در زمان کرونا چگونه باید روزه بگیریم ؟

0

بر اساس نظر پزشکان متخصص در صورت عدم ابتلا به بیماری کرونا هیچ منعی برای روزه داری در زمان کرونا وجود ندارد، جزئیات و نظر چند پزشک متخصص در حوزه مختلف پزشکی را در این مقاله بعلاوه در زمان کرونا چگونه باید روزه بگیریم و شرایط خاص روزه داری در ایام کرونا را میخوانید

در زمان کرونا چگونه باید روزه بگیریم؟ + نظر پزشکان درباره روزه داری و کرونا

شرایط روزه گرفتن در زمان کرونا

متخصصان تأکید کردند: نه تنها روزه برای سلامت و سیستم ایمنی مشکلی ندارد بلکه می‌تواند به‌عنوان یک عامل مؤثر برای سلامتی نیز شناخته شود و بدون دلیل پزشکی متقن روزه هیچ ضرری ندارد. حتی از نظر طب سنتی ایرانی در اشخاصی که سالم باشند، یکی از راه‌های تقویت قوای جسمی تقلیل غذا و به عبارتی همان روزه‌داری می‌باشد.

برخی پزشکان متخصص به سؤالی مهم در آستانه ماه مبارک رمضان مبنی بر اینکه «در صورت سلامت عمومی فرد و عدم ابتلاء به کرونا آیا روزه‌داری در شرایط فعلی برای وی ضرری دارد؟» پاسخ دادند و گفتند در صورت عدم ابتلا به بیماری کرونا هیچ منعی برای روزه داری در زمان کرونا وجود ندارد. برای خواندن فتوای علما درباره حکم روزه گرفتن و روزه خواری در ایام کرونایی چیست‌؟ اینجا کلیک کنید

نظر پزشکان درباره روزه داری و کرونا

دکتر مسعود مردانی، متخصص بیماری‌های عفونی با اشاره به فرارسیدن ماه مبارک رمضان درباره وضعیت روزه داری در این ماه، گفت: امسال ماه مبارک رمضان با سال های دیگر متفاوت بوده و حال و روز متفاوتی دارد؛ چراکه ما با اپیدمی بیماری کرونا مواجهیم.

شرایط روزه گرفتن در زمان کرونا

وی افزود: بسیاری از افراد ممکن است دچار بیماری کرونا شده باشند. در دستورالعملی که همکارانمان در بخش فوق تخصصی بیماری های غدد و متابولیسم منتشر کردند، صراحتا اعلام شده افرادی که به کرونا مبتلا می‌شوند و بهبود پیدا می‌کنند تا شش هفته بعد از بهبودی ترجیحا نباید روزه بگیرند. زیرا با ابتلا به کرونا اکثر ارگان های بدن انسان اعم از قلب، ریه، دستگاه گوارش، کلیه، پوست و… تحت تاثیر قرار گرفته و دچار مشکل می‌شوند.

مردانی ادامه داد: در عین حال افرادی که به کرونا مبتلا نشدند و یا بیماری زمینه ای که منع روزه گرفتن ایجاد می کند، ندارند، طبق معمول سال های قبل می‌توانند روزه بگیرند. البته از آنجایی که هوا مقداری رو به گرمی رفته است، سعی کنند مایعات بدن را در وعده های سحر و افطار تنظیم کنند تا دچار تشنگی طولانی مدت نشوند.

مردانی تاکید کرد: نکته بسیار مهم این است که در ماه مبارک رمضان، در منزل، به خصوص اگر یکی از اعضای خانواده از علائم مشکوک عفونت ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی رنج می برد و مثلا علائمی چون سرفه، عطسه، آبریزش بینی، تب و… را دارد، نسبت به جداسازی این فرد در خانه و قرنطینه او اقدام کنند و فاصله گذاری اجتماعی را هم‌حتما در روزهای روزه داری هم در خانه و اداره رعایت کنند.

وی همچنین گفت: افراد چه علائم بیماری را داشته باشند، چه نداشته باشند باید فاصله یک و نیم متری را با دیگران رعایت کند. زیرا ممکن است برخی افراد حامل ویروس باشند، اما در ظاهر نشان ندهد

نظرات