیت ۴۰ درصد”, “پیش فروش ۶ و یکساله با سود مشارکت ۱۵ درصد”و “پیش فروش بلندمدت و مشارکت در تولید” و همچنین پلاک جاری را در این مقاله بخوانید تا اگر تصمیم دارید در سال ۱۳۹۹ خودرویی را با شرایط پیش فروش بخرید از آن اطلاع داشته باشید

پیش فروش خودرو به سه روش صورت ميگيرد در سال 99

ثبت نام پیش فروش خودرو در سال ۹۹

۱- هر کد ملی یک خودرو می تواند ثبت کند

۲- سن متقاضیان باید بالای ۱۸ سال باشد

۳- فاصله زمانی از آخرین خرید خودرو باید ۳۶ ماه باشد

۴- دارا بودن گواهینامه رانندگی

۵- سند در رهن یکساله (صرفا فروش فوری)

۶- عدم امکان صلح در قراردادهای فروش از دیگر شرایط ثبت نام است.

۷- غیر فعال نمودن و ابطال گارانتی خودرو پس از سه ماه از تاریخ تحویل در صورت عدم مراجعه برای سرویس اولیه

۸- تعلق شماره حساب بانکی به شخص

۹- صحت سنجی مندرجات سجلی و پستی براساس سامانه امتا (مرکز تجارت الکترونیک مکلف به راه اندازی این سامانه می باشد)

۱۰- عدم دارا بودن پلاک جاری و افراد فاقد پلاک انتطامی

۱۱- وجه ثبت نام باید ۳ روز قبل در حساب متقاضی باشد

بنا بر پیشنهاد و تاکید شورای رقابت و سازمان بازرسی کل کشور مقرر شد ۶۰ درصد تولید برای ایفای تعهدات و ۴۰ درصد برای فروش فوق العاده و سایر روشهای فروش توسط کمیته خودرو تعیین شود و مقرر گردید دستگاههای نظارتی (سازمان اطلاعات سپاه انقلاب اسلامی، وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی با همکاری قوه قضاییه) نسبت به مسدود نمودن سایت های اعلام قیمت خودرو در فضای مجازی و سایر پیام رسان های اینترنتی اقدام نمایند.

اخذ مالیات اختلاف قیمت کارخانه تا بازار

همچنین موضوع اخذ مالیات از اختلاف قیمت کارخانه تا بازار به عنوان یکی از موضوعات کنترل کننده تقاضا در بازار در دست بررسی است که بعنوان تذکر در قرارداد خودرو سازان درج شود که در صورت تصویب نهایی قابل اعمال خواهد بود.

زمان و نحوه ثبت نام پیش فروش خودرو

*وزارت صنعت، ثبت نام از کلیه متقاضیان واجد شرایط خودرو بدون محدودیت زمانی و ۲۴ ساعته است که در صورت تکمیل ظرفیت در روش پیش فروش متقاضی امکان خرید در قالب طرح مشارکت در تولید را خواهد داشت.

*برای ثبت نام ۵۰ درصد قیمت روز مصوب خودرو اخذ می شود و پیش فروش تا ۱۲ ماهه در سقف ۶۰ درصد ظرفیت تولید بدون احتساب سود مشارکت خواهد بود.

*همچنین مشارکت در تولید ۱۲ تا ۲۴ ماهه در سقف ۵۰ درصد ظرفیت تولید با احتساب سود مشارکت حداقل ۶ درصد و مشارکت در تولید ۲۴ تا ۳۶ ماهه در سقف ۱۵ درصد ظرفیت تولید با احتساب سود مشارکت حداکثر ۱۲ درصد خواهد بود.

پیش فروش خودرو در سال ۹۹

متقاضیان امکان انتخاب روش خرید به صورت پیش فروش یا مشارکت تولید را در مرحله ثبت نام دارا می باشند و خودروسازان مکلف به فروش خودرو به ترتیب اولویت پیش فروش، مشارکت در تولید یکساله و دو ساله در خودروهای قابل عرضه می باشند.

* فروش فوری سه ماهه بدون سود مشارکت با ظرفیت ۴۰ درصدی خط تولید خودروسازان

* پیش فروش ۶ و یکساله و دو ساله با سود مشارکت ۱۵ درصد

* پیش فروش بلند مدت و مشارکت در تولید

در روش فروش فوری سایت به مدت یک هفته باز است و تمامی متقاضیان دارای شرایط می توانند ثبت نام کنند. اگر تعداد افراد ثبت نامی بیشتر از تعداد خودروها باشد، خودروها بصورت قرعه کشی توزیع می گردد.

همچنین ظرفیت تولید قابل فروش با در نظر گرفتن تعهدات معوق و جاری توسط کمیته خودرو محاسبه شود و سود انصراف ، ۳ درصد کمتر از سود مشارکت مندرج در قرارداد مشارکت در تولید است.

از سوی دیگر درصد سود مشارکت براساس وضعیت عرضه و تقاضای خودرو با توجه به اصلاح آئین نامه رعایت حقوق مصرف کنندگان خودرو قابل بازنگری است.

نحوه ثبت نام فروش فوق العاده

طراحی و اجرای سازوکار لازم توسط خودروساز در خصوص ثبت نام شفاف و در قالب سامانه های الکترونیکی به نحوی که امکان استفاده از روبات یا هک سایت غیر ممکن شود.

* ثبت نام اولیه از کلیه متقاضیان خودرو براساس اعلام عمومی در بازه زمانی یک هفته ای با باز شدن درگاه ثبت نام به قیمت فروش قطعی بدون محدودیت برای متقاضیان واجد شرایط با اخذ۵۰ درصد قیمت مصوب خودرو انجام خواهد شد.

نحوه قرعه کشی پبش فروش خودرو

همچنین قرعه کشی توسط خودروسازان جهت اولویت بندی تحویل خودرو ظرف یک هفته پس از پایان ثبت نام با حضور مراجع نظارتی انجام می شود و اطلاع رسانی فهرست انتخاب شدگان نهایی از طریق سایتهای خودروسازان ظرف ۴۸ ساعت پس از اتمام قرعه کشی خواهد بود.

تکمیل الباقی وجه (۵۰ درصد باقیمانده) پس از اعلام نتیجه قرعه کشی ظرف مدت یک هفته باید صورت پذیرد و فروش فوق العاده تا سقف ۴۰ درصد ظرفیت تولید و تحویل حداکثر سه ماهه بدون سود مشارکت است.

**همچنین تحویل خودرو به مشتریان حداکثر تا سه ماه پس از قرعه کشی براساس تقدم تکمیل وجه خواهد بود.

نحوه استرداد وجوه واریزی

استرداد وجوه واریزی افرادی که نام آنها در قرعه کشی اعلام نگردیده حداکثر یک هفته پس از پایان ثبت نام است و در صورت عدم تکمیل وجه به موقع، ظرف یک هفته وجه واریزی مستر شده و اولویت واگذاری کان لم یکن می گردد.

همچنین خودرو سازان موظفند به منظور ایجاد امکان مساوی در ثبت نام متقاضیان، مطابق ضوابط سامانه امتا قبل از ثبت نام ، سایت خود را گشایش نموده و پس از تکمیل پروفایل کامل متقاضیان، نسبت به صدور نام کاربری و رمز عبور اقدام نماید.

عرضه های بعدی در قالب این ضوابط توسط خودروسازان در سقف ۴۰ درصد تولید سالانه انجام خواهد شد و ظرفیت تولید قابل فروش با در نظر گرفتن تعهدات معوق و جاری توسط کمیته خودرو محاسبه شود.

نظرات