جایگزینی سکه های ۲ و ۵ تومانی بجای اسکناس های دو و پنج هزاری + عکس

0

جایگزینی سکه های ۲ و ۵ تومانی بجای اسکناس های دو و پنج هزاری + عکس

سکه‌های دو تومانی جایگزین اسکناس دو هزار تومانی و سکه ۵ تومانی بجای اسکناس ۵ هزار تومانی عملیاتی خواهد شد و به مرور زمان وارد صحنه پولی و بانکی کشور میشود. جزئیات و عکس سکه دو تومانی و ۵ تومانی جدید و علت حذف اسکناس های ۵ هزار تومانی و ۲ هزار تومانی را میخوانید

جایگزینی سکه های 2 و 5 تومانی بجای اسکناس های دو و پنج هزاری + عکس

حذف اسکناس ۵ هزار تومانی و ۲ هزار تومانی

همتی در نست خبری گفت: سالی ۴۰۰ میلیارد تومان هزینه چاپ یک میلیارد اسکناس می‌شود و سرانه مسکوکات در ایران نسبت به دنیا پایین است

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه ۸ میلیارد اسکناس در کشور وجود دارد که ۵ میلیارد آن زیر ۲ هزار تومان است، گفت: باید برای تعویض سالی یک میلیارد اسکناس ۴۰۰ میلیارد تومان هزینه کنیم.

به گزارش حرف تازه از جهان نيوز، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه (۱۵ اردیبهشت ۹۹ ) در جلسه علنی مجلس و حین بررسی لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور اظهار داشت:‌ با توجه به کاهش کارایی پول ملی کشورمان که به دلیل تورم مزمن طی ۵ دهه اخیر ایجاد شده پول ملی ما (ریال)‌ در جامعه کاربردی ندارد و حتی دینار مدت‌هاست وجود خارجی ندارد.

وی افزود: هم اکنون در جامعه عرف اصلی تومان است و برای اینکه با عرف جامعه خود را هماهنگ کنیم حذف ۴ صفر از پول کشورمان را پیشنهاد داده‌ایم و این در حالی است که مردم حتی چک پول‌های ۵۰ هزار تومانی را ۵۰ تومان می‌نامند و از دو تا ۵ سال صفرهای پول کشورمان حذف خواهد شد.

رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: درباره هزینه بالای چاپ و امهال اسکناس باید بگویم ما ۸ میلیارد اسکناس در کشورمان داریم که ۵ میلیارد آن زیر ۲ هزار تومان است.

عکس سکه های دو تومانی و ۵ تومانی

ضرب سکه های دو تومانی و ۵ تومانی هنوز عملاتی نشده و با انتشار تصاویر عکیس ها بروز خواهد شد، اما همتی خاطرنشان کرد: سکه‌های دو تومانی به جای اسکناس دو هزار تومانی به مرور زمان وارد صحنه پولی و بانکی کشور خواهد شد ضمن اینکه سکه ۵ تومانی هم به جای اسکناس ۵ هزار تومانی عملیاتی خواهد شد.

واحد پول ملی تومان میشود

همتی با اشاره به جلسه شب گذشته هیأت دولت و بررسی لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور خاطرنشان کرد: در این جلسه تاکید شد که پول ملی ما تومان شود و هر یک تومان صد قران و هر یک تومان معادل هزار ریال سابق باشد.

همتی گفت: با توجه به آنکه سرانه اسکناس کشورمان در زمره بالاترین‌ها در دنیاست باید تغییرات اساسی در این زمینه رخ دهد. این در حالی است که سرانه کشورمان در اسکناس ۱۰۲ است در حالی که کشورهای دیگر رقم پایین‌تری دارند.

وی درباره سرانه مسکوکات در ایران هم گفت: ما در دنیا رتبه ۲۶ در سرانه مسکوکات را داریم در حالی که خیلی از کشورهای دنیا و حتی اروپا این سرانه ۲۰۰ و ۳۰۰ است.

رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد:‌ ما مطمئنیم حذف صفر از پول کشورمان هیچ تاثیری در تورم ندارد.

همتی گفت: وظیفه بانک مرکزی تسهیل مبادلات بازرگانی مردم است.

وی افزود:‌ یک سال لایحه اصلاح قانون پولی و مالی در کمیسیون اقتصادی مجلس بررسی شده است این در حالی است که این لایحه از سوی دولت یک و نیم سال پیش تقدیم مجلس شده بود.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: هر دو پول باید به موازات هم حرکت کنند تا پذیرش و عملیاتی شدن این اقدام در جامعه به صورت یکسان بوده و در نهایت به سرانجام برسد.

نظرات