تفریحات

بیماری مرموز در اتیوپی چیست و آیا این بیماری منتقل میشود؟ + علائم

0

بیماری مرموز در اتیوپی چیست و آیا این بیماری منتقل میشود؟ + علائم

شیوع بیماری مرموز در اتیوپی با علائم خونریزی از دهان و بینی تورم اندام و زرد شدن چشم و مرگ همزمان با شیوع کرونا ویروس در اتیوپی لاعث نگرانی در دنیا شده که تاکنون عامل انتشار این بیماری کشنده و هولناک ناشناخته است و آیا این بیماری در حال گسترش مانند کرونا منتقل میشود ؟ جزئیات را در مجله حرف تازه بخوانید

بیماری مرموز در اتیوپی چیست و آیا این ویروس منتقل میشود؟ + علائم

شیوع بیماری کشنده و مرموز در اتیوپی

طی هفته های گذشته گزارش‌هایی درباره شیوع یک بیماری ناشناخته و مرموز در روستاهای شرق اتیوپی در برخی رسانه‌های جهانی منتشر شده است؛ که به دلیل بمب خبری شیوع ویروس کرونا در اخبار رسانه‌ها، این مساله در حاشیه توجه قرار گرفته است.

نشریه گاردین بریتانیا ۲ هفته پیش گزارشی درباره شیوع یک بیماری ناشناخته در شرق اتیوپی منتشر کرد. بر اساس این گزارش این بیماری در اطراف یک پروژه گاز طبیعی در حال توسعه چین تحت عنوان حوزه “اوگادِن” در شرق اتیوپی شیوع یافته و این فرضیه را مطرح کرده که احتمالا منشا این بیماری به دلیل نشت مواد سمی ناشی از این پروژه گازی چینی‌ها در شرق اتیوپی باشد.
تاسیسات حوزه نفتی و گازی “اوگادن” که توسط چینی ها در منطقه ایجاد شده است

علت بیماری کشنده و مرموز در اتیوپی چیست .

علائم بیماری جدید در اتیوپی

این بیماری علائم عجیبی مانند خونریزی از دهان و بینی و چشم قربانیان را زرد می‌کند، درجه حرارت را ناگهانی بالا می‌برد، غدّ‌ه‌هایی در بدن آن‌ها ظاهر می‌شود و سپس می‌میرند
خانواده‌ها و اهالی یک دهکده اتیوپی از علائم هولناک مانند تورم اندام و زرد شدن چشم رنج می‌برند و سپس خونریزی از دهان و بینی می‌کنند.

روزنامه انگلیسی سان فاش کرد که ساکنان یک دهکده اتیوپی قبل از مردن به دلیل بیماری مرموز، از ناحیه بینی و دهان خونریزی می‌کنند، تصور می‌شود منبع این بیماری زباله‌های سمّی ناشی از اکتشاف نفت توسط چین باشد.

علی‌رغم ابهام در علت بیماری روستائیان، دولت در آدیس‌آبابا با صدور بیانیه‌ای ادعا‌های مربوط به بحران بهداشتی و زیست‌ محیطی در این منطقه را تکذیب کرد.

ساکنان محلی از ساخت خط لوله نفت چینی‌ها ابراز نگرانی کردند زیرا در این زمینه مشاوره‌ای صورت نگرفته بود و می‌ترسند محیط‌شان که به حیوانات چرنده وابسته است از بین برود.

تاسیسات حوزه نفتی و گازی “اوگادن” که توسط چینی ها در منطقه

آیا ویروس بیماری مرموز در اتیوپی منتقل میشود؟

بیماری مرموز در اتیوپی با علائم خونریزی از دهان و بینی

اسماعیل قومان، شهروند شصت ساله گفت: هیچ کس از ما درباره مصیبت‌مان سؤال نکرده است. در مصاحبه با این روزنامه خضر عبدی‌ عبدالله ۲۳ ساله که بعداً در اثر این بیماری درگذشت، اظهار داشت که او معتقد است زباله‌های خطرناک شیمیایی کارخانه مسئول بیماری وی است و برخی بر این باورند که منبع این بیماری عملیات کاوش نفت چینی‌هاست

خضر که در شرق اتیوپی شرقی جیجیگا زندگی می‌کند، گفت: سموم ناشی از باران‌های موجود در کالوپ (میدان گازی) مسئول این بیماری همه‌گیر است.

این جوان قبل از مرگ توضیح داد، پزشکان به او گفتند که نمی‌توانند به او کمک کنند. سیبل توبا که در هارکاد زندگی می‌کند، گفت همسایه‌اش اولین زن محلی بود که در سال ۲۰۱۴ بر اثر این بیماری درگذشت. با وجود مرگ و میر‌های متعدد با علائم یکسان، هنوز رابطه بین استخراج گاز با بیماری در این منطقه انکار می‌شود.

کیتسیلا تادیسی مدیر مجوز‌های وزارت معادن و نفت فدرال، گفت دولت از نشت‌های احتمالی هیچ اطلاعی ندارد. گفتنی است شرکت چینی Poly-GCL از سال ۲۰۱۴ مشغول تحقیق در مورد نفت و گاز طبیعی در منطقه حوضه اوگادن است.

این شرکت اولین آزمایش‌های استخراج را در منطقه معروف به حوضه اوگادن انجام داد و Poly-GCL با جیبوتی کشور همسایه اتیوپی توافق نامه‌ای را برای سرمایه گذاری ۳.۱ میلیارد پوندی در ساخت خط لوله ۷۶۰ کیلومتری از اوگادن به ساحل جیبوتی امضا کرده است.

منبع: تابناک و عصر ایران

نظرات