اثرات کمبود ویتامین D برای مادر و جنین چیست؟ + زمان و حد مجاز مصرف

0

اثرات کمبود ویتامین D برای مادر و جنین چیست؟ + زمان و حد مجاز مصرف

ویتامین D در کشور ما به دلیل داشتن آفتاب تند و فراوان زیاد لزومی ندارد مگر افرادی که در مکان های بدون نور آفتاب بطور مداوم کار می کنند نظیر قالی بافان که تقریبا تمام عمرشان در کارگاه های تاریک می گذرد و حتما باید ویتامین D مصرف شود تا باعث پوکی استخوان مادر و حتی نوزاد نگردد مشروط بر این که کلسیم هم طبیعی باشد در غیر این صورت مصرف کلسیم نیز همزمان ضروری است.

اثرات کمبود ویتامین D برای مادر و جنین چیست؟ + زمان و میزان مصرف

اثرات کمبود ویتامین D در دوران بارداری

کمبود ویتامینD در حاملگی یا سقط نقشی ندارد و باید اصلاح گردد زیرا جنین ممکن است با کمبود ویتامین D به دنیا بیاید که موجب نرمی استخوان نوزاد خواهد شد.

ویتامین دی برای سلامت استخوان ، مغز ، قلب و عروق ، ایمنی ، سوخت و ساز بدن و تنفس، لازم است و بیشتر از نور خورشید دریافت میشود و یک ماده غذایی مهم برای بارداری سالم است. با ما در مجله اینترنتی حرف تازه همراه باشید مقدار مصرف و زمان و تاثیر کمبود ویتامین دی را روی جنین و مادر و در دوران بارداری مطالعه کنید

فواید ویتامین دی برای مادران باردار و جنین

تحقیقات نشان می دهد مصرف ویتامین دی در دوران بارداری فواید زیادی دارد و برای فشار خون، تعادل قند خون و سزارین مفید است و همچنین برای سلامتی نوزاد و جلوگیری از زایمان زودرس، وزن کم هنگام تولد جنین، طول تولد و دور سر در هنگام تولد مفید است.

ویتامین D در زمره ی ویتامین های محلول در چربی( A,D,EوK) به شمار می رود،این بدان معناست که در چربی یا روغن حل می شود و می تواند برای مدت طولانی در بدن ذخیره گردد.
**در واقع ۲ نوع اصلی از آن در مواد غذایی یافت می شود.
۱- ویتامینD3 ( کالی کلسیفرول):که در برخی مواد غذایی حیوانی از جمله ماهی های چرب و سفیده ی تخم مرغ یافت می شود.
۲- ویتامینD2 ( ارگو کلسیفرول):که در گونه های نادری از برخی قارچ ها یافت می شود.
از این دو نوع، ما به D3 نیازی بیشتری داریم زیرا تاثیر آن در افزایش سطح ویتامین D خون دو برابر D2 است.

اثرات کمبود ویتامین D در دوران بارداری

 

عوارض کمبود ویتامین D در بارداری

ویتامین D در زمره ی ویتامین های محلول در چربی( A,D,EوK) به شمار می رود،این بدان معناست که در چربی یا روغن حل می شود و می تواند برای مدت طولانی در بدن ذخیره گردد.
**در واقع ۲ نوع اصلی از آن در مواد غذایی یافت می شود.
۱- ویتامینD3 ( کالی کلسیفرول):که در برخی مواد غذایی حیوانی از جمله ماهی های چرب و سفیده ی تخم مرغ یافت می شود.
۲- ویتامینD2 ( ارگو کلسیفرول):که در گونه های نادری از برخی قارچ ها یافت می شود.
از این دو نوع، ما به D3 نیازی بیشتری داریم زیرا تاثیر آن در افزایش سطح ویتامین D خون دو برابر D2 است.

دیابت و کمبود ویتامین دی در بارداری

تحقیقات به طور فزاینده ای نشان می دهد که کمبود ویتامین دی ممکن است در دیابت بارداری نقش داشته باشد. یک مطالعه جدید نشان می دهد که تعادل قند خون با مقدار کافی ویتامین دی به راحتی حاصل می شود. مطالعه دیگری گزارش داد زنان بارداری که IU 50،۰۰۰ ویتامین دی ۳ هر سه هفته یک بار (حدود IU 2400 در روز) مصرف می کنند به طور قابل توجهی حالت متابولیک خود از جمله قند خون ناشتا و سطح انسولین را بهبود داده اند.

سزارین و کمبود ویتامین

تحقیقات نشان می دهد ارتباط غیرمستقیمی بین ویتامین دی و سزارین دارد جایگزین دارد. یک مطالعه نشان داد زنان باردار با کمبود ویتامین دی خون در مقایسه با زنان باردار با سطح ویتامین دی بالاتر، تقریباً دو برابر بیشتر سزارین انجام می دهند. محققان دیگر گزارش دادند كه این احتمال چهار برابر بیشتر است. به طور مشابه، زنان بارداری كه هر سه هفته IU 50000 مصرف می كردند (به طور متوسط حدود IU 2400 در روز به همراه كلسیم) ، سه برابر كمتر از کسانی که قرص پلاسیبو مصرف می کردند زایمان سزارین انجام داده اند.

