تفریحات

خرما را چگونه ضدعفونی کنیم؟ + دو روش ضدعفونی کردن خرما در ایام کرونا

0

خرما را چگونه ضدعفونی کنیم؟ + دو روش ضدعفونی کردن خرما در ایام کرونا

مصرف و خوردن مواد غذایی از جمله خرما از نوع “خرمای رطب و فله ای و دشتستان” در این روزهای كرونایی باید با احتیاط انجام شود و بیشتر خانواده ها درباره نحوه “شست‌وشو و ضدعفونی محصولات خوراكی” و غیرخوراكی سوالاتی را مطرح میکنند که در ادامه با توجه به فرارسیدن “ماه رمضان ۱۳۹۹ شمسی” ما نحوه ضدعفونی کردن خرمای بسته بندی فله ای و رطب و نخلستان را توضیح میدهیم با ما همراه باشید

خرما را چگونه ضدعفونی کنیم؟ + دو روش ضدعفونی کردن خرما در ایام کرونا

نحوه ضدعفونی کردن خرما در ماه رمضان

.

از رایج ترین اسوالاتی که برای همه پیش می آید و در ماه رمضان و روزه داری بیشتر پرسیده می‌شود این است كه خرما را كه چگونه شست‌وشو دهند تا سبب نابودی این ویروس شود و بتوانیم با خیال راحت از آن در سفره افطار در ماه رمضان مصرف کنیم و نگرانی نداشته باشیم.

از نظر بهداشتی شستن خرما مثل هر میوه دیگری قبل از مصرف ضروری است و این شامل دوران کورنایی و شیوع کرونا ندارد و در هر زمان از سال باید این کار را انجام داد و به خوبی شست و شو داد، زیرا احتمال دارد این میوه در نخلستان‌ها زمانی كه روی درخت است به‌واسطه گرد‌و‌غبار، فضولات پرندگان و حشرات موذی یا در زمان چیدن و درجه بندی شدن توسط كارگران به برخی میكروارگانیسم‌ها آلوده شده باشد.

نحوه شست‌وشوی خرمای فله ای

بنابراین خرماهایی كه به روش سنتی بسته‌بندی یا به صورت فله‌ای عرضه می‌شود به شست‌وشو نیاز دارد. با‌توجه به شیوع ویروس كرونا و توصیه‌های بهداشتی بهتر است پس از خرید خرما آن را به ظروف دردار منتقل و در یخچال نگهداری كنید و هنگام مصرف، خرما را به‌خوبی با آب شست‌وشو داده و پوستش را جدا كنید. از شست‌وشوی خرما با مواد ضدعفونی‌كننده الكلی یا حاوی كلر یا شوینده‌های رایج اجتناب كنید.

زیرا این میوه نه‌تنها بوی این تركیبات را به خود جذب می‌كند بلكه احتمال نفوذ مواد ضدعفونی‌كننده به بافت این محصول بسیار زیاد است. اغلب خرماهای خشك به‌راحتی قابل شست‌وشو هستند اما رطب كه رطوبت بیشتری دارد و شست‌وشوی آن كمی مشكل است را می‌توانید در حدی كه محصول دچار سوختگی نشود داخل فر حرارت دهید. البته خرمای خشك را هم می‌توانید كمی مرطوب كرده و داخل فر حرارت دهید.

خرما را چگونه ضدعفونی کنیم؟

روش شست و شوی خرمای رطب

لازم است بدانید خرماهایی كه در كارخانه درون بسته‌بندی‌های مقاوم و غیرقابل نفوذ نایلونی وكیوم یا بسته‌بندی شده‌اند مراحل شست‌وشو و ضدعفونی را به صورت بهداشتی طی كرده‌اند.

به این صورت كه در كارخانجات یا كارگاه‌های دارای مجوز بهداشت زیرنظر مسؤول فنی قبل از بسته‌بندی، خرما را شست‌وشوی اولیه داده و پس از آن میوه را ضدعفونی كرده و برای افزایش ماندگاری سرما یا گرمای ضعیف یا پرتو و اشعه به خرما می‌دهند تا آنزیم‌های آن غیرفعال و از فعالیت میكروب‌ها كاسته شود. این شیوه برای حذف ویروس كرونا كارآمد خواهد بود و دیگر نیازی به شست‌وشوی بیش از حد یا پوست‌گیری و حرارت‌دهی وجود ندارد.

نظرات