زمان دقیق رویت هلال ماه رمضان ۹۹ اعلام شد

0

عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری با بیان اینکه کارشناسان اختلاف‌نظری درباره رؤیت نشدن هلال ماه در غروب پنجشنبه ندارند، گفت: هلال ماه در غروب پنجشنبه دیده نخواهد شد و جمعه آخرین روز شعبان و شنبه اول رمضان ۹۹ خواهد بود. جزئیات و زمان دقیق رویت هالال ماه را بر اساس ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری را بخوانید

زمان دقیق رویت هلال ماه رمضان 99 + شنبه 6 ادریبهشت اول رمضان

زمان رویت هلال ماه رمضان ۹۹

به گزارش حرف تازه از شبکه اجتهاد: حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا موحدنژاد، عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری، بیان کرد: استهلال هلال ماه مبارک رمضان در غروب پنجشنبه، چهارم اردیبهشت‌ماه، صورت می‌گیرد و با توجه به شیوع بیماری کرونا، تقریباً یکصد گروه با لحاظ نکات بهداشتی در استان‌های مختلف مستقر می‌شوند و استهلال را انجام می‌دهند.

شنبه ۶ ادریبهشت اول رمضان ۹۹

ایشان تصریح کردند: کارشناسان در اینکه هلال در غروب پنجشنبه رؤیت نشود، اختلاف نظری ندارند و طبیعی است که انتظار نداریم هلال در غروب پنجشنبه رؤیت شود. البته تلاش خواهیم کرد، اما طبق پیش‌بینی کارشناسان، هلال دیده نخواهد شد و در این صورت جمعه آخرین روز از ماه شعبان و شنبه اولین روز از ماه مبارک رمضان خواهد بود. بنابراین انتظاری جز این نداریم که شنبه آغاز ماه مبارک رمضان باشد، اما اگر گروه‌های استدلال گزارش‌های اطمینان‌بخشی را ارائه کنند که غیر از این باشد، اعلام خواهد شد.

ستاد استهلال هلال ماه رمضان 99

رویت هلال ماه رمضان ۹۹ در کشورهای دیگر

موحدنژاد با اشاره به وضعیت استهلال در کشورهای همسایه، بیان کرد: برخی از کشورهای همسایه، طبق روالی که در این سال‌ها از آنها دیده‌ایم، احتمال دارد که جمعه را اول و شروع ماه رمضان اعلام کنند، اما در این کشورها افراد کم‌تجربه یا بی‌تجربه اقدام به استهلال می‌کنند و دچار توهم در رؤیت می‌شوند و این گزارش‌ها را به دست مراجع مذهبی خود می‌رسانند و آنها نیز بر این اساس نظر قطعی را اعلام می‌کنند.

بنابراین شاید برای مردم سؤال شود که چرا این اختلاف به وجود می‌آید و در کشورهای همسایه ممکن است یک روز زودتر آغاز ماه رمضان اعلام شود. در پاسخ باید گفت این کار دقایقی دارد که با لحاظ آن آنها استهلال را انجام می‌دهیم، اما در کشورهای همسایه این مسئله مورد توجه قرار نمی‌گیرد.

تقویم ام‌القری در عربستان مبنای غیرقابل قبولی دارد، گفت: آن‌ها می‌گویند که اگر هلال ماه بعد از خورشید غروب کرد و ماه نیز از مقارنه گذشته بود، جمعه اول ماه است؛ لذا اگر طبق این رابطه بگوییم اول ماه در عربستان چه زمانی است، جمعه خواهد بود، اما می‌گوییم از این ضابطه رؤیت درنمی‌آید و ماه می‌تواند بعد از خورشید غروب کند و هلالی دیده نشود. بنابراین مردم بدانند که ما در ستاد استهلال کوتاهی نمی‌کنیم و برعکس، اتفاقاً دقت ما از دیگر کشورها بیشتر است./ ایکنا

نظرات