زایمان زودرس

این یکی از دلایل عمده مرگ و میر نوزادان است، و تقریباً ۶/۹ درصد از نوزادانی که با کمبود ویتامین دی متولد شده اند، به این عارضه بارداری مرتبط هستند. یک مطالعه جدید نشان داد مقدار کافی ویتامین دی این احتمال را ۴۰٪  کاهش می دهد. نکته حائز اهمیت این است که ویتامین دی و مکمل کلسیم در این عارضه بالقوه نقش دارند.

وزن نوزاد و کمبود ویتامین دی

وزن کم هنگام تولد ، مدت تولد و دور سر ارتباط مستقیمی با ویتامین دی دارد و تحقیقات نشان می دهد که سطح ویتامین دی بالاتر با وزن بیشتر نوزاد هنگام تولد و دور سر بزرگتر همراه است. علاوه بر این ، کمبود ویتامین دی با وزن کم هنگام تولد، دور سر کوچکتر و کاهش طول تولد همراه باشد و مقدار ناکافی ویتامین دی در دوران بارداری با کاهش توده استخوانی در نوزادان مرتبط است که می تواند حداقل نه سال پس از تولد ادامه داشته باشد .

توجه: سلامت تنفسی در نوزادان ۳ ساله نیز به میزان مصرف ویتامین دی به وسیله مادر در دوران بارداری مرتبط است

میزان نرمال مصرفا ویتامین D در حاملگی

میزان نرمال ویتامین D در بارداری

طبق دستورالعمل های بالینی بدون قرار گرفتن در معرض آفتاب، ویتامین دی به مقدار کافی مورد نیاز است. اما ابتدا یک آزمایش ویتامین دی که یک آزمایش خون ساده است بدهید که مقدار این ویتامین را بررسی می کند.

ویتامین D در سه اول بارداری

در سه ماهه اول بارداری بهتر قرص ویتامین دی مصرف نشود. اما اگر شما آزمایش دادید و عدد ویتامین دی زیر ۱۰ بود باید دوز روزانه ۱۰۰۰ یا ۲۰۰۰ واحد را مصرف کنید . به هیچ عنوان در بارداری دوز ۵۰ هزار واحد تجویز نمیشود. اگر ویتامین دی بین ۱۰ تا ۳۰ بود بنا به نظر پزشک در سه ماه اول دارو قرص تجویز میشه . اما در سه ماه دوم و سوم اگر زیر ۳۰ بود حتما دوز ۱۰۰۰ واحد بصورت روزانه تجویز میشود.

عوارض کمبود ویتامین D برای مادر و جنین

از نظر تاریخی ، بیشتر افراد برای تولید ویتامین دی به قرار گرفتن در معرض آفتاب اکتفا می کنند. با این حال ، به دلیل داشتن زندگی مدرن در محیط داخلی و افزایش دانش در مورد خطرات سرطان های پوستی ، در بیشتر موارد ، زمان قرار گرفتن در معرض آفتاب محدود شده است بنابراین تولید ویتامین دی نیز محدود شده است. عواملی که به کمبود ویتامین دی در دوران بارداری منجر می شوند، عمدتا به دلیل عدم قرار گرفتن در معرض آفتاب مستقیم (به دلایل مختلف)، کمبود ویتامین دی در رژیم غذایی (بدون مکمل) یا عوامل ژنتیکی که میزان ویتامین دی تولید شده توسط بدن را محدود می کند، می باشد.

عوارض دی در بارداری

تامین و منابع ویتامین دی

برخی از عوامل اصلی که خطر کمبود ویتامین دی را افزایش می دهد شامل قرار گرفتن در معرض آفتاب به مدت محدود به دلیل محیط کار داخلی، استفاده از ضد آفتاب، انتخاب رژیم غذایی، مصرف مکمل ویتامین دی ۳ ناکافی ، موقعیت جغرافیایی ، زمان سال ، رنگدانه تیره تر پوست و … است .

آیا مولتی ویتامین به اندازه کافی ویتامین دی دارد؟

بعید است مولتی ویتامین به اندازه کافی ویتامین دی داشته باشد. یک مطالعه جدید نشان داد خانمهایی که روزانه IU 4000 ویتامین دی مصرف می کنند از بیشترین مزایا برای جلوگیری از زایمان زودرس و عفونت ها برخوردار می شوند.

این مطالعه تأیید کرده است که ویتامین دی در این سطح نه تنها برای خود مادران بلکه برای جنین بی خطر است، و محققان این مطالعه اکنون این مقدار روزانه ویتامین دی را برای همه زنان باردار توصیه می کنند. به طور متوسط مولتی ویتامین فقط حاوی IU 400 ویتامین دی است، بنابراین مکمل های اضافی باید به صورت روزانه مصرف شود.

نظرات